به گزارش گروه ادبیات خبرگزاری هنرآنلاین، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه یکشنبه - ۲۰ اسفند - در آیین بزرگداشت حکیم نظامی که در تالار وحدت برگزار شد، اظهار داشت: جریان تجلیل و تکریم و تفاخر به بزرگان ایران زمین به یک فرهنگ در حوزه رفتاری دولت و کنشگران فرهنگی تبدیل شده است.

وی افزود: حکیم نظامی متعلق به منطقه فرهنگی ایران بزرگ است و بقیه مفاخر ایران زمین هم به همین نحو است، در وزارت فرهنگ پایه‌های ایجاد اقلیم‌های جدید فرهنگی را بر مبنای مشاهیر بنیان گذاشتیم و به زودی در خوی اقلیم فرهنگی را ایجاد خواهیم کرد.

گسترش اقلیم‌های فرهنگی در کشور در سال آینده

اسماعیلی افزود: در خراسان بزرگ و توس که آکنده از شعر، هنر و اندیشه است باغ مفاخرایجاد خواهد شد، مقدمات کار انجام شده و در سال آینده مجموعه اقلیم‌های فرهنگی کشور گسترش می‌یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نصب مسجمه حکیم نظامی در میدان ونک انجام شده و این افتخار به ثبت رسیده است، برای مولوی بزرگ مشغول ساخت تندیس جدید هستیم که به زودی در تهران نصب خواهد شد و برای تکریم هنرمندان گمنام و سایر بزرگان در شهرستان ها نیز بنایی برای تجلیل و تعظیم از آنها ایجاد خواهد شد.

تکریم بزرگان به فرهنگ رفتاری دولت تبدیل شده است

اسماعیلی گفت: این سومین سالی است که مراسم بزرگداشت حکیم نظامی برگزار می شود. این رویکرد از سال ۱۴۰۰ که سال اول فعالیت ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود شروع شد، اکنون جریان تکریم و تجلیل بزرگان ایران زمین به فرهنگی در حوزه رفتاری دولت و کنش‌گران فرهنگی تبدیل شده است.

وزیر فرهنگ گفت: در سال جاری مجموعه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، همایش‌ها، نشست ها و جشنواره های بسیاری را برای معرفی اندیشمندان ایران زمین برگزار کرده است. این برنامه‌ها در مورد اندیشمندانی که هنوز در قید حیات هستند و بزرگانی که در سده های دور و نزدیک در این مرز و بوم مایه افتخار آفرینی شدند و ما به نام آنها افتخار می کنیم برگزار شده است.

نصب مجسمه نظامی در میدان ونک تهران

وی با بیان اینکه در وزارت فرهنگ بدون نگاه به مرزهای سیاسی به اندیشمندانمان توجه می‌کنیم، گفت: مولوی را بزرگ می‌شماریم بدون توجه به اینکه در بلخ به دنیا آمده و در قونیه از دنیا رفته است؛ اشعار مولوی حکمت‌های اصیل به زبان پارسی است و مولوی را افتخار ایران فرهنگی می‌دانیم.

وزیر فرهنگ، نظامی را افتخار حوزه فرهنگی اصیل دانست و گفت: نظامی در مرزهای سیاسی امروز چه در جمهوری آذربایجان چه در ایران نمی گنجد و متعلق به منطقه فرهنگی ایران بزرگ است، سایر مفاخر ایران زمین هم به همین نحو است، خوشحال هستم که امروز نصب مجسمه نظامی در میدان ونک صورت گرفت.

وی تصریح کرد: در سفر به ازبکستان وقتی به بخارا رفته بودیم فارغ از اینکه ابن سینا در بخارا به دنیا آمده و یا در ایران از دنیا رفته است در مورد وی سخن گفتیم.

وزیر فرهنگ گفت: فارغ از اینکه ابن سینا در کجا به دنیا آمده و یا از دنیا رفته است باید گفت متعلق به این سرزمین کهن فرهنگی است که بزرگانی مثل او را در خود پرورش داده و با افتخار و سربلندی آنها را به دنیا معرفی کنیم.

اسماعیلی افزود: بین سهرورد و همدان مولد شیخ اشراق و مدفن بوعلی سینا بزرگراه حکمت افتتاح خواهد شد. این بزرگراه به عنوان اقلیمی فرهنگی است و برخلاف مواردی که طرح‌های اقتصادی با پیوست‌های فرهنگی است این بار طرح‌ فرهنگی با پیوست‌های اقتصادی ایجاد شده است؛ اینها جزء وظایف ذاتی فرهنگ و تمدن دولت مردمی است و همه این اقدامات را با افتخار تقدیم شما دوستداران فرهنگ، حکمت و ادب ایران زمین می‌کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم پیام آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری به مناسبت اختتامیه هفته گرامیداشت حکیم نظامی را قرائت کرد.

سیمای «حکیم نظامی» پهنه آسمان زبان و ادب فارسی می‌درخشد

در پیام رئیس جمهوری آمده است: بسم الله الرحمن الرحیم / هست کلید در گنج حکیم. سیمای حکیم نظامی شاعر پارسی‌گوی سده ششم هجری که در تقویم ملی کشور روز ۲۱ اسفندماه به نام او مزین گشته پس از گذشت قرن‌هایی متمادی همچنان بر پهنه آسمان زبان و ادب فارسی می‌درخشد و مایه فخر همه پارسی زبانان و فرهنگ مداران در تمامی اعصار است.

آیت الله رئیسی در این پیام تصریح کرده است: چکامه‌سرایی که لطف و حسن سخنش دل از ستارگان پرفروغ شعر و ادب فارسی ربوده است و منظومه‌هایش نه فقط از جنبه های داستانی بلکه از حیث ظرافت شعر، دامنه واژگان و تعبیرهای زیبا گنجینه‌ای بی نظیر و درخشان و سرشار از حکمت، اخلاق و عرفان را به روی ما گشوده است.

رئیس جمهوری افزود: آثار غنایی که این حکیم فرزانه در ورای مرزهای جغرافیایی ایران فرهنگی بر دیگر اقوام و ملت ها نیز تاثیر بسزایی داشته تا آنجا که به تاسی از او منظومه های بسیار پرداخته و سروده شده و چون آبی روان در جویبار سنت های فرهنگی آنان جاری و ساری گردیده است.

«نظامی، حکیمی فرهیخته و آموزگاری مشفق است که ایران‌دوستی، دین‌داری و تخلف به اخلاق الهی، انسانی در اشعارش موج می زند و با قلمی سحرآفرین و بیانی هنرورانه به مدایح ، مناقب و ستایش رحمه للعالمین خاتم النبیین پیامبر اکرم(ص) پرداخته و معجزه شگفت‌انگیزش، معراج را به سلک نظم کشیده و تقدیم خوانندگان و دوست داران سحر حلال خویش ساخته است و افزون بر آن، احادیث متعددی را اساس سروده هایش قرار داده است.»

رئیس جمهوری در بخش دیگری از پیام تاکید می کند: به یقین، تاثیر فراگیر آموزه های اخلاقی و نصایح نظامی همراه با نظام اندیشه‌ای نظم ماندگار او بر آیات قرآنی و روایات نبوی تکیه ای قوی دارد. وی آزاده‌ای است که آزادگی را در سایه دین اسلام یافته است و برای ترویج احکام و اندیشه های دینی تلاش بی‌بدیل نموده و با پناه بردن به حریم امن ایمان و شرع از دست دیو ظلمات گریخته و دل از تشویش های روزگار رهانیده است. از همان رو، سرچشمه سخنش سیرابگر جان عطشناک مشتاقان حکمت، عرفان و ادب گشته است.

آیت الله رئیسی افزود: اینک در آستانه سومین آیین جهانی گرامیداشت حکیم نظامی که بی تردید باید آن را چنان حلقه واصل اندیش‌ورزان خوش ذوق و زبان در نظر گرفت، فرصت را مغتنم می‌شمارم و از تمامی دست اندرکاران سختکوش این آیین خجسته که با عظمی راسخ و همتی ستودنی در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به انجام وظایف خطیر فرهنگ و تمدن کهن کوشیده اند تقدیر و تشکر می کنم و از درگاه خداوند متعال سلامتی فرهنگبانان و حکمت دوستان و عموم تلاشگران و علاقمندان را خاصه در ایران عزیز و همواره سربلند آرزو می کنم.

در این مراسم از محمدباقر آقامیری، سعید حمیدیان و یوگنی ادواریچ از روسیه به عنوان استادان هنر و نظامی پژوه قدردانی شد و جایزه‌ای به مجید شاه حسینی رئیس فرهنگستان هنر برای کتاب «خمسه شاه طهماسبی» تعلق گرفت.

هیوا حسن پور به عنوان برگزیده و سید وفاعلی میرعمادی به عنوان شایسته تقدیر آثار برتر بخش رساله و پایان نامه درباره حکیم نظامی معرفی شدند.

نقالی و نظامی خوانی نیز از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.