به گزارش هنرآنلاین، فیلم کوتاه «کُر» به کارگردانی سامان حسین‌پور و تهیه‌کنندگی فیلیپ ریتلر و سامان حسین‌پور، محصول مشترک ایران و سوئیس در اولین حضور جهانی خود به شصت و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان زلین راه یافت.

جشنواره بین‌المللی فیلم زلین ZLÍN FILM FESTIVAL در سال ۱۹۶۱ تاسیس و یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین رویدادهای فیلم کودکان و نوجوانان در جهان است. زلین، یکی از اعضای فعال قدیمی انجمن فیلم کودک اروپا ECFA و عضو شبکه جشنواره فیلم کودک اروپاست و هر سال نزدیک به 300 فیلم از نزدیک به 50 کشور جهان را به نمایش می‌گذارد. از سال 2010، بیش از یکصدهزار نفر کودک و بزرگسال در این جشنواره شرکت کرده‌اند. امسال، زلین در بخش دانشجویی خود، میزبان 12 فیلم از 9 کشور خواهد بود و فیلم کوتاه «کُر» تنها نماینده ایران در این جشنواره است.

شصت و چهارمین جشنواره زلین از30 می تا 5 ژوئن 2024 (10 تا 16 خردادماه 1403) در شهر زلین کشور جمهوری چک برگزار خواهد شد.

سامان حسین پور، فوق لیسانس سینما، فارغ التحصیل کمپ استعدادهای برلیناله، آکادمی فیلم آسیا و عضو انجمن ایسفاست. فیلم کوتاه «کُر» یازدهمین اثر او در مقام نویسنده و کارگردان است. «آخرین شب در کره»، آخرین ساخته او به صورت مشترک با سه کارگردان دیگر از کشورهای اندونزی، سوریه و قرقیزستان در شهر بوسان نوشته و کارگردانی شده است.

کر1

«کُر» با املا درست «کوڕ» در زبان کوردی، به معنای «پسر» است. این فیلم، راوی داستان مادری است که برای یافتن پسر سربازش راهی شهر می‌شود و به رازی بزرگ، پی می‌برد.

این فیلم کوتاه با همکاری کمپانی سوئیسی داینامیک فریم تولید شده است و مریم بوبانی، کیانوش فرزین، مهوش شیخی، کورش احمدی، متین خیبلی و عمر محمدی، در این اثر به ایفای نقش پرداخته‌اند.