به گزارش هنرآنلاین، کن لوچ با قدردانی از جاناتان گلیزر برای مطرح کردن موضوع غزه در سخنرانی خود در مراسم اسکار، گفت برای وی احترام زیادی قائل است. وی کارگردان «منطقه مورد علاقه» را بسیار شجاع خواند که توانست نظراتش را چنین واضح بیان کند. وی به ورایتی گفت: من مطمین هستم که او پیامدهای احتمالی را درک کرده و همین نشان می‌دهد او چقدر شجاع است و برای همین من برای او و کارش احترام زیادی قایل هستم.

این فیلم ساز کهنه‌کار و مبارز پیش از اکران فیلم «بلوط پیر» در آمریکا گفت این فیلم آخرین فیلم او است. با بیش از ۶۰ سال فعالیت حرفه‌ای، این کارگردان بریتانیایی که ۲ بار نخل طلای کن را دریافت کرده و سازنده شماری از فیلم‌های تحسین شده مانند «بادی که کشتزار جو را می لرزاند»، «زمین و آزادی»، «شانزده سالگی شیرین»، «اسم من جو است» و «من دنیل بلیک» است، دیگر بازنشسته محسوب می‌شود.

کارگردانی که یکی از ۹ کارگردان‌هایی است که ۲ نخل طلا در کارنامه دارد، می گوید همیشه نفس خود را کنترل می‌کند.

لوچ از اولین فیلم خود که درام تلویزیونی «کاترین» در سال ۱۹۶۶ بود، به موضوع‌های اجتماعی از جمله بی‌خانمانی، فقر، سلامت روان، حقوق کار، دولت رفاه و اقتصاد و استقلال ایرلند و … پرداخته است. در «بلوط کهن» هم مشکلات داخلی و خارجی حول خانواده‌ای از پناهندگان سوری که توسط مقامات انگلیسی در یک شهر معدنی سابق اسکان داده شده‌اند و به قربانیان آسان شهر بدل می‌شوند، پرداخته است.

اما لوچ اعتراف می‌کند که موضوعی در دل او وجود دارد که هرگز نتوانسته به آن توجه کند: فلسطین. او می‌گوید: این موضوعی بود که دوست داشتم روی آن کار کنم، اما نمی‌دانستم چگونه به سراغش بروم. باید در قالب یک مستند ساخته می‌شد، اما پروژه بزرگی بود و مطمئنا در دهه گذشته فراتر از من بود.

در مورد فلسطین، لوچ و تیم «بلوط پیر» او در بفتا در حمایت از آتش بس در غزه بسیار پر سر و صدا ظاهر شدند و در مورد این موضوع روی فرش قرمز صحبت کردند و با تابلویی که روی آن نوشته شده بود «غزه: کشتار را متوقف کنید.» روی فرش قرمز رفتند.

۲ هفته بعد، گلیزر در مراسم اسکار سخنرانی کرد و به دفاع از فلسطینی ها پرداخت.

گلیزر

گلیزر در سخنانش هنگام پذیرش جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللی برای درامی هولوکاستی که از آن زمان تاکنون، به خوبی طنین‌انداز شده، به خشونت در خاورمیانه اشاره کرد و گفت که فیلم او درباره آشویتس می‌خواهد نشان دهد که انسان‌زدایی به کجا منجر می‌شود. بدترین همه گذشته و حال ما را شکل داد. در حال حاضر، ما به عنوان افردای که یهودی‌بودن آنها و ربوده‌شدن هولوکاست توسط اشغالگری منجر به درگیری برای بسیاری از مردم بی‌گناه شده است، اینجا ایستاده ایم. قربانیان حمله مداوم به غزه، قربانیان این غیرانسانی‌سازی هستند. چگونه مقاومت کنیم؟

این سخنرانی هم با تمجید و هم با انتقاد مواجه شد. تونی کوشنر آن را یک بیانیه غیرقابل انکار و انکارناپذیر توصیف کرد. در همین حال هزار فرد یهودی شاغل در صنعت سینما، با امضای نامه‌ای آن را کمک به تقویت نفرت فزاینده ضد یهودی در سراسر جهان خواندند و محکومش کردند.

در حالی که لوچ اذعان می‌کند که گلیزر به دلیل سخنرانی خود مورد حمله قرار گرفته است، یادآوری می کند که سخنان وی حمایت زیادی از سوی بسیاری از یهودیان هم دریافت کرده است چون این کلیشه را که همه یهودیان از کاری که اسراییل انجام می‌دهد حمایت می‌کنند، می شکند. واضح است که اینطور نیست.

کن لوچ در عین حال می‌افزاید: سخنان گلیزر بسیار ارزشمند بود زیرا به اهمیت توجه به تنوع می پردازد. بنابراین من برای کاری که او انجام داد احترام زیادی قایل هستم.

«بلوط پیر» از ۱۲ آوریل در آمریکا اکران می شود.