به گزارش هنرآنلاین، پنجمین سلسله نشست «پاتوق» عصر جمعه ۲۰ بهمن ماه همزمان با نهمین شب جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد.

اولین نوبت اکران فیلم در سالن رسول مهر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران که به فیلم «آسمان غرب» و به تصویر کشیدن برشی از زندگی شهید علی‌اکبر شیرودی اختصاص داشت، بهانه‌ای شد تا پنجمین سلسله نشست «پاتوق» با خانواده‌های شهدای دفاع مقدس، هسته‌ای، حادثه پلاسکو و مدافع سلامت برگزار شود.

در این نشست آسیه شیرودی خواهر شهید علی‌اکبر شیرودی، مدرس همسر شهید مهدی باکری، شهره پیرانی همسر شهید داریوش رضایی نژاد، اجاقی مادر شهید حامد هوایی، مرضیه خرسندی مادر شهید مصطفی علیدادی و علی فروزانفر مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران حضور داشتند.

در ابتدای جلسه مادران شهیدان حامد هوایی و مصطفی علیدادی خاطراتی از فرزندان شهید خود نقل کردند.

آسمان

در ادامه نیز خواهر شهید علی‌اکبر شیرودی با تاکید بر ویژگی‌های شاخص شهید که در ابعاد گوناگون وجود داشت، گفت: هنوز موفق نشدم فیلم «آسمان غریب» را ببینم، اما به واسطه نظراتی که شنیدم از کلیت فیلم رضایت دارم. اینکه هنرمندان و فیلمسازان پرداختن به شخصیت شهدا را در برنامه‌های هنری خود قرار دادند، ارزشمند است.

همسر شهید باکری با اشاره به فیلم «موقعیت مهدی» توضیح داد: درباره تولید فیلم «موقعیت مهدی» در عین حال که تشکر می‌کنم و از پرداختن به چهره‌های شاخص دفاع مقدس خرسند هستم، اما گلایه‌هایی دارم.

وی اظهار کرد: متأسفم از اینکه عوامل فیلم حتی یک بار هم با من؛ که نزدیک ترین فرد به شهید بودم و ۴ سال با او زندگی کردم، گفت‌وگو نداشتند. برای فیلمنامه‌نویسی نیازی به داستان‌سازی نبود، چرا که من خاطرات روزانه تمام آن روزها را به صورت دست‌نویس دارم. زمانی متوجه ساخت فیلم شدم که برای اکران به جشنواره دعوت شدم.

موقعیت مهدی

در پایان شهره پیرانی ضمن تأیید نقدهای همسر شهید باکری، گفت: خانم مدرس کاملاً حق دارند. من در فیلم «هناس» مراودات متعددی با عوامل فیلم مخصوصاً مریلا زارعی داشتم. الحق تیم تولید هم بسیار حرفه‌ای فعالیت کرد. وقتی خانم مدرس گفتند که حتی یک بار هم گفت‌وگویی با ایشان انجام نشده، خیلی متعجب شدم.

پیرانی اضافه کرد: البته نباید توقع داشت در تولیدات سینمایی لحظه به لحظه زندگی به تصویر کشیده شود، چرا که غیرممکن است. فیلمسازی نیاز به قصه و داستان دارد، نمی‌توان خرده گرفت که چرا عین واقعیت به تصویر کشیده نشده است.

«پاتوق» سلسله نشست‌هایی با حضور اهالی فرهنگ، هنر و رسانه است که با هدف هم‌اندیشی، تبادل نظرات و ارائه پیشنهادات و انتقادات توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار می‌شود.

فیلم هناس

این سلسله نشست‌ها به گروهی از هنرمندان تخصصی رشته‌های مختلف اختصاص دارد که فرصتی را جهت تعامل هنرمندان، ارائه طرح‌ها و ایده‌ها، هم‌افزایی، امکانی برای مطرح شدن موانع و مشکلات، بررسی و پیگیری و مرتفع کردن مسائل فراهم کرده است.