به گزارش هنرآنلاین، ششمین روز محفل سینمایی آرمان، همزمان با چهل‌ و دومین جشنواره فیلم فجر، عصر پنجشنبه ۱7 بهمن ماه در سالن بصیرت مجتمع 13 آبان برگزار شد. دومین نشست امروز بعد از نمایش فیلم «مجنون » با حضور کارگردان و عوامل اثر برگزار شد.

مهدی شامحمدی کارگردان فیلم گفت: در سینمای دفاع مقدس پژوهش، نقش اصلی را ایفا می کند. چون کسانی هنوز در بین ما هستند که آن واقعه را از نزدیک دیده اند و کتاب ها و اسناد زیادی از آن حادثه تاریخی وجود دارد. اگر فیلم دفاع مقدس براساس واقعیت ساخته نشود ظلم در حق آن رشادت ها و سلحشور ها است.

وی ادامه داد: یکی از خوش شانسی های من در این فیلم این بود که مرتضی قاضی که خود از پژوهشگران صاحب سبک در حوزه دفاع مقدس است پژوهش این فیلم را برعهده گرفت.

مهدی شامحمدی افزود: من سالها است که در عرصه سینما فعالیت دارم. از مستند سازی آغاز کردم و مجنون اولین تجربه فیلم بلند داستانی من است. در همه این سالها متوجه شدم که ضعف فنی در سینمای ما به ضرر سینمای دفاع مقدس بوده است.

کارگردان فیلم مجنون گفت: اوایل سال گذشته پیش تولید این فیلم را شروع کردیم ولی با مشکلات بسیاری مواجه شدیم. اغتشاشات پارسال موجب شد در تکمیل تیم و عوامل و بازیگران با مشکل مواجه بشویم ولی امروز خوشحالم که همان ها که سال قبل نپذیرفتند در این اثر حضور داشته باشند امروز حامی فیلم هستند و با دیدن این فیلم تحت تاثیر قرار می گیرند.

وی در انتها افزود: این فیلم را برای پسر خودم که ۱۷ سال سن دارد و همه هم نسل هایش ساختم که بدانند شهید زین الدین کیست و چه قهرمان بزرگی را در دوران معاصر دارند و نام زین الدین فقط یک نام بر دیوار بزرگراه تهران نیست. متاسفانه ما نتوانسته ایم تصویر درستی از قهرمانان دفاع مقدس به نسل جدید نشان دهیم.

در ادامه نشست مرتضی قاضی پژوهشگر فیلم مجنون که مسئولیت دفتر ادبیات بیداری حوزه هنری را هم بر عهده دارد گفت: گویا حدوداً 10 سال پیش محمد حسین مهدویان تصمیم داشته فیلم شهید زین الدین را بسازد و مصاحبه های زیادی هم در آن دوران انجام شده ولی کار متوقف شده است. خدا را شکر آن مصاحبه ها به علاوه مجموعه ی زیادی از اسنادی که پیرامون شهید زین الدین در مرکز تحقیقات جنگ و چند انتشارات دیگر است منابع خوبی برای تحقیق مفصل و گسترده پیش روی ما قرار داد. خدا را شاکرم که توفیق پژوهش و تحقیق پیرامون این شهید بزرگوار و نخبه برجسته نصیب من شد.

در پایان دکتر رسولی از پژوهشگران حوزه دفاع مقدس گفت : فیلم مجنون نمونه برجسته ای از همراهی و توجه به مسئله پژوهش در سینمای دفاع مقدس است. به قول اساتید این حوزه، یک قاب از فیلم می تواند منعکس کننده هزاران صفحه کتاب باشد. تصویری که از شهید زین الدین در این فیلم تصویر شده با مستندات موجود از این شهید بزرگوار هم خوانی بسیاری دارد.

گفتنی است دومین دوره محفل سینمایی آرمان با محوریت فیلم های جشنواره فجر تا تاریخ ۲۲ بهمن در سالن بصیرت مجتمع فرهنگی 13  آبان برگزار می شود.