به گزارش هنر آنلاین سلسله نشست‌های «فارسینما» به همت دفتر پاسداشت زبان فارسی حوزه هنری انقلاب اسلامی و به منظور نمایش و نقد گفتمان‌شناسانه و نشانه‌شناسانه فیلم‌های روز سینمای ایران با نمایش و نقد فیلم «سرهنگ ثریا» ساخته لیلی عاج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲ آغاز می‌شود.

سینما، هنرجادوی دنیای جدید و توانمند در ساخت جهانی ویژه و پر از استعاره و نشانه است. هر فیلم نیز نظام نشانگانی خاصی را می‌سازد و ساخت و فهم این نظام، به دانش‌هایی نیازمند است که نشانه‌شناسی و گفتمان‌شناسی و معناشناسی سرآمد آن‌هاست. دفتر پاسداشت زبان فارسی در حوزههٔ هنری با برگزاری این نشست‌های نقد زبانی، در پی آن است که هم توان دانش‌های زبانی مانند نشانه‌شناسی، گفتمان‌شناسی، نقد ادبی، زبان‌شناسی سیاسی و ... را در ساخت و فهم فیلم نشان دهد و هم با این رویکرد در صدد پیوند دادن اهالی این دانش‌ها با سینماگران و ایجاد و تقویت رابطه میان این دسته از دانشوران با فیلم‌سازان است.

در نخستین نشست از این سلسله نشست‌ها که شنبه ۷ بهمن۱۴۰۲، ساعت ۱۵ تا ۱۸ در تماشاخانهٔه مهر حوزه هنری برگزار می‌شود، فیلم سینمایی «سرهنگ ثریا» به نویسندگی و کارگردانیلیلی عاج نمایش داده می‌شود و سپس این فیلم با حضور محمدصادق رشیدی نشانه‌شناس حوزهه هنر و عضو هیات علمی دانشگاه، تینا امین گفتمان‌شناس و استاد دانشگاه، فرزانه فخریان زبان‌شناس، لیلی عاج نویسنده و کارگردان و دیگر عوامل این فیلم و همچنین اهالی سینما با رویکرد مورد نظر نقد و بررسی خواهد شد.

همه علاقه‌مندان به مباحث دانش‌های زبانی و سینما برای شرکت در این نشست می‌توانند شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲، ساعت ۱۵ تا ۱۸ در تماشاخانه مهر حوزه هنری واقع در تهران، خیابان سمیه، نرسیده به حافظ، روبه‌روی کوچه پورموسی حضور یابند.