به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر، با هدف تکریم اصحاب رسانه و ممانعت از تضییع حقوق ایشان، مقررات صدور کارت جشنواره را به شرح ذیل اعلام می‌دارد. علاقه‌مندان می‌توانند از روز دوشنبه ۲۸ آذر تا ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۴ دی با مراجعه به سامانه جشنواره fajrfilmfestival.com ثبت نام و مدارک لازم را بارگذاری کنند. این زمان برای تمام متقاضیان حضور در سینمای رسانه‌ جشنواره فیلم فجر تمدید نمی‌شود و به تقاضاهایی که بعد از تاریخ مقرر یا خارج از سامانه جشنواره ارسال ‌شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۱. برای خبرنگاران، معرفی‌نامه با امضای مدیر مسئول رسانه نیاز است. معرفی‌نامه از رسانه‌هایی پذیرش می‌شوند که واجد شرایط زیر باشند:

الف- موجود در فهرست رسانه‌های دارای مجوز و در حال انتشار (قابل مشاهده در وبگاه معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

ب- برخوردار از گستره توزیع کشوری- ارتباط مستمر رسانه با رویدادهای سینمای ایران به نحوی که از اسفندماه ۱۴۰۰ تا آذرماه ۱۴۰۱، هرماه حداقل سه گزارش، خبر یا تحلیل اختصاصی مرتبط با سینمای ایران منتشر شده باشد.

۲. برای خبرنگاران رسانه‌های خارجی مقیم در تهران بارگذاری کارت خبرنگاری الزامی است.

۳. ارائه معرفی‌نامه با امضای مدیر رسانه برای رسانه‌های اینترنتی الزامی است. معرفی‌نامه از رسانه‌هایی پذیرش می‌شود که دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد. همچنین درگاه پخش برنامه‌های اینترنتی حتما می‌بایست در نامه رسمی ارسالی، درج شده باشد.

۴. برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی می‌بایست مصوبه پخش شبکه‌های مورد نظر را دارا باشند و زمان پخش و مدت زمان برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی باید در نامه ارسالی قید شود. در هر زمان که روابط عمومی جشنواره از پخش نشدن برنامه اعلامی مطلع شود، مجاز به ممانعت از ادامه فعالیت در سینمای رسانه خواهد بود. همچنین در صورتی که برنامه در سال قبل نیز پخش شده، حتما باید نمونه برنامه در یک لوح فشرده به همراه نامه به روابط عمومی جشنواره ارسال شود. بدیهی است که دریافت کارت و عدم پخش برنامه در سال گذشته از جمله ملاک‌های بررسی خواهد بود.

۵. در نامه معرفی همه برنامه‌های رادیو، تلویزیونی و اینترنتی، می‌بایست عنوان شغلی دقیق درخواست‌کننده (خبرنگار، گزارشگر، مجری، تصویربردار، صدابردار، عوامل فنی ، تهیه کننده و …) قید شود.

۶. بدیهی است به معرفی‌شدگان هر رسانه، بر اساس سهمیه در نظر گرفته شده و سابقه حرفه‌ای به ترتیب اولویت مندرج در نامه، کارت خبرنگاری، عکاسی، تصویربرداری و عوامل فنی تعلق می‌گیرد و اصلاح بعدی اولویت‌ها پذیرفته نخواهد شد.

۷. برای عکاسان متقاضی، معرفینامه از خبرگزاری معتبر ضروری است.

۸. صرفاً شماره خودرویی که در کارت درج می‌شود امکان استفاده از پارکینگ را دارد.

۹. برای خبرنگاران سینمایی و منتقدان پیشکسوت، سهمیه محدود و جداگانه‌ای از سوی روابط عمومی جشنواره منظور می‌شود؛ اما لازم است در ثبت نام شرکت کنند.

۱۰. میزان حضور در سالن رسانه‌های دوره قبلی جشنواره فیلم فجر و کیفیت فعالیت آنها، یکی از ملاک‌های ارزیابی درخواست‌ها خواهد بود.