به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، دوره جدید فعالیت سینماتک این موزه با نمایش فیلم مستند «پلک نزن» به کارگردانی لورا اِزرائیل، یکشنبه ۱۳ شهریور ماه آغاز می‌شود.

مستند «پلک نزن» محصول ۲۰۱۵ درباره زندگی و آثار عکاس سرشناس، «رابرت فرانک»، «عکاس مستند و خیابانی» سوئیسی است. فیلم ۸۲ دقیقه است که با زیرنویس فارسی به نمایش در می‌آید. این برنامه ساعت ۱۵ آغاز و پس از نمایش فیلم، جلسه نقد و بررسی با حضور شهرام کریمی نقاش و فیلم ساز، مهدی شادی زاده عکاس، مستند ساز و مؤسس «جشنواره بین المللی عکس پنج» و فرانک آرتا مسئول سینماتک برگزار می‌شود.

رابرت فرانک از تأثیرگذارترین عکاسان قرن بیستم است که نامش با تاریخ عکاسی و «آمریکایی‌ها» پیوند خورده و آوازه‌اش در سرتاسر جهان عکاسی پیچیده است. او پیشگام شکلی از عکاسی بود که عکاسی مستند پس از او را متحول کرد. او تصاویر بکر و طعنه آمیزی از فرهنگ و شرایط اقتصادی آمریکایی‌ها ثبت کرد.

فرانک با ایجاد حس تنش و تقابل در عکس‌هایش، خودش را در مقابل عکاسان خبری معاصر آمریکایی قرار داد. نور کم، سوژه‌های خارج از فوکوس و کراپ کردن به این تضاد اضافه می‌کرد. بسیاری از تصاویر «آمریکایی ها» احساس پوچی و سیاهی را منتقل می‌کنند. او حضور نژادپرستی، بی عدالتی و قدرت در جامعه را با عکاسی از جعبه‌های موسیقی، بارها، توالت‌ها، چرخ دستی‌ها، قبرستان‌ها، صلیب‌ها و … نشان می‌داد. عکس‌هایش تمام قوانین عکاسی را نقض می‌کردند و احساسی ناراحت کننده و ناامید کننده اما قدرتمندی را ایجادمی کردند که قبلاً دیده نشده بود.

علاقه‌مندان برای حضور در این جلسه می‌توانند به نشانی تهران، خیابان کارگرشمالی، موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند. ورود برای عموم آزاد است.