سلمان نصیری با اشاره به ماموریت‌های این موسسه گفت: اساس ایجاد موسسه راوینو بر دو نیاز اصلی یعنی انتشار حداکثری و اثرگذار محتوا و تجاری‌سازی آن استوار بوده و در همین راستا سعی شده تا از ظرفیت‌های نخبگان حوزه‌های محتوایی، رسانه‌ای و مارکتینگ استفاده شود. به طور طبیعی برای رفع نیازهای مذکور، باید خرده برندهای مختلفی در حوزه‌های تخصصی ایجاد شده و برای هرکدام از آن خرده برندها، برنامه‌ریزی بلندمدتی صورت پذیرد. 

 

او تصریح کرد: یکی از خرده برندها که در موسسه راوینو به‌صورت جدی فعالیت داشته، مرکز راوی فیلم است که به‌صورت مستقل در حوزه فیلم و مستند ظهور و بروز بیرونی داشته و بسیاری از شهرها دیگر با نام آن آشنا هستند. وظیفه این مرکز، اکران سیار آثار سینمایی در مناطق فاقد سینما و مناطق محروم است. ایجاد زیرساخت های مورد نیاز، امکانات نمایش فیلم و مستند و همچنین تیم فنی بسیار حرفه‌ای که امکان هک سیستم نمایش فیلم را غیرممکن کرده، از جمله وجوه قابل توجه این مرکز است. گستره فعالیت راوی فیلم، شامل کلیه استان‌ها، شهرستان‌ها و حتی روستاهاست. این مرکز با در دسترس داشتن تجهیزات قابل حمل نمایش فیلم‌های روز سینما، آماده ارائه خدمات به علاقه‌مندان است، تاجایی‌که با تجهیزات مرکز راوی فیلم می‌توان در اماکن و فضاهای مختلف اکران ویژه و اختصاصی داشته باشیم. البته اولویت اکران برای این مجموعه، اکران در مناطق محروم و کم‌برخوردار است.

 

نصیری، اکران حمایتی در مناطق محروم فرهنگی کشور، نمایش آثار سینمایی در مناطقی که سینما در آن شهرها وجود ندارد، نمایش اختصاصی فیلم‌ها ویژه دانشگاه‌ها، نهادها و... شناسایی و تجهیز سالن‌های نمایش و آمفی‌تئاترهای سراسر کشور، پیش‌بینی بستری مناسب به‌منظور نمایش برخط آثار سینمایی، فعالان و علاقه‌مندان به فیلمسازی در حوزه‌های مختلف (بازیگری، تصویربرداری، صدابرداری) و ایجاد پورتال اطلاع‌رسانی و سامانه اکران‌های سیار را از اهداف این مرکز برشمرد.

 

وی تأکید کرد: ما لیستی از محروم‌ترین استان‌ها از نظر توزیع محتوای فرهنگی در اولویت خود قرار دادیم و قبل از اینکه تیم‌های اکران به این استان‌ها اعزام شوند، جلسات و رایزنی‌ها و ارتباطاتی در این راستا شکل می‌گیرد تا براساس آن برنامه‌ریزی‌ها؛ اکران هریک از مناطق محروم شکل گیرد. همچنین برای پیشبرد اهداف خود هماهنگی‌هایی با پایگاه‌های بسیج، مساجد و مدارس، پادگان‌ها و حتی مراکز بهزیستی انجام می‌دهیم.

نصیری افزود: هم‌اکنون استان‌های گلستان، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، آذربایجان‌غربی و شرقی، قم، کرمان، لرستان و خوزستان، طی یکسال گذشته اکران فیلم داشتند. میزان استقبال از فیلم‌ها و مستندهای به نمایش درآمده به قدری بوده که حتی پس از گذر یک یا دو ماه از اکران در هریک از این شهرها، تقاضای شدیدی برای حضور دوباره تیم‌های اکران راوی فیلم شکل می‌گیرد.

 

 او با اشاره به اینکه DCP و دستگاه‌هایی که برای اکران استفاده می‌شوند بسیار امن هستند، افزود: دستگاهی که در سینما فیلم را اکران می‌کند از امنیت بالایی برخوردار است و این ویژگی به ما این اجازه را می‌دهد که با تهیه‌کننده تعامل داشته باشیم و در کنار اکران فیلم‌های روی پرده سینما، فیلم‌های مستند را نیز به مناطق محروم و فاقد سینما ارسال کنیم. برای انجام این ماموریت قبل از اعزام تیم سعی می‌شود مذاکراتی در این زمینه انجام دهیم تا متناسب با آن استان یا مناطق فیلم‌های مستند را برای اکران انتخاب کنیم؛ برای مثال، فیلم "غریب" را در کردستان اکران کردیم. برای مستندها نیز همین کار را انجام می‌دهیم. اکران فیلم "غریب" در پارک جنگلی آبیدر سنندج یکی از نادرترین رخدادهای فرهنگی در این شهر بوده چرا که بالغ بر 450 خانواده سنندجی می‌توانستند تحت یک سینمای روباز به تماشای این فیلم سینمایی بپردازند. این نمایش، رکورد نمایش فیلم در سینمای روباز با این وسعت را شکست. پارک امیریه واقع در پارک جنگلی آبیدر سنندج، پرده نمایشی با ابعاد حدود 12 تا 25 متر داشته که از این حین، بزرگترین سینمای روباز کشور به حساب می‌آید.

 

نصیری ادامه داد: ما یک فعالیت جدی در مجموعه راوی فیلم برای افزایش تعداد دستگاه‌های نمایش شروع کرده‌ایم تا جایی که تعداد آنها را به 200 دستگاه پخش و نمایش ارتقا دادیم. این 200 دستگاه می‌توانند یک شبکه بزرگ اکران مناطق فاقد سینما را فراهم کنند، اما اگر بخواهیم به‌صورت جدی به این قضیه نگاه کنیم، این تعداد با توجه به گستردگی کشور پاسخگوی همه نیازها نیست. همچنین سیستم امنی را به صورت نرم‌افزاری طراحی کردیم که بسیار ارزشمند است. با راه‌اندازی این نرم‌افزار هزینه اکران را کاهش دادیم و در قالب مسئولیت اجتماعی، از محل درآمدهای موسسه اکران سیار را انجام می‌دهیم، اما اگر نماینده‌ای در استان‌ها و مناطق محروم داشته باشیم که خودشان اکران را انجام دهند، هزینه‌ها کاهش چشمگیری خواهد داشت. با این روش تجربه اکران دسته‌جمعی دست‌یافتنی‌تر شده است.

 

او در خصوص امنیت پلتفرم اکران راوی فیلم افزود: به دلیل لو رفتن برخی از فیلم‌ها در حین اکران سیار، برخی از تهیه‌کنندگان به ویژه بخش خصوصی حاضر به پذیرش ریسک اکران سیار فیلم هایشان نیستند و تجربه پیشین در برخی از فیلم‌ها باعث شده تا این عدم اطمینان نیز افزایش یابد. در همین راستا پلتفرم اکران طراحی شده توسط مرکز راوی فیلم، همه آزمایش‌های ابتدایی هک و نفوذ و همچنین جلوگیری از هرگونه کپی‌برداری را پشت سر گذاشته و تقریبا می‌توان گفت هرگونه لو رفتن فیلم‌ها توسط این پلتفرم غیرممکن است. امری که موجب شده برخی از تهیه‌کنندگان در جلسات و تعاملات پیرامونی نسبت به صحت و سقم امنیت این پلتفرم اطمینان خاطر لازم را کسب کنند.

 

نصیری با بیان اینکه از ابتدای نیمه دوم امسال اقدام به راه‌اندازی شعب استانی کردیم، گفت: این شعب استانی به منظور بهره‌برداری از ظرفیت استان‌ها است؛ یعنی به جای اینکه تیم اکران را به آن استان بفرستیم، از ظرفیت و توانمندی تیم فنی استان برای اکران استفاده خواهیم کرد. طبیعتاً بهره‌برداری از ظرفیت استان علاوه‌بر ایجاد فرصت‌های شغلی، خلق درآمد را نیز با خود به ارمغان می‌آورد. هم‌اکنون شعب خراسان رضوی راه‌اندازی شده‌اند و نماینده‌ها مشخص هستند. همچنین، چهار تا پنج استان نیز در دست ارزیابی است که باید به‌صورت حضوری محیط و فضا و ظرفیت این استان‌ها را بررسی و بعد از آن نماینده را مشخص کنیم. به اندازه تنوع و تکثر ماموریت‌های راوینو، کارکردن در آن شعب علاوه‌بر جذاب بودن، سخت و پیچیده است و این مهم می‌تواند کارهای زیادی را تعریف کند. گلستان، بوشهر، کُهگیلویِه و بویِراحمد و آذربایجان‌شرقی استان‌هایی هستند که برای این اتفاق مهم درخواست داده و افرادی را معرفی کرده‌اند.