به گزارش هنرآنلاین، فیلم مستند کوتاه «شوهر ایران خانم» به کارگردانی مرجان خسروی بالدی که به‌صورت مستقل توسط شرکت هفت چشمه به مدیریت میلاد خسروی بالدی تهیه و ساخته شده است؛ موفق شد به بیست و یکمین دوره جشنواره بیگ اسکای آمریکا راه یابد.

جشنواره بیگ اسکای BIG SKY، یکی از مهم‌ترین رویدادهای جهانی مستند و مورد تأیید آکادمی اسکار است. این جشنواره با نمایش و انتخاب آثار جدید، محیطی ایده‌آل برای صاحبان آثار و روابطی پایدار با دیگر فیلم‌سازان و صنعت فیلم ایجاد می‌‌کند. این رویداد 10 روزه، علاوه بر نمایش‌ فیلم‌ها، شاهد برگزاری کارگاه‌ها، پنل‌ها و کلاس‌های آموزشی در طول برگزاری جشنواره خواهد بود. بهترین فیلم بخش کوتاه بیگ اسکای، واجد شرایط رقابت در بخش اسکار سال بعد خواهد شد.

بیست و یکمین جشنواره بیگ اسکای از 16 تا 25 فوریه 2024 ( 27 بهمن تا 6 اسفند 1402) در مونتایای آمریکا برگزار خواهد شد.

شوهر

این چهارمین حضور آثار مرجان خسروی بالدی، در جشنواره بیگ اسکای است؛ که از آن آثار، مستند «برف می‌نامد» در سال 2021 موفق به کسب بهترین مستند بخش بلند این جشنواره شده است. 

«شوهر ایران خانم» با الهام و استعاره از رمان «شوهر آهو خانم» علی‌محمد افغانی، راوی زندگی خانواده‌ای از عشایر بختیاری است.

این مستند پیش‌ از این جشنواره، در سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند هات داکس، موفق به دریافت جایزه بهترین مستند کوتاه شده و به اسکار ۲۰۲۴ راه یافته است.

عوامل مستند کوتاه «شوهر ایران خانم» عبارتند از:

کارگردان و پژوهشگر: مرجان خسروی بالدی، تهیه‌کننده و پخش بین‌الملل: میلاد خسروی بالدی، شرکت هفت چشمه، مدیر فیلم‌برداری: مهدی آزادی، تدوین: لقمان سخنور، دستیار تدوین: سمانه میقانی، صداگذار: آرش قاسمی، موسیقی: مهدی خسروی، اصلاح رنگ و نور: حمیدرضا فطوره‌چیان، برنا جمشیدی، طراح پوستر: لقمان سخنور و مشاور رسانه‌ای: علی کشاورز