به گزارش هنرآنلاین، چهارمین و واپسین بخش از بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر منطقه‌ای کشور با عنوان جشنواره منطقه‌ای سهند، از ۱۷ تا ۲۰ دی به میزبانی آذربایجان شرقی (تبریز) برگزار شد و تا ساعاتی دیگر نتایج و برگزیدگان این رویداد مهم نمایشی در آیین اختتامیه این رویداد اعلام می‌شود.

عرصه هنرهای نمایشی استان‌ها، شهرستان‌های کشور و هنرمندانش، همواره بستر و محملی و تلاشی درخور برای زنده نگه‌داشتن فرهنگ و هنر کشور بوده است؛ برگزاری جشنواره بزرگ تئاتر در استان‌ها و حضور برگزیدگان این رویدادهای مهم و تأثیرگذار در جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای و معرفی برگزیدگان این جشنواره‌ها به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، اقدام ارزنده و قابل ستایشی است که زمینه را برای ارتقای کمی و کیفی تئاتر استان‌ها و نیز تعامل و گفت وگو بین هنرمندان سراسر ایران فراهم می‌کند. نکته دیگر در این میان، تعامل موثر بین هنرمندان حاضر در جشنواره سهند بود که از سراسر کشور و استان های مختلف به تبریز آمده بودند و دیدن آنان، از هنرمندان جوان گرفته تا هنرمندان باسابقه تر هنگامی که به تماشای آثار یکدیگر می رفتند و در جمع ها و گعده های خودمانی و صمیمانه در حال گفت‌وگو و تبادل تجربه بودند، فضایی دلنشین و کارا و گرمی را در ذهن هر بیننده منصفی تداعی می‌کرد.

سهند

در شهر تبریز که میزبان آخرین بخش از جشنواره تئاتر مناطق کشور بود، گروه‌های نمایشی از استان‌های زنجان، کردستان، آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین، همدان، خراسان رضوی و گیلان با اجرای ۱۸ نمایش صحنه‌ای و 11 اثر خیابانی، از ۱۷ تا ۲۰ دی به رقابت پرداختند.

بخش صحنه‌ای در مجموعه فرهنگی هنری تربیت (تئاتر شهر تبریز) و سالن‌های «قبه زرین»، «صادقی»، «تربیت»، «پایاب» با اجرای آثار که مورد اقبال واقع شدند و حضور پرشور و گرم علاقه‌مندان تئاتر، هنرمندان حاضر در رویداد و پیشکسوتان شهر تبریز شب گذشته، کار خود را به اتمام رساند.

سهند1

همچنین در مدت برگزاری جشنواره تئاتر منطقه‌ای سهند، گروه‌های تئاتر خیابانی در مجتمع‌های لاله پارک، ستاره باران و اطلس به اجرای برنامه پرداختند که با حضور خیل عظیم مخاطبان و علاقه‌مندان موجبات ایجاد نشاط فرهنگی و مشارکت مردمی شدند و هنرمندان تئاتر لحظاتی خوب را با مردم و کنار مردم سپری کردند.

در این رویداد در بخش خیابانی 78 هنرمند به اجرای آثار پرداختند و طرفه آنکه، برگزاری این بخش در مراکز پرتردد باعث استقبال فراوان مردم شد.

در بخش صحنه‌ای هم 225 هنرمند حضور داشتند و در این بخش هم پر بودن ظرفیت سالن‌ها نشان از استقبال مردم از آثار و جشنواره تئاتر منطقه‌ای سهند داشت.

نکته قابل توجه در خلال برگزاری جشنواره سهند، حال و هوای تبریز و مردمان بااصالت و فرهنگ دوست این شهر بود؛ حال و هوایی که انگار شهر را بیش از پیش سرزنده و بیدارتر نشان می داد و دیدن حال خوب مردم و مخاطبان نشان از گرمای جشنواره سهند داشت.

در پایان هر روز نیز جلسه نقد با حضور دو منتقد تئاتر ایران، حسن پارسایی و عرفان پهلوانی به صورت ضبط شده برگزار شد و نمایش‌های اجرا شده صحنه‌ای مورد تحلیل و بررسی کارشناسان قرار گرفتند. در این بخش هم برگزاری جلسات مورد اقبال هنرمندان و مخاطبان قرار گرفت.

سهند4

تاجبخش فناییان (مدرس تئاتر، کارگردان و پژوهشگر)، حسین مسافرآستانه (کارگردان و بازیگر تئاتر) و منصور حمیدی (مدرس و هنرمند قدیمی تئاتر تبریز)، داوران بخش صحنه‌ای و علی ایزدی (پژوهشگر و مدرس تئاتر)، مسعود موسوی (پژوهشگر و مدرس تئاتر) و سیدوحید فخرموسوی (بازیگر و کارگردان تئاتر)، داوری بخش خیابانی جشنواره منطقه‌ای سهند (تبریز) را بر عهده داشتند. 

طبق آمار اعلام شده از سوی ستاد برگزاری جشنواره در شهر تبریز، در بخش صحنه‌ای و خیابانی جشنواره تئاتر منطقه‌ای سهند از 17 تا 20 دی، حضور بیش از ۶۰۰۰ مخاطب به ثبت رسیده است که این خود نویددهنده پویایی و رشد تئاتر در استان آذربایجان شرقی و نیز دستیابی این رویداد به یکی از اهداف ابتدایی خود یعنی ایجاد نشاط میان مردم و تعامل موثر مابین هنرمندان عرصه های مختلف تئاتر کشور با مخاطبان است.

سهند3

جشنواره‌های تئاتر منطقه‌ای، در چهار بخش استان فارس (پارس)، خراسان رضوی (خاوران)، سمنان (راه ابریشم) و آذربایجان شرقی (سهند)، دی 1402 برگزار شد که برگزیدگان این رویداد، به چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی می‌شوند.