به گزارش هنرآنلاین،کتاب «مقدمه‌ای بر سینمای ژاپن» نوشته دانلد ریچی با ترجمه بصیر علاقه‌بند در ۱۱۲ صفحه از انتشارات خوانه منتشر شده است.

مراسم رونمایی این کتاب با همکاری موسسه فرهنگی هنری صحنه آبی و نشر خوانه برگزار می‌شود.

بصیر علاقه‌بند مترجم کتاب و بابک کریمی منتقد سینما در این رویداد حضور دارند و فیلم «تصنیف نارایاما» به کارگردانی شوهی ایمامورا محصول ۱۹۵۸ نیز پخش می‌شود.

در معرفی این کتاب عنوان شده است: «سینمای ژاپن همواره در سراسر جهان تماشاگران پرشمار و پروپا قرصی داشته، اما غنا و پیچیدگی خاص سنت و فرهنگ ژاپنی معمولا تماشاگران بیگانه را با دشواری‌ها و بدفهمی های بسیاری مواجه می‌سازد. این مقدمه کوتاه تاریخ مختصری از سینمای ژاپن ارائه می‌دهد. در عین حال پیش فرض‌های فرهنگی آن را تعریف و تبیین می‌کند و نشان می‌دهد سینمای ژاپن چگونه از دنیای بیرون تأثیر پذیرفته تا نهایتاَ به ملغمه‌ای از عناصر بومی و بیگانه‌ای بدل شود که در قالب هویتی نو تبلور یافته است. نویسنده آمریکایی تبار کتاب دانلد ریچی  فیلمساز، منتقد و نویسنده سرشناسی بود که با آثارش سینمای ژاپن را به غرب شناساند.»

علاقه‌مندان و هنردوستان می‌توانند برای حضور در این برنامه، ساعت ۱۴ روز جمعه ۲۲ دی‌ماه به آمفی تئاتر صحنه آبی واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از طالقانی، نبش کوچه ریاض، پلاک ۱۵۹۵مراجعه کنند.