به گزارش هنرآنلاین، محمدمهدی اسماعیلی در دیدار با اعضای مجمع خادمان قرآن که دوشنبه- هشتم آبان در محل وزارتخانه برگزار شد، ضمن درود بر روان پاک امام (ره)، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم و شهدای غزه، فجایع انسانی که امروز در غزه رخ می‌دهد را هولناک خواند.

وی گفت: حملات وحشیانه رژیم صهیونسیتی امروز در مقابل چشم رسانه‌ها صورت می‌گیرد و این یک نسل‌کشی است.

اسماعیلی با اشاره به توجه بیش از پیش به مسائل و فعالیت‌های قرآنی در وزارت فرهنگ افزود: امروز فعالیت‌های قرآنی در راس امور این نهاد قرار دارد و در عرض دیگر فعالیت‌ها نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام و پیگیری فعالیت‌های قرآنی را جاری در تمام بخش‌های وزارت فرهنگ دانست و گفت: فعالیت های قرآنی در تمام بخش‌های وزارت فرهنگ در حال پیگیری است و معاونت قرآن به مثابه یک ستاد عمل می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر در بنیاد سینمایی فارابی تولید پویانمایی با موضوع زندگی حضرت ابراهیم (ع) آغاز شده و توسط معاونت قرآن و معاونت سینمایی در حال پیگیری است.

اسماعیلی درباره صحبت یکی از حاضران ناظر بر تعلق گرفتن یک مکان خاص برای فعالیت‌های مجمع و فعالیت‌های قرآنی بیان کرد: تعیین مکان مناسب در دستور کار است و به زودی مکان مناسب برای این امر در نظر گرفته شده و اعلام می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: افتخار دارم که به عنوان خادم قرآن و عضو کوچک این جامعه در فعالیت‌ها نقش آفرینی داشته باشم و در این زمینه آماده تعامل در خصوص رفع مشکلات و مسائل جامعه قرآنی هستیم.

وی ضمن پیشنهاد برای طراحی و درنظر گرفتن جایزه بین‌المللی در امر فعالیت‌های قرآن گفت: در حال پیگیری برای ثبت «بنیاد فرهنگی و هنری یاسین» هستیم، در همین زمینه مناسب است جایزه بین‌المللی هم با این عنوان طراحی و ثبت شود و سالیانه به شخصیت های معتبر جهان اسلام اعطا شود.

اسماعیلی پیگیری برای برگزاری جلسات را مورد تاکید قرار داد و افزود: آمادگی داریم این جلسه با حضور رئیس جمهور برگزار شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره هزینه‌های بیمه تکمیلی اعضای صندوق هنر که جامعه قرآنی هم شامل آن می‌شود، اظهارداشت: حق بیمه تکمیلی برای افراد بالای ۶۰ سال عضو صندوق هنر رایگان است و در موضوع مسکن نیز در طرح مسکن هنرمندان جامعه قرآنی در نظر گرفته شدند.

وی با اشاره به همزمانی ماه مبارک رمضان و عید نوروز و برگزاری نمایشگاه قرآن گفت: برای برپایی این نمایشگاه، همزمانی عید نوروز و ایام ماه مبارک رمضان باید مورد توجه قرار گرفته و سازوکار مناسب طراحی شود.

اعطای نشان درجه یک هنری به خادمان قرآن

علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ در بخش دیگری از جلسه ضمن گرامیداشت یاد مقاومت غزه و دعای خیر برای جوانان مقاوم فلسطینی که معجزه بزرگی را به نمایش گذاشتند به ارائه گزارش عملکرد و فعالیت‌های مجمع خادمان قرآن پرداخت و گفت: امروز بعد از سال‌ها مجدد جلسه خادمان قرآن تشکیل شد که جلسه‌ای نخبگانی در این زمینه است، حاضران منتخب ۴۰۰ خادم قرآن هستند.

وی با اشاره به ۲۸ دوره جلسه خادمان که در ادوار مختلف با حضور ریاست جمهوری برگزار می‌شد، افزود: در دوره ‌هاییازدهم و دوازدهم این امر آسیب خورد و رییس‌جمهور وقت به این اتفاق بی توجه بودند و امروز دوباره در دولت سیزدهم این جلسه به جایگاه خودش بازگشته است.

معاف همچنین به موضوع اعطای نشان درجه یک هنر به خادمان قرآن اشاره کرد و گفت: این طرح در انتهای کار است و جلسات در این زمینه برگزار شده و به زودی به ثمر خواهد نشست.

روند تکریم خادمان قرآن رو به افزایش است

محمدرضا پورمعین دبیر انجمن خادمان قرآن کریم در بخش دیگری از جلسه به ارائه گزارش از فعالیت های انجمن خادمان پرداخت و اظهارداشت: قول و فعل وزیر فرهنگ در امور قرآنی پیشتاز است.

وی گفت: روند تکریم خادمان قرآنی حسب‌الامر دستور مقام معظم رهبری انجام شده و این امر رو به افزایش است.

پورمعین با ارائه گزارش فعالیت‌های انجمن افزود: امروز ۲۹۸ خادم قرآن حضور دارند که سهم بانوان در این زمینه کم است که میدان مناسب برای حضور این قشر آماده نشده که باید آسیب شناسی و مرتفع شود.

دبیر انجمن خادمان قرآن کریم، بیشترین فراوانی را در جمع پژوهشگران خواند و اظهارداشت: برگزاری جلسات با مجامع تخصصی صورت گرفته که البته کرونا و کم توجهی در دولت قبل در این زمینه اخلال ایجاد کرد.

پورمعین بیان کرد: بیش از ۱۵۰۰ نامزد خادم قرآن داریم که روند انتخاب به کندی صورت می‌گیرد که باید آسیب شناسی و رفع شود و در راستای بین‌المللی شدن این امر قدم برداریم.