به گزارش هنرآنلاین، سومین روز از برگزاری دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان در حالی پیش روی مخاطبان قرار گرفت که علاوه بر کیفیت بالای اجرای آثار نمایشی برخی از طرح ها و موضوعات نمایش‌های اجرا شده در برگیرنده حال و هوای ویژه ای بود که با استقبال و حسن توجه مخاطبان نیز همراه شد.

اجراهای روز سوم جشنواره در حالی با حمایت و همت دست اندرکاران مدیریت فرهنگی و شهری لاهیجان پیش روی تماشاگران قرار گرفت، که کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان تماشاگر ویژه همه نمایش های اجرا شده در بوستان بعثت شهر لاهیجان حضور پیدا کرده بود. این در حالی است که همزمان با برگزاری اجراهای روز سوم یاد و خاطره شهید ابراهیم دلال خوش، شهید علی کاظم سلیمی و شهید محمدرضا توسلی به عنوان سه شهید هنرمند شهر لاهیجان نیز گرامی داشته شد.

لاهیجان2

جمعه بیست و یکم مهرماه و در جریان برگزاری سومین روز دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «شهروند» ابتدا نمایش «شصت» به نویسندگی و کارگردانی رضا ملکی از اصفهان در بوستان بعثت محل اصلی اجرای آثار این دوره از جشنواره اجرا شد. نمایشی که در حال و هوایی نشاط اور و مفرح تلاش کرد تا بخشی از معضلات اجتماعی و زندگی شهری را در قالب تئاتر خیابانی پیش روی مخاطبان قرار دهد.

نمایش «خیلی دور خیلی نزدیک» به نویسندگی و کارگردانی مسعود کردی از بروجرد هم جزو آثار شرکت کننده جشنواره در روز سوم بود که با حضور تعدادی از بازیگران نوجوان و طراحی صحنه ویژه ای که در نظر گرفته شده بود، توانست با استقبال بسیار خوبی از سوی شهروندان لاهیجانی مواجه شود. این در حالی است که بازی هنرمندانه دختران نوجوان، هماهنگی گروهی بسیار خوب بازیگران در طول اجرا، شوخی های به موقع با برخی اصطلاحات رایج در فضای مجازی و توجه به نقش ارزشمند دختر ایرانی در خانواده و محیط کار و محل تحصیل از ویژگی های خوبی بود که در اجرای این اثر نمایشی به آنها اشاره کرد.

لاهیجان5

نمایش‌های «چند بطری برای مراسم تدفین پدر» به کارگردانی کیانوش احمدی و «بود و نبود» به کارگردانی محمد قدیمی هم دو اثر شرکت کننده از تهران بودند که تلاش کردند با رعایت برخی از مولفه‌های اجرای نمایش‌های خیابانی به ویژه عناصر مشارکت جویانه با تماشاگران و خلاقیت در صحنه پردازی حال و هوای متفاوتی را در اجرا برای انتقال فضای حسی مورد نظرشان تجربه کنند که دربرگیرنده واکنش های متفاوت و جالب توجهی از سوی شهروندان لاهیجانی بود.

هنرمندان لاهیجانی به کارگردانی علی بیداوسی و سمیه نیک مسلک هم با اجرای نمایش «بازی» اثر متفاوتی را برای همشهریان خود اجرا کردند. نمایشی انتزاعی که چهار هنرمند در نقش چهار آدم با یک قالب رنگی کنار هم هستند و فضای تک بعدی را در این جمع تجربه می کنند. اما با گذشت سیر داستانی که تماشاگر ناظر آن است، این بچه های آدم ها هستند که فارغ از آنچه در زندگی بزرگترهای خود می گذرد، باهم متحد می شوند تا جهان زیباتری را بسازند. فرآیند نمایشی که توانست با استقبال و تشویق مخاطبان همراه شود.

نمایش «سه دلقک و نصفی» به نویسندگی آرزو علیپور و کارگردانی امیر عابدینی هم یکی دیگر از آثار اجرا شده روز سوم بود که این اثر نمایشی نیز مانند چند آثار اجرا شده جشنواره ، به بیان دغدغه های محیط زیستی به ویژه شهدای محیط بان پرداخته بود. شرایطی که یکی از ویژگی های بارز این دوره از جشنواره لقب گرفته و توانسته با واکنش های جالب توجهی از سوی شهروندان مواجه شود. مسیری که در اجرای نمایش «پیوند کوالانسی» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حیدری از خمینی شهر نیز به جلوه ای دیگر و این بار پیرامون هشدار برای خشکی رودخانه های مهم ایران پیش روی تماشاگر قرار گرفت و اگرچه تلاش کرد تا در جای جای نمایش از مفهوم «امید به آینده» غافل نشود اما به سهم خود به طرج یک دغدغه محیط زیستی دیگر پرداخت.

لاهیجان4

بخش پایانی سومین روز از برگزاری جشنواره سراسری تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان به اجرای نمایش «انفال» به نویسندگی و کارگردانی کژال راستین از مریوان اختصاص داشت. یک نمایش دغدغه مند و تاثیر گذار با موضوع جنگ که تلاش کرده بود بخشی از جنایات داعش را با زبان تئاتر خیابانی منتقل کند. اثری ضد جنگ که کارگردان نمایش پس از پایان اجرا پس از ابراز همدردی با کودکان کشته شده غزه و جنگ های دیگر آن را به مادران دلسوخته و آسیب دیده جنگ تقدیم کرد.

دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی «شهروند» نوزدهم تا بیست و دوم مهرماه سال 1402 توسط اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، شهرداری لاهیجان، انجمن هنرهای نمایشی ایران و مجموعه های دیگر در شهر لاهیجان برگزار می شود.

بوستان بعثت، محوطه بیرونی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان، محوطه گردشگری« استخر»، بوستان رفتگر، بوستان هنر، بوستان گلها از جمله اماکنی هستند که در طول برگزاری این جشنواره میزبان گروه های شرکت کننده در بخش رقابتی و بخش کودک بود.

لاهیجان3