"گروه سینما و تئاترهنرآنلاین": از ماه های گذشته بود که رسانه ها خبر از برگزاری یک رویدادی سینمایی ویژه دادند؛ «جشن مهر سینمای ایران» اتفاقی مهم در سینمای ایران که با آمدن دولت سیزدهم، جرقه آن کلید خورد. این اتفاق احترام به جوهره و هنر هنرمندانی است که سال‌ها دور از مرکز در شکل‌گیری آثار مختلف فولکلور، آیینی، مذهبی و اجتماعی نقش بسزایی داشته‌اند و در اشاعه هنر و فرهنگ منطقه و جغرافیای خود در صف اول بوده‌اند. "جشن مهر سینمای ایران" به زعم اهالی هنر ورسانه از جمله اقدامات هدفمند و بجای دولت است که می‌کوشد بخشی از فاصله عظیم بین هنرمندان مرکزنشین و هنرمندان استانی را پر کند. 

سینمای کشورمان به اندازه وسعت جغرافیایی‌اش استعداد و بضاعت کشف‌نشده دارد و به همین دلیل طی  سال‌های گذشته به دلایل مختلف از این استعدادها چنان که باید استفاده‌ای نشده و همه چیز مرکزمحور بوده است. اما با روی کارآمدن دولت مردمی رویکرد سازمان سینمایی نیز شکل دیگری به خود گرفت. اگر در ادوار گذشته سیاست‌های سینمایی به گونه‌ای بود که به استعدادهای سینمایی شهرستان‌ها میدان داده نمی‌شد، در دوره جدید یکی از عینی‌ترین وجوه آن میدان دادن و توجه عملی به همین بضاعت‌ها و نیروهای مغفول مانده شهرستانی بود. اگرچه برای به فعل درآوردن استعدادهای استانی حقیقتا راه درازی مانده است اما همین که بخشی از همت مسؤولان سازمان سینمایی مصروف کشف و شناسایی استعدادهای جوان و خلاق شهرستانی شده، یک اتفاق بزرگ در حوزه سینمای کشور افتاده است، البته واقعیت این است که چنین اقداماتی وقتی می‌تواند مثمرثمر باشد، به چشم بیایند و اتفاقی را باعث شود که استمرار داشته باشد و به یک مدیر سینمایی و یک دولت محدود نشود و در آینده نیز همین میزان توجه و رسیدگی به هنرمندان سینمای شهرستانی را داشته باشیم.

هنرمندان سینما در جشن مهر سینمای ایران نفسی تازه که رویدادهای یک ساله خود را مرور می‌کنند. این رویداد برای مردم استانها نیز جذاب است که می‌توانند طی یک ویژه‌برنامه تمام دستاوردهای یک ساله سینماگران استان را تماشا کنند. جشن مهر سینمای ایران منجر به یک بازخوانی در صنعت سینما خواهد شد که در نتیجه آن توجه بیشتر به مخاطب را شاهد خواهیم بود. اینها نویدبخش اتفاقات مبارکی برای سینما در سطح ملی و استانی است.

 

اختتامیه+جشن+مهر+سینمای+ایران(2)

بدون شک یکی از راه‌های ترویج و گسترش فرهنگ و هنر برگزاری رویدادهای جمعی و ایجاد رقابت سالم بین شرکت‌کنندگان برای شناسایی و معرفی افراد مستعد و نخبه است اما برگزاری مراسمی مانند جشن مهر سینمای ایران در استان‌هایی که تاکنون کمتر شاهد این گونه مراسم بوده‌اند علاقه و اهتمام اهالی هنر جهت شرکت در زمینه‌های فعالیت‌های سینمایی مضاعف خواهد کرد و استعدادهای نوظهور به ویژه در رشته‌های فنی را به جامعه سینمایی معرفی خواهد کرد.

برپایی جشن مهر سینمای ایران عاملی برای رونق سینماها خواهد بود و با اکران‌هایی که به مناسبت جشن مهر سینما در سطح استان و شهرستان‌ها صورت می‌گیرد، باعث می‌شود تا مخاطبانی که حتی یک بار به سینما نرفتند هم به این بهانه پای فیلم‌ها بنشینند، آشنایی مردم با هنر سینما علاوه بر رونق این صنعت منجر به گردش مالی در این حوزه می‌شود.

تشویق و ترغیب و تایید سینماگران برای رشد و شکوفایی آنها بسیار تأثیرگذار است؛ ما سینمای بالنده‌ای داریم که محدود به تهران نیست و بسیاری از سینماگران بزرگ کشور ما برخاسته از شهرهای دیگر بوده‌اند و با ساخت فیلم کوتاه در دفاتر سینمای جوان توانسته‌اند به چهره‌های سینمایی بین‌المللی تبدیل شوند.این رشد و شکوفایی سینمای استانی باید نمودی داشته باشد که طی دو سال گذشته به مناسبت روز ملی سینما در شهریورماه و‌ تعمیم آن به همه مناطق کشور، جشن مهر سینمای ایران از سوی سازمان سینمایی طراحی و راه‌اندازی شد که می‌تواند در تحرک بخشی و ایجاد انگیزه برای هنرمندان استانی موثر باشد و با تشویق آنها این سینماگران را به گام‌ها و مراحل جدی‌تر در سینما ترغیب کند. امیدواریم امسال هم با حضور اساتید این عرصه شاهد اتفاقات خوبی باشیم و بتوانیم بار دیگر روزهای پرفروغ سینما را که تماشاچی برای دیدن فیلم‌ صف می‌کشید، ببینیم.