به گزارش هنرآنلاین، آیین گشایش نمایشگاه منتخبی از آثار منظره‌پردازی ادهم ضرغام با عنوان «خاطرات طبیعت» عصر روز چهارشنبه با حضور محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران، لادیسلاو بالک سفیر کشور اسلواکی در ایران، محمد زرویی نصرآباد مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری، شعیب حسینی‌مقدم قائم مقام موزه هنرهای معاصر تهران و هنرمندانی چون مصطفی گودرزی، مرتضی اسدی، امیر عبدالحسینی، کیومرث قورچیان، حسین نوروزی، مسیحا ربیعی، مهدی رحیمی و جمع دیگری از هنرمندان و هنردوستان در مهم‌ترین موزه هنری غرب آسیا برگزار شد.
 
در آغاز این مراسم، محمد خراسانی‌زاده سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران ضمن تبریک دهه کرامت و خیرمقدم به حاضرین، گفت: در دهه کرامت و زیر سایه کریمی هستیم که ایران به ایشان می‌بالد و سایه همیشگی‌ حضرت امام رضا (علیه‌السلام) و یکایک فرزندان معظم‌شان بر سر ما مستدام است. این روزهای نورانی را به شما تبریک می‌گویم. همچنین یاد همه کسانی که برای ارتقای فرهنگ و هنر این کهن بوم و بر کوشیده‌ و آثار نفیسی را از خود بر جای گذاشته‌اند را گرامی می‌دارم.
 
او افزود: موزه هنرهای معاصرتهران، قلب تپنده هنر معاصر ایران است و با افتخار، میزبان اتفاقات مهم و جریان‌سازی است که در ایران امروز ما رقم می‌خورد.
 
سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران ادامه داد: امروز با افتخار آثار یکی از هنرمندان بزرگ و متعهد این سرزمین در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درمی‌آید؛ هنرمندی که استاد بسیاری از اساتید بزرگ هنر امروز ما به‌شمار می‌آید. اگر کسی تاکنون نام استاد ادهم ضرغام را نشنیده از کم‌کاری امثال بنده است که زودتر از این به سراغ ایشان نرفتیم تا آثارشان را به نمایش بگذاریم. افتتاح نمایشگاه منتخبی از منظره‌پردازی‌های استاد ضرغام در موزه هنرهای معاصر تهران، یک اتفاق مبارک است و از صمیم قلب خوشحالم که می‌توانم به عنوان یک شاگرد در برابر آثار این هنرمند توانمند زانو بزنم.
 
خراسانی‌زاده در پایان ضمن تشکر از حضور پرشور اهالی فرهنگ و هنر در آیین افتتاحیه نمایشگاه «خاطرات طبیعت» بیان کرد: از سفیر اسلواکی و خانواده محترمشان تشکر می‌کنم که امروز همراه‌مان هستند و خداوند مهربان را شاکرم که موزه هنرهای معاصر تهران هر روز به رسالت خود نزدیک‌تر می‌شود.
سپس مصطفی گودرزی هنرمند شناخته‌شده عرصه هنرهای تجسمی و عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در جایگاه حاضر شد و در سخنانی عنوان کرد: من به نمایندگی از شاگردان استاد ضرغام سخن می‌گویم. یکی از افتخاراتم این است که ۴۱ سال قبل دانشجوی ایشان بودم و در طول ۴۰ سال بعد، افتخار این را داشتم که علاوه بر شاگردی، همکار و دوست‌شان باشم. 
او ادامه داد: استاد ضرغام یکی از هنرمندان صادق، پرکار، کوشا و جست‌وجوگر هنر معاصر ایران است. زیبایی هنر معاصر ایران در تنوع و رنگین بودن آن است. توجه به طبیعت که مادر تخیل هنری است، در بخشی از هنر معاصر ما مورد توجه واقع شده و یکی از هنرمندان مهم و موثری که نگاه به طبیعت را به شکلی مداوم و طی چند دهه در آثار خود دنبال کرده، دکتر ادهم ضرغام است.
گودرزی بیان کرد: آنچه در این نمایشگاه پیش روی شما قرار دارد، منتخبی از ربع قرن تلاش استاد ضرغام در مواجهه با طبیعت است. در طول چند دهه‌ای که شاهد کار این هنرمند بودم، ایشان را معلمی یافتم که دارای سیری تکاملی است. در آثار استاد ضرغام که موضوع اصلی‌شان طبیعت است، تلفیقی شاعرانه و زیبا از نگاه شرقی و غربی را مشاهده می‌کنیم.
عضو هیئت علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در بخش پایانی سخنان خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره هنرمندان فقید عرصه هنرهای تجسمی کشورمان، برای هنرمندان در قید حیات این عرصه آرزوی صحت و کامیابی کرد.
 در ادامه این مراسم، ادهم ضرغام گفت: من حدود ۲۵ سال پیش یعنی سال ۱۳۷۷ و زمانی که ۴۰ سال داشتم، به این فکر کردم که چرا نقاشی می‌کنم؟ ترسیدم از اینکه تا آخر بروم و هدف ارزشمندی در کار نباشد. به خدا گفتم می‌خواهم نقاشی‌ام برای رضای تو باشد و خود هدایتم کنی تا آنچه می‌کشم، در مسیر جلب توجه تو باشد. 
او افزود: دوست ندارم فقط نقاشی کنم، چراکه نقاشی برای من یک وسیله است، هدف نیست. از خدا خواستم تا خود، راه رضایتش را به من نشان دهد. هرگاه کارم تمام می‌شود از خدا می‌پرسم که خوشت آمد؟ نقاشی‌ام زیبا شده؟ اما در نهایت می‌فهمم که هنوز آن اتفاقی که باید رخ نداده و همچنان باید کار و تلاش کنم.
ضرغام عنوان کرد: از نقطه‌ای به بعد، توجهم به آیات قرآن جلب شد. به‌ویژه آیه‌ای در سوره‌ اسراء با این مضمون که همه موجودات در حال تسبیح خدا هستند اما شما زبان آنها را درک نمی‌کنید. ۲۵ سال است که با توجه به همین یک آیه نقاشی می‌کشم و هنوز وقت نکرده‌ام به سراغ آیات دیگر بروم.
این هنرمند خاطرنشان کرد: با توجه به خدا تمرکز پیدا کردم. وقتی در برابر طبیعت قرار می‌گیرم، حس می‌کنم که همه ذرات عالم درحال تسبیح خداوند هستند اما من زبانشان را نمی‌فهمم. می‌کوشم تا زیبایی‌ها را نقاشی کنم، چراکه خدا زیباست و زیبایی‌ها را دوست دارد. نقاشی می‌کشم تا ببینم زبان هستی و طبیعت را درک می‌کنم؟
ضرغام در پایان تصریح کرد: احساس می‌کنم که در این مسیر، لطف و عنایت الهی شامل حالم شده است وگرنه خود به تنهایی نمی‌توانستم از عهده این کارها برآیم.
نمایشگاه منتخبی از آثار منظره‌پردازی ادهم ضرغام با عنوان «خاطرات طبیعت» با ارائه بیش از ۱۲۵ اثر، در سه نگارخانه موزه هنرهای معاصر تهران و نمایشگاه برگزیده‌ای از آثار رضا مافی با ارائه بیش از ۱۰۰ اثر، در ۶ نگارخانه موزه هنرهای معاصر تهران، تا ۱۰ تیرماه همه روزه به جز دوشنبه‌ها، از ساعت ۱۰ تا ۱۸ پذیرای بازدیدکنندگان است.