به گزارش هنرآنلاین، محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب، افزود: ایام دهه کرامت و آغاز ذی‌القعده در ادبیات دینی ما بسیار مغتنم است که با ۱۰ روز ذی‌الحجه تکمیل می‌شود و امیدواریم همه از برکات و نعمات این ایام بهره‌مند شویم.

وی گفت: دوستان ما در بنیاد فرهنگی هنری امام رضا تلاش کردند از همه ظرفیت‌ها و سطوح مختلف جامعه و نسبت‌شان با جایگاه امام رئوف  استفاده کنند. در تقویم فرهنگی و هنری مان تاکید کردیم روی این بازه‌های زمانی تمرکز ویژه‌ای داشته باشیم.

وزیر ارشاد ادامه داد : این مناسبت‌های آیینی و معنوی باید ارج نهاده شود و باید سنت برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و هنری را ذیل مناسبت‌های آیینی و معنوی قرار دهیم. انقلاب ما از ایام فاطمیه نهضتش آغاز شده و به ایام محرم و صفر در بهمن سال ۵۷ رسیده و باید همه این اتفاقات به تقویم شیعی برسد.

مائده1

اسماعیلی در عین حال تصریح کرد: این امر خود به خود یک ظرفیت بزرگ فرهنگی رسانه‌ای ایجاد می‌کند و برنامه‌ریزی هوشمندانه در این عرصه یعنی توجه به این تقویم و بخشی از آن را در همین رونمایی و تقدیر از این هنرمند در دستور کار خودمان قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: فراموش نمی‌کنیم آن تابلویی که بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی نقاشی کردند چه حال و هوای ملکوتی را در جامعه ایجاد کرد و هنرنمایی‌های بعدی ایشان به‌ویژه نقاشی‌ها و هنرنمایی‌هایشان در ایام دهه کرامت که امسال هم با اثر «مائده» به نورانیت آثار هنری فاخرشان تداوم دادند.

وی در پایان گفت: امیدواریم این جشنواره‌های فرهنگی و هنری و دینی رونق خوبی داشته باشد و با قدرت بتوانیم از این ظرفیت‌های معنوی و معرفتی بهره بریم.

روح الامین‌ها باید تکثیر شوند

محمود سالاری معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: بعد از ظهور مدرنیته جریان هنر آیینی را از هنر فاخر جدا کرد درحالی که افرادی همچون ملک الشعرای بهار شاعر امام رضا (ع) بود و توانست با تکیه بر چنین پشتوانه ای نام خود را ماندگار کند.

مائده4

باید در نظر داشت که تکنیک به نهایی در هنر دینی کارا نیست. در هنر آیینی آنچه اصل است معرفت است. هنرمند فاخر به منبع الهام مسلط است که معرفت است. و پر هنر آیینی و دینی ما منبع معرفت عترت و قرآن است. منبع معرفت است که باعث تولید هنر دینی و آیینی می شود. اثر برادر عزیز ما آقای حسن روح الامین امروز حاصل این امتزاج است.  ایشان هنرمند آیینی است که ذوب در ولایت و معرفت است و از چنین هنرمندی اثر فاخر دینی تولید می شود. 

وی افزود: در سال های گذشته آستان قدس مرکز ترویج و تولید آثار فاخر بوده است و اکنون بنیاد امام رضا (ع)درحال طی کردن این مسیر است و امید است هنرمندان برجسته کشور آثار فاخر بیشتری را با محوریت امام رضا (ع) تولید کنند. هنرمندان زمانی که در آثارشان به آیین و دین اشاره می کنند دارای معرفت می شوند.

 

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حسن روح الامین هنرمندی ذوب در ولایت است و چنین هنرمندی است که اگر مردم را دعوت به حق کند پذیرفته می شود.

مائده2

معاون هنری وزارت فرهنگ گفت: نتوانستیم هنرمندانی همچون روح‌الامین‌ها را تکثیر کنیم. هنرمندی که قرآن و عترت بستر خلق آثارش است و باید تلاش کنیم هنر دینی و اسلامی را دوباره احیا کنیم.

وی درپایان گفت: باید خدا را شکر کرد که بنیاد امام رضا با افراد آشنا و فعال فرهنگ و هنر این زمینه را ادامه می دهد تا شاهد افتخار آفرینی های مجدد برای امام رضا علیه السلام باشیم. 

اهدای نشان درجه یک هنری به روح‌الامین

در ادامه برنامه محمدمهدی اسماعیلی، سعیدی‌زاده، سیدمحمد هاشمی، محمود سالاری و محمد الهیاری نشان درجه یک هنری را به روح الامین اهدا کردند.

 

روح‌الامین نیز در سخنانی کوتاه گفت: احساس می‌کنم هر جراحتی که بر قلب شیعیان زده می‌شود، فقط امام رضا (علیه السلام) آن را التیام می‌دهد. آرزو داشتم به قلب شیعیان آرامش دهم. در کار جدیدم «کریم و ابن الکریم» در ذهنم بود و حرف دیگری نیست.

مائده3

در ادامه از نقاشی «مائده» که روی بوم است و با تکنیک رنگ روغن کار شده، با حضور وزیر فرهنگ و دیگر مسئولان حاضر در سالن،‌ رونمایی شد.

 مراسم رونمایی از نقاشی «مائده»؛ اثر جدید حسن روح الامین صبح امروز یکشنبه بیست و سوم اردیبهشت‌ماه در تالار رودکی برگزار شد. 

مائده5

محمدمهدی اسماعیلی  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، محمد الهیاری مدیرعامل بنیاد رودکی، محمد خراسانی‌زاده مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، مرتضی سعیدی‌زاده مدیرعامل بنیاد امام رضا علیه السلام، سیدمحمد هاشمی رئیس هیت مدیره بنیاد امام رضا و تعدادی از هنرمندان و  در این رویداد حضور داشتند.