به گزارش هنرآنلاین، عصر روز گذشته نخستین نمایشگاه تخصصی هنرهای قرآنی «روایت باران» به همت نگارخانه«ترانه باران» و همکاری صندوق اعتباری هنر در گالری شماره ۱ و ۲ فرهنگسرای نیاوران آغاز به کار کرد.

توجه به هنرهای تجسمی به ویژه خوشنویسی در قانون هفتم توسعه

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: سال گذشته آیین نامه‌ای را به دولت فرستادیم، اما الزام آن دارای اشکال حقوقی بود، به همین دلیل از مسئولان وزارتخانه خواستیم تا اصلاحات لازم را انجام دهند، در قانون هفتم توسعه هم دست ما تا حدودی باز است امیدواریم در سال اول برنامه آیین نامه‌ای را تهیه کنیم تا بتوانیم حکایت‌های ویژه‌ای از حوزه هنرهای تجسمی به ویژه خوشنویسی داشته باشیم.وزیر فرهنگ در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: دولت در حوزه فرهنگ و هنر خودش را حامی بخش خصوصی و مردمی می داند چراکه وظیفه ما حمایت گری، نظارت و تنظیم گری است و هر میزان جریان مردمی حضور قوی تری داشته باشند می‌توان به ادامه و رشد این کار امیدوار بود.

خوشنویسی مزیت مطلق ما در جهان اسلام است

وی افزود: این حوزه در کشور ما با سابقه است و در آن پیشتاز هستیم؛ به ویژه در حوزه خوشنویسی مزیت مطلقی در جهان اسلام داریم که به دلیل وجود آیات و روایتی است که زبان بین‌المللی ما مسلمانان محسوب می‌شود و همه جا قابل ارائه است.

اثر «قیامت در قرآن» در ونیز بسیار مورد استقبال قرار گرفت

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نمایش درآمدن برخی از آثار هنری در نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: چند سال پیش در سفری که به شهر ونیز داشتم، آثار آقای بدرالسما در دوسالانه ونیز با عنوان «قیامت در قرآن» با وجود اینکه با نگاهی دینی و قرآنی بود در اروپا بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

وزیر فرهنگ گفت: تاکید کردم امسال هم که دوستان به ونیز می روند بخشی را به نمایش چنین آثار ویژه‌ای از ایران به ویژه کارهای دینی و قرآنی اختصاص دهند.

وزیر1

وی افزود: ما نیز این رویکرد را دنبال می‌کنیم و در بسیاری از دیدارهای دو جانبه با وزرای کشورهای مسلمان هم آثاری را که براساس عرف دیپلماتیک هدیه می دهیم اغلب آثار هنرمندان ایرانی به ویژه خوشنویسان است.

اجرای بازار هنری ایران از امسال

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره برگزاری اکسپو تصریح کرد: مصوبه ویژه‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی را در این زمینه دریافت کردیم که اواخر اسفند توسط آقای رئیس جمهور ابلاغ شد و گام بسیار مهمی در این زمینه محسوب می شود، انشاالله بازار هنری ایران را از امسال اجرا خواهیم کرد.

بنا داریم جریان هنرهای تجسمی رشد یابد

وزیر فرهنگ تاکید کرد: بنا داریم جریان هنر تجسمی به رشد مورد نظر در سال جاری و سال‌های آینده برسد.

حمایت ویژه صندوق اعتباری هنر از هنرمندان خوشنویس

سید مجید پور احمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با بیان اینکه این نمایشگاه‌ اتفاق خوبی در حوزه هنر خوشنویسی محسوب می‌شود گفت: با تقویت بخش خصوصی که حامی هنر و هنرمندان است می‌توانیم شاهد برگزاری بیشتر چنین رویدادهایی باشیم.

او ادامه داد: در صندوق اعتباری هنر قصد داریم به طور ویژه حمایت‌هایی از هنرمندان حوزه خوشنویسی داشته باشیم.

محبوبه کاظمی دولابی مدیر گالری تخصصی هنرهای ایرانی و اسلامی در در آیین افتتاح نمایشگاه روایت باران گفت: فروردین سال ۱۴۰۳ با نمایشگاه قرآنی در روزهای ماه رمضان آغاز و حالا با برگزاری نمایشگاهی از هنرهای قرآنی به پایان می‌رسد، گفت: امیدوارم امکان برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در کشورهای دیگر نیز فراهم شود و هنرمندان این حوزه و آثارشان فرصت معرفی در سطح بین‌المللی را پیدا کنند.

او با بیان اینکه این آثار تنها بخشی از آثار هنری تولید شده در حوزه هنرهای قرآنی است، گفت: ما در این نمایشگاه میزبان آثار هنرمندان بزرگ ایران هستیم که عمر خود را در راه هنر صرف کرده‌اند، اگر بنا داشتیم آثار را به شکلی جامع‌تر گردآوری و به نمایش بگذاریم هزاران اثر گردآوری می‌شد و فضای وسیع‌تری برای نمایش آثار نیاز داشتیم. امیدواریم این نمایشگاه تحفه کوچکی در شان و مقام قرآن باشد.

ترانه

این نمایشگاه توسط محمد سلحشور (استاد برجسته خوشنویسی)، سید مجید پوراحمدی (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر)، محبوبه کاظمی(مدیر مسئول نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی واسلامی ترانه باران ) و تنی چند از اساتید و هنرمندان عرصه خط و خوشنویسی افتتاح شد.

این مراسم با حضور مسئولان فرهنگی و هنری کشور از جمله محمدمهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سید محمود اسلامی (معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سید مجید پوراحمدی (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر)، محبوبه کاظمی(مدیر مسئول نگارخانه تخصصی هنرهای ایرانی واسلامی ترانه باران )، سیدمحسن خاتمی (رئیس فرهنگسرای نیاوران) و اساتید برجسته هنر خوشنویسی کشور از جمله محمد سلحشور، رسول مرادی، مجید آماده‌رزم، علی‌اشرف صندوق‌آبادی، امیرهوشنگ آقامیری و مسئولان همراه بود.

گفتنی است نخستین نمایشگاه تخصصی هنرهای قرآنی «روایت باران» تا آخر اردیبهشت از ساعت ۱۰ صبح تا ۷ عصر در فرهنگسرای نیاوران پذیرای علاقمندان است.