به گزارش هنرآنلاین، محمد علی سعیدی رئیس سالانه تبادل چاپ دستی گفت: این سالانه تاکنون هفت دوره به صورت کامل و مستمر برگزار شده اما هشتمین سالانه همزمان با همه‌گیری کووید ۱۹ در سال ۱۴۰۱ پس از فراخوان و جمع آوری آثار ، داوری و تا مرحله تبادل انجام شد و با توجه به محدودیت‌های موجود آن زمان مقرر شد بخش نمایشگاهی و فروش آثار هشتمین سالانه تبادل چاپ دستی همزمان با نهمین سالانه برگزار شود.

رئیس سالانه با اشاره به این نکته که تلاش شده تا در نهمین دوره رویداد چاپ دستی خلأ دوره قبلی پر شود، افزود: در این دوره هم آثار هنرمندان داخلی به نمایش گذاشته شد و هم در بخش خارجی نسخه اصلی چاپی آثار هنرمندان بزرگی مانند پیکاسو در نسخه‌های مختلفی در معرض دید قرار گرفت.

او افزود: «۳۰۰ اثر از ۳۰۰ هنرمند در نمایشگاه به نمایش درآمده. این رویداد تجسمی زیر نظر  مدیریت هنرهای تجسمی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران سید محسن حسینیاست که در این زمینه کمک‌های فراوانی به ما کردند. برخلاف بسیاری از رویدادهای بین المللی و ملی برای شرکت درنمایشگاه از هیچ دانشجویی و هنرمندی هزینه‌ ورودی گرفته نشده است. در رویداد سالانه تبادل چاپ دستی ۱۲ آثار به‌صورت تصادفی انتخاب و به شرکت‌کنندگان در سالانه تبادل شد.

به گفته او؛ سالانه این دوره نیز مانند دوره‌های گذشته ، از طریق فراخوان اعلام و بخشی نیز به هنرمندان مدعو اختصاص یافت و حضور آثار هنرمندان بین‌المللی در این نمایشگاه از نقاط قوت و برجسته این دوره است.

چاپ

او ادامه داد: همچنین در این رویداد ۱۵۰ اثر چاپ دستی به صورت تک نسخه ای حضور دارد . در این بخش نمایشگاه میزبان آثار داور آقایی ، فاطمه ابراهیمی، ماریا  احمدی، فرزاد ادیبی ، محبوبه اسفندیاری  ، نجمه  امینی  ، ناصر اویسی ، رضا بانگیز ، اردشیر بروجنی ، بهمن بروجنی  ، صادق  بریرانی، حمیدرضا بشیری ، لقمان پیرخضریان  ، سایه ثقفی ، اشلینگ حق شناس ، ابراهیم حقیقی، احسان خاکسار ، فرناز رضایی ، نازنین زادمهر  ، شهریار زارع  ، شیوا سرلک ، محمدعلی سعیدی  ، شادی شاه بختی ، یوسف  شریف کاظمی ، مجتبی شعبانی، سمانه صمیمی، منوچهر عبدالله زاده ، محجوبه فاموری، آذرمیدخت فتاحی، منصور قندریز ، شبنم کارپسند، مانی کومار ، مارکو گریگوریان ، فرشته متقی ، اردشیر محصص ، ایراندخت محصص ، بهمن محصص ، محمد محمدزاده تیتکانلو ، پوریا مرزبان ، مرتضی ممیز، همایون موسوی ، ابوالفضل نظری ، رضا هدایت ، آرمین ولی پور  ، عباس یزدی و 200 هنرمند از گستره ی پهناور ایران زمین از آذربایجان وگیلان و مازندران و گلستان تا خراسان و سیستان و بلوچستان ، از هرمزگان و کرمان و یزد تا بوشهر و خوزستان و کردستان ، از  لرستان تا کرمانشاه و تهران و جای جای سرزمین هنرپرور ایران بوده ایم.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: سالانۀ تبادل چاپ دستی توسط نگارخانه لاله معرفی و اختصاصی سازی شده است . این رویداد هنری سهم بسزایی در توجه به هنر چاپ دستی در میان هنرمندان و مردم دارد و با توجه به مقعول بودن قیمت گذاری آثار، زمینه‌ای فراهم می‌شود تا هنرمندان و مردم به مرور بتواند مجموعه‌دار چاپ دستی شوند. در این رویداد شاهد آثار متنوعی هستیم و این رویداد به تنهایی سهم بسزایی در جهت معرفی و گسترش هنر چاپ دستی در کشور دار.د

او گفت: امیدواریم در دوره‌های پیش رو نیز  بتوانیم  سالانه را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم و هنرمندان سایر کشورها نیز بتوانند در بخش تبادل آثار شرکت کنند.

چاپ2

مسئولیت سنگینی بود تا به این مرحله رسیدیم

آذرمی دخت فتاحی، دبیر اجرایی این رویداد درباره روند برگزاری سالانه چاپ دستی می‌گوید: از بهمن ماه پارسال  کارهای مقدماتی این نمایشگاه را شروع کردیم و با توجه به اینکه هشتمین دوره از سالانه به‌دلیل کرونا نمایشگاهش برگزار نشد، مسیر به نحوی بود که باید آثار دوره هشتم را نیز به نمایش می‌گذاشتیم. قرار بر این شد که کارها جمع‌آوری و داوری شوند و سپس در تبادل و نمایشگاه به نمایش درآیند.

او ادامه می‌دهد: پس از اینکه فراخوان سالانه منتشر شد، ۵۰۰ اثر به دبیرخانه فرستادند و از بین این آثار داوران رویداد فرشته متقی، شریف کاظمی و رضا هدایت ۱۸۵ اثر را برای نمایش در بخش تبادل چاپ دستی انتخاب کردند. در این بخش شاهد تنوع تکنیک های چاپ دستی هستیم.

دبیر اجرایی سالانه چاپ دستی همچنین به تبادل آثار میان هنرمندان اشاره می‌کند: «تبادل بین تمام کسانی که شرکت کرده بودند، صورت گرفت و هر هنرمند ۱۲ اثر از هنرمند دیگری به دستش رسید. هدف ما این بود که هنرمندان به نوعی با همکاران و دوستداران خود که در این حوزه مشغول به کار هستند، آشنا شوند.

او در آخر خاطرنشان می‌کند: «سالانه تبادل چاپ دستی برند نگارخانه لاله است و ایده و بنیان کار توسط نگارخانه لاله انجام شده است. این رویداد در ۹ سال گذشته در نگارخانه لاله برگزار شده و چون اندازه آثار ۱۳ در ۱۸ هستند توانستیم محدودیت مکان را حذف کنیم و تعداد اثر  بیشتری به نمایش بگذاریم.  

امیدوارم تعامل بین هنرآموزان، دانشجویان و اساتید ادامه پیدا کند

مصطفی خزایی، مدیر هنری سالانه چاپ دستی گفت: «در این رویداد تلاش شد تا تعامل میان استاد، دانشجو و دانشگاه برقرار شود و فاصله‌ بین دانشگاه و هنرآموزان از بین برود. ما تلاش کردیم دانشجویان، اساتید و هنرمندان را درکنار هم قرار دهیم و حتی دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای آنان برگزار کردیم تا بهتر با تکنیک های مختلف چاپ دستی آشنا شوند.

او ادامه می‌دهد: «این آموزش موجب شد تا دانشجویان کارهای خوبی ارائه کنند و آثارشان به نمایشگاه راه یابد و فرصت دیده شدن در کنار استادان صاحب نام را پیدا کنند.

مدیر هنری سالانه چاپ دستی نقطه قوت این دوره را چنین بیان می‌کند: «در دوره‌های قبلی هنرمندان یا دانشجویان آثارشان به نمایش راه پیدا می کرد و اما برای تعامل بیشتر و بهتر دانشگاه با رویداد کاری انجام نمی شد اما در این دوره این امکان فراهم شد تا تعامل میان دانشگاه های هنری از جمله دانشگاه پارس با رویداد تبادل چاپ دستی بوجود آید. امیدوارم دبیرخانه سالانه چاپ دستی این تعامل را با سایر دانشگاه های هنری نیز برقرار کند.

بهداد نجفی اسدالهی، نقاش و عضو شورای سیاست‌گزاری این رویداد هنری گفت: برگزاری این نمایشگاه موجب شد شد تا در فعالیت برای توسعه چاپ سیلک اسکرین که پیشینه ای بیش از ۶۰ سال در خانواده نجفی دارد با انگیزه و سرعت بیشتری اقدام نمایم.

او افزود: چاپ دستی یکی از مهم ترین رشته های هنرهای تجسمی است که متاسفانه در ایران آن گونه که باید به این رشته هنری توجه نشده است. با توجه به تلاش های نگارخانه لاله برای برگزاری این رویداد و استقبالی که از هنرمندان از چاپ دستی کرده اند این هنر وارد مرحله جدیدی از زیست خود شده است و نه تنها در میان هنرمندان با اقبال بیشتری روبرو شده بلکه بسیاری از مجموعه داران و خریدران آثار هنری با اقبال بیشتری نسبت به خرید آثار چاپ دستی اقدام می کنند.

او افزود:موسسه ایران اسکرین در سال ۱۳۴۲ توسط محمد مهدی نجفی اسدالهی پدر وی تاسیس شده و برای اولین بار در ساختاری صنعتی و با تکنیک چاپ سیلک اسکرین اقدام به تولید پرچم ایران تحت استاندارد های جهانی و ملی نمود.

وی همچنین از برگزاری نمایشگاه و کارگاه های مرتبط با این تکنیک چاپ در قالب رویداد های هنری در آینده نزدیک خبر داد.

چاپ

باید این بخش از هنرهای تجسمی را معرفی کنیم

شادی شاه‌بختی مدیر اجرایی نهمین سالانه چاپ دستی درباره هدف این رویداد می‌گوید: هدف ما آشنایی و معرفی هنرمندان در حیطه چاپ دستی بود. به‌نسبت سایر حوزه‌های هنرهای تجسمی مثل نقاشی یا نقاشی‌خط چاپ دستی در کشور ما بکر و جدید است و متأسفانه هنوز نتوانسته طرفداران خودش را پیدا کند.

او اضافه می‌کند: خیلی از مجموعه‌دارانی که آثار هنری را خرید و فروش می‌کنند، درباره خرید نسخه چاپی آثار هنری شک دارند و آن را به‌عنوان یک هنر اصیل نمی‌شناسند.

مدیر اجرایی سالانه چاپ دستی در آخر خاطرنشان می‌کند: از لحاظ فرهنگی و هنری باید برای جا انداختن این موضوع از یک جایی شروع شود و این رویداد قدم مثبتی در همین راستا است تا بتوانیم به یک ثبات نسبی برسیم و این بخش از هنرهای تجسمی را معرفی کنیم.

در این رویداد در کنار ۳۰۰ اثر چاپ دستی، چندین اثر چاپ دستی از هنرمندان بزرگی مانند پیکاسو، کلون مونه، ژان کلونو، ادوارد مونش، کلود مونه،وفرناند لژه ،وینسنت ونگوگ، یاکوف چرنیکوف، ژرز براک، ژان کلوتو، رامبراند ، هارمنزون ون راین، هاکو ماکی، ماکس ارنست، کته کلویتس، واسیلی کاندینسکی، سالوادور دالی،رنه ماگریت و... نیز در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است.

نگارخانه لاله، نهمین سالانه تبادل چاپ دستی را با هدف  معرفی  وگسترش فعالیت هنرمندان در حیطه چاپ دستی و به اشتراک گذاری تجربیات ارزشمند این حوزه برگزار می شود و سید محسن حسینی بهداد نجفی، محمدعلی سعیدی و مصطفی خزایی شورای سیاست گذاری این رویداد را تشکیل می دهند.

نمایشگاه نهمین سالانه چاپ دستی تا ۱۸ دی ماه در نگارخانه لاله ادامه خواهد داشت و علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید و خرید اثر از این نمایشگاه از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷ به نگارخانه لاله، واقع در خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی بوستان لاله، روبه‌روی پارکینگ طبقاتی لاله مراجعه کنند.