به گزارش هنرآنلاین،بیانیه‌ انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران به شرح زیر است: در سال گذشته میلادی دست‌کم ۶۷ نفر از همکاران رسانه‌ای ما در حین انجام ماموریت کشته شده‌اند و این بالاترین رقم از سال ۲۰۱۸ است. اما وحشتناک‌تر این است که تنها از ۷ اکتبر تا امروز، حداقل ۴۲ نفر از همکارانمان در جنگ غزه کشته شده‌اند؛ یعنی در هر روز یک نفر.

هدف قرار گرفتن عمدی عکاسان، خبرنگاران و تصویربرداران، جلوگیری از جریان آزاد رسانه‌ای و تهدید شدن آن‌ها به مرگ در صورت ادامه فعالیت حرفه‌ای‌شان در غزه، گواه این است که آن‌ها در سمت درست تاریخ ایستاده‌اند و فعالیت خود را دقیق انجام داده‌اند.

غزه

این بیش از هرچیزی ما را به یاد جمله کاوه گلستان ـ عکاس فقید ایرانی ـ می‌اندازد: «من می‌خواهم صحنه‌هایی را به تو نشان دهم که مثل سیلی به صورتت بخورد و امنیت تو را خدشه‌دار کند و به خطر بیاندازد. می‌توانی نگاه نکنی، می‌توانی خاموش کنی، می‌توانی هویت خود را پنهان کنی، مثل قاتل‌ها، اما نمی‌توانی جلوی حقیقت را بگیری، هیچ‌کس نمی‌تواند.»

انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران با ابراز انزجار از این جنگ نابرابر، جنایاتی که هر روز در غزه اتفاق می‌افتد را به شدت محکوم می‌کند و در مقابل عکاسان، خبرنگاران، تصویربرداران و شهروندخبرنگارانی که با شجاعت بی‌نظیر و مثال‌زدنی خود، در تلاش برای به تصویر کشیدن حقیقت هر ثانیه با مرگ روبرو می‌شوند سر تعظیم فرود می‌آورد.»