به گزارش هنرآنلاین، محمدمهدی اسماعیلی در ادامه این دیدار با اشاره به گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور افزود: در نظر داریم فضاهای فرهنگی هم پای فعالیت های سیاسی گسترش پیدا کند.

وی با اشاره به عضویت ایران در کشورهای عضو بریکس و پیمان شانگهای و ظرفیت‌های این اتحادیه‌ها در زمینه مسائل فرهنگی تاکید کرد: معتقدیم عضویت ایران در اتحادیه هایی مثل شانگهای و بریکس و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی کشورهای عضو می‌تواند زمینه ساز برگزاری فستیوال های فرهنگی و هنری باشد.

وی ادامه داد: امروز در کنار تمام مباحث سیاسی، یک خط تقابلی بین کشورهای مستقل در مقابل آمریکا وجود دارد و کشورهای مستقل در همین زمینه باید صفوف فرهنگی خود را تقویت کنند.

اسماعیلی در پایان با دعوت از وزیر فرهنگ چین برای سفر به تهران، گفت: امیدواریم این سفر به تعمیق بیشتر و ایجاد انسجام در فعالیت های فرهنگی و هنری مشترک کمک کند.

پیوستن ایران به پیمان‌های بریکس و شانگهای در گسترش روابط دو طرف موثر است

در این دیدار لو اینگ چوانگ خطاب به وزیر فرهنگ، گفت: بسیار دوست داشتم که ایران را از نزدیک ببینم؛ از میهمان نوازی و مهربانی شما تشکر می کنم.

معاون وزیر فرهنگ و گردشگری چین ادامه داد: امیدواریم در این سفر گسترش همکاری دو جانبه گردشگری و فرهنگی ایجاد شود.

معاون وزیر فرهنگ چین با اشاره به سابقه تمدنی کهن دو کشور ایران و چین گفت: چین و ایران دو تمدن کهن و باستانی و دارای سابقه دوستی طولانی مدت‌اند که تبادل فرهنگی همواره مورد اهمیت دو طرف است.

وی ادامه داد: برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری به ویژه برنامه عید بهار و هفته فیلم چین در ایران نشان از عمق روابط فرهنگی حاکم بر دو کشور است.

معاون وزیر فرهنگ چین در ادامه به برگزاری سه دوره متوالی هفته فیلم چین در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد و گفت: سال ۲۰۱۹ سه دوره متوالی هفته فیلم چین در ایران برگزار شد که مورد استقبال هم قرار گرفت.

وی با دعوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر به چین، افزود: پیوستن ایران به پیمان‌های بریکس و شانگهای در گسترش روابط دو طرف موثر خواهد بود.

روابط دوستانه ای با چین داریم

محمد خزاعی گفت: روابط دوستانه ای با چین داریم و آثار متعددی همواره از کشور چین در جشنواره های ما حضور داشته است.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به ظرفیت سینمایی کشورهای عضو شانگهای افزود: کشورهای شانگهای با توجه به ظرفیت های که در حوزه سینما دارند می تواند قدرت جدیدی در برابر هالیوود باشد.

در ادامه رییس اداره ملی فیلم چین نیز گفت: حوزه فیلم و فیلم سازی بخش مهمی در همکاری فرهنگی بین دو کشور است و در این زمینه آماده تعامل هستیم.

وی ادامه داد: کشور چین و ایران دو فرهنگ غنی هستند که بخش مهمی از این فرهنگ در حوزه فیلم است و مردم دو کشور نسبت به تماشای آثار علاقه مندی دارند.

فرشاد مهدی پور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ نیز گفت: از موضع گیری انسانی کشور چین در موضوع غزه سپاسگزاریم و امیدواریم در این حوزه ها این فعالیت ها را تعمیق ببخشیم.

گفت و گو درباره زیبایی‌های هنرهای دستی در دو کشور حین ثبت قاب یادگاری، پایان بخش این دیدار بود.

معاون وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین در راس هیئتی برای شرکت در دومین کمیته مشترک فرهنگ ایران و چین وارد ایران شد.