به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی جشنواره گرافیک دانشجویی سوره تماشا، نشست خبری پنجمین دوره جشنواره گرافیک دانشجویی سوره تماشا روز ۱۴ آبان با حضور دکتر امیری، مدیر کل آموزش شهروندی شهرداری تهران، دکتر نظری رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره و دکتر علی جوادی معاون فرهنگی دانشجویی این دانشگاه و دبیر جشنواره برگزار شد.

در ابتدا محمدشریف نیک‌شهرت، دبیر جشنواره گفت: امسال پنجمین دوره جشنواره گرافیک دانشجویی سوره تماشا به همت کانون گرافیک دانشگاه برگزار می‌شود. اولین دوره جشنواره سال ۱۳۸۶ برگزار شد و پس از یک وقفه در سال ۱۳۹۵ به کار خود ادامه داد. 

نیک‌شهرت افزود: فراخوان این دوره از جشنواره با رویکرد "فرهنگ عمومی " و شعار " با فرهنگ باشیم " در اردبیهشت ماه امسال منتشر شد و هم اکنون نیز مهلت ارسال آثار تا سی ام آبان ماه تمدید شده است. در هفته‌های آتی نیز نمایشگاهی از آثار برگزیده خواهیم داشت و  ۲۴ آذر ماه نیز اختتامیه جشنواره برگزار خواهد شد. 

دبیر جشنواره سوره تماشا با اشاره به محور‌های این جشنواره گفت: محور‌های این دوره از جشنواره فرهنگ آپارتمان‌نشینی، حقوق و تکالیف شهروندی، محیط زیست و مدیریت پسماند، فرهنگ ترافیک و حمل و نقل عمومی و سبک زندگی است. به علاوه رویکرد دیگری با عنوان فرهنگ نقد، اعتراض و مطالبه‌گری نیز به جشنواره اضافه شده تا دانشجویان بتوانند خلاقیت خود را با توجه به مسائل اخیر و در حوزه مطالبه گری به عرصه بروز و ظهور برسانند. 

در ادامه این جشنواره دکتر نظری،  رئیس دانشکده هنر دانشگاه سوره ادامه داد: تعداد آثار ارسال شده به جشنواره نشان دهنده استقبال خوب دانشجویان از این جشنواره بوده و این جشنواره می‌تواند همچون دیگر جشنواره های سوره موفق عمل کند. با عنایت به اینکه هر جشنواره عرصه ظهور تلاش و توانایی دانشجویان است، امید داریم این جشنواره نیز پر شور برگزار شده و با همراهی حامیان جشنواره اتفاقات خوبی رقم بخورد. 

نظری با اشاره به یکی از اهداف جشنواره افزود: ارتباط بین صنعت و هنر همان مقوله‌ای است که جشنواره‌های دانشجویی می‌توانند به خوبی آن را رقم بزنند. به علاوه همراهی شهرداری به عنوان یکی از حامیان این جشنواره اتفاق خوبی است که با بهره گیری از آن می‌توان آثار هنری را در فضای شهری به نمایش گذاشت. 

دکتر امیری، مدیر کل اداره آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران در ادامه این نشست با تاکید بر یکی از  برنامه‌های اصلی شهرداری گفت: ظرفیت بالای شهرنشینی در تهران و حجم جمعیتی که در مناطق ۲۲ گانه زندگی می‌کنند، نشان از کلان شهر بودن تهران دارد و این ضرورت ارتقای فرهنگ شهرنشینی را بیش از پیش طلب می‌کند. 

امیری تصریح کرد: تلفیق بین علم و هنر از این رو کارساز است که با کمک دانشگاه و اجرای چنین جشنواره‌هایی می‌توان فعالیت های هنری موثر را افزایش داد و در جهت بهبود اوضاع شهر قدم برداشت. این فعالیت‌های هنری می‌تواند در قالب‌هایی که معماری ایرانی و فرهنگ و آداب شهری را با آموزه های دینی و اسلامی پیوند می‌زنند، پر رنگ تر باشد.

امیری با اشاره به یکی از مأموریت‌های اصلی  شهرداری که  توجه به فرهنگ شهروندی است افزود:  شهروند متعالی یکی از رویکرد های در نظر گرفته شده توسط شهرداری تهران است تا هر شهروند نسبت به حقوق و تکالیف خود آشنایی داشته باشد. چنانچه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز به فرهنگ آپارتمان نشینی و به طور کلی فرهنگ عمومی چندین بار اشاره کرده‌اند و این  مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند. 

امیری گفت: انجام این مسئولیت به تنهایی ممکن نبوده و یکی از مهم‌ترین فضاهایی که می‌تواند به ما در این زمینه کمک کند، دانشگاه‌ها هستند. از این رو دانشگاه سوره اولین دانشگاهی بود که با آن ها به توافق رسیدیم. زبان هنر نیز زبان تأثیرگذاری است که فرهنگ سازی را سهل‌تر می‌سازد و امیدواریم این الگو در  دیگر کلان‌شهرهای کشور نیز رواج پیدا کند.

معاون فرهنگی دانشجویی سوره، علی جوادی با تاکید صحبت های مطرح شده خاطر نشان کرد: تفاوت این جشنواره با دیگر جشنواره ها در این است که جشنواره سوره تماشا تلاش دارد به صورت مصمم با ظرفیت‌های خودش مسائل را پیگیری و حل کرده و از این رو برنامه‌ریزی‌های این جشنواره نیز بر همین مبنا پیش رفته است. بازتاب فرهنگ در رفتار و در هر حوزه‌ای مسائلی را نمایان می‌سازد که باید برای حل آن تلاش کرد.

جوادی اظهار داشت: وقتی کار دانشجو به منصه ظهور می‌رسد و عملیاتی می‌شود لذت آن را برای دانشجو دو برابر می‌سازد چرا که در خدمت شهروندان و مردم قرار گرفته و این نوع از آموزش است که می‌تواند باعث شکل‌گیری یک جریان و فرهنگ سازی شود. به علاوه اینکه حامیانی چون شهرداری و شورای فرهنگ عمومی از آثار جشنواره استفاده می‌کنند و کاربرد آثار دو چندان می‌شود.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه در انتها خاطر نشان کرد:  با توجه اعتراضات اخیر  کشور و مباحثی که پیش آمده، باید فرهنگ مطالبه‌گری را مورد توجه قرار داده تا هم نسبت به مسائل اخیر ادای دینی داشته باشیم و هم فرهنگ نقد و مطالبه گری را در دانشجویان ارتقا دهیم‌.

در پایان نشست، سمیه رمضان‌ماهی مدیر گروه گرافیک و تصویرسازی دانشگاه سوره از استقبال خوب دانشجویان از کارگاه‌های برگزارشده خبر داد و از آنان خواست آثارشان را در قالب رویکرد جدید اضافه‌شده، نقد اعتراض و مطالبه‌گری به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

پنجمین جشنواره گرافیک دانشجویی سوره تماشا از اردیبهشت امسال آغاز شده و مهلت ارسال آثار تا پایان آبان ادامه دارد.