به گزارش خبرگزاری هنرآنلاین، مراسم معرفی «چهره سال ۱۴۰۲ هنر انقلاب اسلامی» روز چهارشنبه ۲۹ فروردین معرفی و مسعود نجابتی برای فعالیت‌های مؤثر در حوزه گرافیک این عنوان را از آن خود کرد. در بین نامزدهای دریافت جایزه «چهره سال ۱۴۰۲ هنر انقلاب اسلامی» نام امیر بشیری کارگردان کنسرت نمایش «کلنل» نیز قید شده بود.

امیر بشیری که سال گذشته کنسرت نمایش «کلنل» را در تالار وحدت روی صحنه برد، کارگردانی نمایش‌های «پدرانه»، «غروب بی‌پایان»، «نجواها»، «رادیکال ۲»، «اجسام از آنچه در آئینه می‌بینید به شما نزدیک‌ترند»، «خانواده اردکانی»، «از مرو تا توس» و «باغ خونی» را در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

بشیری در ۲ اثر اخیر خود «باغ خونی» با موضوع واقعه تاریخی مسجد گوهرشاد و کنسرت موسیقی «کلنل» با موضوع شخصیت و زندگی کلنل پسیان، تاریخ معاصر ایران را مدنظر قرار داده است.

کنسرت نمایش «کلنل» نوشته محمد نقایی درباره شخصیت محمدتقی پسیان بود. محمدتقی پسیان معروف به کلنل محمدتقی‌خان پسیان از نظامیان ملی‌گرای اواخر دوره قاجار بود. وی که در ژاندارمری ایران خدمت می‌کرد در دوران عمر کوتاه ۳ دهه‌ای خود فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرد. پسیان در دوران پایانی حیات خود در خراسان به‌سر می‌برد و به دلیل تقابل با دولت مرکزی و در سال ۱۳۰۰، کشته شد.

کنسرت نمایش «کلنل» که تهیه‌کنندگی آن را امین اشرفی بر عهده داشت، با بهره‌گیری از گروه بازیگران حرفه‌ای نظیر کاظم سیاحی، سیامک صفری، رحیم نوروزی، اتابک نادری، مجید رحمتی، علی عطایی، الهه شه‌پرست و نازنین بیاتی، چهره شناخته شده موسیقی ایران محمد معتمدی به عنوان خواننده و بازیگر، آهنگسازی امیرحسین سمیعی با شناختی کافی از موسیقی ایران در دوران سیاسی و اجتماعی مدنظر و گروهی از طراحان حرفه‌ای صحنه، نور و لباس تئاتر، سعی بر این داشت که با تمرکز بر حس ملی‌گرایی و وطن‌پرستی محمدتقی‌خان پسیان، به این شخصیت تاریخی بپردازد.

images

«کلنل» که از آثار پرمخاطب نمایشی سال ۱۴۰۲ بود باعث شد تا امیر بشیری در کنار کمال تبریزی و علیرضا طالب‌زاده برای نویسندگی و کارگردانی مجموعه تلویزیونی «سرزمین مادری»، راضیه تجار برای انتشار رمان «یاس کبود» و تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «اسم تو مصطفاست»، افشین علاء برای نقش‌آفرینی مؤثر و به‌هنگام در سپهر شعر انقلاب اسلامی و مسعود نجابتی برای فعالیت‌های مؤثر در حوزه گرافیک از جمله ترسیم دیوارنگاره «و فتح قریب» در مرز سرزمین‌های اشغالی، به عنوان کاندیدای جایزه «چهره سال ۱۴۰۲ هنر انقلاب اسلامی» قرار بگیرد.

در همین راستا بشیری درباره موضوعات مدنظر خود در آثاری که تولید و اجرا کرده است، گفت: در کل تمام آثاری که در این سال‌ها به آن پرداختم چه تئاتر و چه فیلم، دارای مضامین خانوادگی و اجتماعی بوده است. حتی وقتی به سراغ سوژه‌های می‌روم که در دل تاریخ قرار دارد، سعی می‌کنم از زاویه دید اجتماعی هم به آن نگاه کنم.

این کارگردان تئاتر درباره دغدغه خود از پرداختن به تاریخ معاصر ایران به لحاظ سیاسی و اجتماعی، یادآور شد: پرداختن به تاریخ معاصر ایران بیشتر از هر چیزی یک دغدغه و علاقه شخصی است. بخش زیادی از مطالعاتم در این سال‌ها مربوط به تاریخ معاصر می‌شود که بسیار جذاب است و به نظرم هر کدام از بزنگاه‌های تاریخی ما، می‌تواند زمینه‌ساز تولید آثار هنری متعددی باشد. در این سال‌ها شرایطی ایجاد شده است که در مسیر تولید تئاتر و فیلم قرار داشته باشم و فکر می‌کنم در تئاتر خیلی بیشتر از این می‌توان فعال بود. خوشبختانه تولیدات خوبی در فضای فیلم‌سازی داشته‌ایم، که می‌تواند بیشتر باشد، اما برای تئاتر با توجه به مشکلات تولید آثار تاریخی در فضای نمایش، تولیدات کمتر بوده است.

بشیری درباره اینکه تا چه حد پرداختن به تاریخ معاصر ایران در عرصه تئاتر می‌تواند در سطح جامعه و به ویژه نسل جوان آگاهی‌بخشی و تأثیرگذاری داشته باشد؟ تاکید کرد: توجه به تاریخ معاصر ایران در عرصه تئاتر به شدت می‌تواند تأثیرگذار باشد، فکر می‌کنم اهمیت پرداختن به موضوعات تاریخی بر کسی پوشیده نیست، به ویژه برای نسل جوان.

کارگردان کنسرت نمایش «کلنل» در پایان درباره ارزیابی خود از جایزه «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» و تأثیرگذاری آن در روند توسعه و گسترش هنر و هنرمند انقلابی، تصریح کرد: مطمئناً می‌تواند تأثیرگذار باشد و انگیزه بیشتری برای هنرمندان به وجود بیاورد. در کنار همه این‌ها، جایزه «چهره سال هنر انقلاب اسلامی» وظیفه بیشتری را بر عهده هنرمند می‌گذارد.