به گزارش هنرآنلاین،مدیر کل هنرهای نمایشی در گفت‌وگویی از پیگیری برخی طرح‌ها در سال 1402 و برنامه‌های پیشِ رو در سال 1403 این ادار کل خبر داد. کاظم نظری در ابتدای صحبت، ضمن تشکر از اصحاب رسانه و کسانی که در طول سال، هنر نمایش و هنرمندان نجیب تئاتر را تنها نگذاشتند تشکر کرد و درباره لزوم تشکیل «سازمان تئاتر کشور» گفت: به خاطر خواست‌های انباشت شده سالهای گذشته که باید حل می‌شده و با گذشت زمان، افزایش تعداد هنرمندان و فرسودگی سالن‌ها و ... مرکز هنرهای نمایشی، باید توسعه پیدا می‌کرده است ولی این اتفاق نیفتاده است. حتی سال 90 این مرکز به اداره کل تبدیل شد و از نظر امکانات و ساختار، کوچک‌تر هم شد. برای بهره‌مندی ذی‌نفعان حوزه هنرهای نمایشی، باید بستر لازم برای برآورده کردن این خواسته‌ها فراهم شود تا بتوانیم پاسخگوی نیازها باشیم. ولی متاسفانه به خاطر کوچک شدن و بودجه ناچیز، تاکنون نتوانسته‌ایم آن‌چنان که شایسته هنرمندان عزیز است، خدمت لازم را انجام دهیم.

جلسه‌ای چند روز پیش به همراه نخبگان تئاتر در شورای عالی هنر برگزار شد و در آنجا «سند تحول هنرهای نمایشی» ارائه شد؛ که محمدمهدی اسماعیلی،‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بعد از شنیدن نظرات هنرمندان و صاحب‌ نظران، چون تاسیس سازمان تئاتر کشور زمان‌بر است، در جهت حمایت از نمایش ملی و ایرانی، با تاسیس «بنیاد تئاتر ملی» موافقت کرد. به زودی اساسنامه این بنیاد، مصوب خواهد شد و ساختمان کناری تماشاخانه سنگلج که قرار بود در زمان شهرداری محمدباقر قالیباف در اختیار تماشاخانه قرار بگیرد و معلق مانده بود به تماشاخانه واگذار می‌شود. فعلا ساختمان تخلیه شده و قرار است در اخیتار این بنیاد قرار گیرد.

این مدرس دانشگاه درباره تغییر در ساختار و شکل اداره سالن‌ها در صورت تاسیس«سازمان تئاتر کشور» اظهار داشت: قطعا در شکل اداره سالن‌ها تغییراتی اتفاق خواهد افتاد و یک اداره کل برای سیاست‌گذاری در حوزه مدیریت سالن‌ها باید داشته باشیم و مانند سازمان سینمایی که سالن‌ها و پخش‌کننده‌ها با آن در ارتباط هستند؛ سالن‌های ما هم به همین شیوه اداره می‌شوند. فعلا در مرحله بررسی این موضوع هستیم.

کاظم نظری

مدیر کل هنرهای نمایشی در پاسخ به این سوال که آیا در سال آینده شیوه اجرای نمایش در تالارهای تابعه اداره کل هنرهای نمایشی تغییر پیدا خواهد کرد، گفت:‌ قطعاً شیوه اجرای نمایش‌ها تغییر خواهد کرد. در حال بررسی تشکیل یک شورای سیاست‌گذاری هستیم که مدیر تماشاخانه‌های اداره کل هم عضو آن باشند و مسایل اجرا، همچنین کمبودها و درخواست‌ها در این شورا مطرح شود. کارشناسان شورا هم با توجه به اولویت‌ها، آثاری را انتخاب کنند که اثرگذار باشد، وقتی برای کالای فرهنگی سرمایه گذاری می‌شود باید خروجی محصول هم باارزش و تاثیرگذار باشد. فعلا درصدد تنظیم «شیوه‌نامه اجرای سالن‌ها»‌ هستیم تا به شکل منسجم و یکسانی دست پیدا کنیم و هنرمند متقاضی هم از آن اولویت‌ها و سیاستگزاری باخبر شود.

نظری درباره طرح حریم تئاترشهر و پیشرفت آن هم متذکر شد:‌ از وقتی کلنگ طرح حریم، توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی زده شده تا امروز، 5 بار از آن و پیشرفت مراحلِ طرح بازدید کرده‌اند، ایشان پیگیر هستند تا طرح حایل به زودی اجرا شود و این دیوار کاذبِ کارگاهی برداشته شود. امیدواریم در بهمن 1403 این طرح، به صورت کامل اجرا شود. کاظم نظری با اشاره به نیاز جدید تئاتر کشور به دیجیتالی‌شدن، از افتتاح دو سایت «گیشه تئاتر» و «سامانه اطلاعات تئاتر کشور» در آینده نزدیک خبر داد و گفت: سایت گیشه تئاتر مدتی است راه‌اندازی شده و در دو جشنواره فجر و کودک و نوجوان هم فروش بلیت داشته است. در واقع این سایت متعلق به انجمن نمایش است و اداره کل دخالتی در شیوه اداره آن ندارد، فقط از ادارات کل در شهرستان‌ها خواسته شده که با انجمن نمایش همکاری کنند. همین الان تبریز، کرمان، زاهدان و چند شهر دیگر فروش بلیت نمایش خود را به این سایت سپرده‌اند. قرار است این سایت تسهیل‌گری کند و از همه مهم تر اینکه، پول فروش گیشه به هنرمندان تعلق بگیرد. سایت دیگر به اسم «ساتا» هم به زودی راه‌اندازی می‌شود تا همه اطلاعات نمایش‌ها به شکل مدون در این سایت برای استفاده آماری و اطلاع، در آن ذخیره شود.

ساختمان اداره برنامه‌های تئاتر هم جزو موارد عمرانی است که کاظم نظری، درباره پیگیری طرح بازسازی آن چنین گفت: با حضور محمد مهدی اسماعیلی،‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساختمان اداره تئاتر و پیگیری ایشان با قید فوریت، چندین جلسه با حضور کارشناسان، مهندسان و معماران خبره طرح‌هایی برای بازسازی ساختمان، ارائه شد. نقشه‌های متفاوت و هزینه‌های متفاوت به وزیر ارائه شد تا درباره بازسازی و یا ساخت مجدد ساختمان و اداره آن، نخبگان تئاتر، نظر دهند. امیدوارم موزه تئاتر در یکی از طبقات این ساختمان ایجاد شود؛ چون همه متریال آن آماده است و این یک سرمایه بزرگ است که اگر سهل‌انگاری شود و جایی برای موزه تئاتر در نظر گرفته نشود، این داده‌ها از بین خواهد رفت. بسیاری از پلاتوهای تمرین متاسفانه استاندارد نیستند. محل تمرین تئاتر از بهداشت گرفته تا مسایل فنی، امنیت و ... باید از امکاناتِ حداقلی برخوردار باشد چون گاهی یک گروه تا 6 ساعت در آنجا تمرین می‌کند. از طرف دیگر، پرداخت اجاره همین پلاتوها هم برای گروه‌ها بسیار هزینه‌بر است. گاهی قبل ازاینکه نمایش به اجرا برود، چند میلیون،کارگردان یا تهیه‌کننده باید برای این امر،‌ پرداخت کند ولی اگر ساختمان اداره تئاتر دوباره راه اندازی شود و در اختیار هنرمندان قرار گیرد، همین امر، یک حمایت دولتی از گروه‌های نمایش خواهد بود.

کاظم نظری

نظری، حمایت از تولید ده اثر نمایشی را پیامد مثبت تصویب بنیاد تئاتر ملی برشمرد و گفت: محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ، بودجه‌ای را برای تولید آثار فاخر، پس از تصویب بنیاد تئاتر ملی، اختصاص دادند که قرار شد بنیاد از تولید ده اثر نمایش ملی و ایرانی فاخر حمایت کند. لازم به ذکر است بودجه این بنیاد جدای از بودجه مصوب تئاتر و اختصاصی است. فرهنگ کشور ما بسیار غنی و دارای قدمت است و با بهره‌گیری از آن می‌توانیم فرهنگ‌مان را به رخ دیگر کشورها بکشانیم. جامعه‌شناسان معتقدند اگر جامعه‌ای را می‌خواهید بشناسید، از تئاتر آن کشور دیدن کنید. چون در تئاتر همه چیز وجود دارد؛ لباس، زبان، رفتار اجتماعی، معماری، نظریه‌ها و ... همه اینها در تئاتر می‌تواند فراهم شود و روح انسان را درگیر کند تا مخاطب با آن همذات پنداری کند و با یک دانش از تماشخانه بیرون بیاید که ما به آن «آگاهی و لذت از آگاهی»‌می‌گوییم. این امر، رسالت تئاتر است برای همین از 2500 سال قبل از میلاد تا امروز،‌ زمان با تئاتر همراه شده است و هیچگاه تئاتر،‌ چراغش خاموش نشده است. نه جنگ، نه بیماری اپیدمی و ... نتوانسته تئاتر را به خاموشی بکشاند. امیدوارم با همت بزرگان و نخبگان تئاتر کشور، هنرمندان، اصحاب رسانه و مخاطب فرهیخته بتوانیم برای تئاتر کشور، شرایط مطلوبی فراهم کنیم و برای آبادانی و پیشرفتش بکوشیم.

مدیر کل هنرهای نمایشی در پایان ضمن تبریک فرارسیدن ماه رمضان و سال جدید، چنین بیان داشت: از همه هنرمندان عزیز می‌خواهم کاستی‌های ما را ببخشند. همه تلاش‌مان را برای پیش‌برد و شرایطِ بهتر انجام دادیم. من به عنوان عضو کوچک جامعه تئاتر که همه عمرم را در این مسیر طی کرده‌ام؛ به مسایل و مشکلات واقفم و شبانه روز برای رفع آن تلاش می‌کنم اما تحریم‌های ظالمانه که بر این کشور تحمیل شده است،‌ حل مسایل و تسریع در آن را با اختلال مواجه کرده است. امیدوارم با صبر و پشتکار هنرمندان عزیز و همچنین حمایت ویژه آقای سالاری، معاون محترم هنری و برادر عزیزم آقای اسماعیلی، وزیر محترم بتوانیم به مشکلات فایق شویم و قدمی برای توسعه تئاتر کشور برداریم.