به گزارش هنر آنلاین  محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی روز چهارشنبه ۲۹ آذر ماه از هفدهمین جشنواره «سینماحقیقت» بازدید کرد.

وی پس از این دیدار با حضور در جمع خبرنگاران گفت: هر سال جشنواره «سینماحقیقت» در روند برگزاری و سیاست‌گذاری، روال کامل‌تری را طی می‌کند. در پایان هر جشنواره نقطه‌های ضعف و قوت بررسی می‌شود و امسال یکی از دوره‌های درخشان برگزاری جشنواره هم از نظر تنوع موضوعی و هم از نظر حضور فیلمسازان است. یکی دیگر از نکته‌های این دوره حضور بانوان و آثاری است که به جشنواره «سینماحقیقت» اثر ارسال کردند. آمار این حضور نسبت به سال‌های گذشته بی سابقه است. موضوعات آب و جمعیت شاید یکی از بیشترین آثاری هستند که در جشنواره مشاهده می‌کنیم و آثار قابل اعتنایی هم هستند.

رئیس سازمان سینمایی کشور ادامه داد: حضور مهمانان سرشناس بین الملل نسبت به سال‌های گذشته و گرمایی که در جشنواره این دوره مشاهده می‌کنید، نشان می‌دهد جشنواره «سینماحقیقت» به هدف خودش رسیده است. با توجه به تلاش‌های شبانه روزی مرکز گسترش در برگزاری و کامل‌تر شدن جشنواره، «سینماحقیقت» در سال‌های بعد نیز روال خیلی بهتری را طی خواهد کرد.

امسال سینما به آرامش رسید

خزاعی تصریح کرد: سال گذشته ما درگیر مساله‌های مختلفی بودیم، اما امسال سینما به آرامش رسیده است و حوزه فرهنگ و هنر فضای آرام تری دارد، جشنواره‌هایی مانند فیلم کوتاه تهران، «سینماحقیقت»، جشنواره مهر سینمای ایران، جشنواره آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و در آینده جشنواره فیلم فجر حداکثر حضور هنرمندان در شاخه‌های مختلف را داریم. جشنواره «سینماحقیقت» هم دستاوردهای خوبی دارد. البته امسال قرار بود این جشنواره در استان‌ها برگزار شود، هرچند بخش غیررقابتی جشنواره در چند استان برگزار می‌شود. در سال‌های بعد برای مرکز و جشنواره برنامه‌های جدی تری داریم که اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: برای اولین بار در مرکز گسترش، امور استان‌ها به صورت مستقل فعالیت می‌کند. از بدو ورود به سازمان سینمایی به حمایت از استان‌ها تاکید کردم. اکنون تعداد آثاری که از شهرستان‌ها پذیرفته شده است و آثاری که از شهرستان‌ها در مرکز گسترش هست، نسبت به سال‌های گذشته بسیار بیشتر است. این موضوع نشان می‌دهد برنامه ما دارد به نتیجه می‌رسد. امیدوارم در حوزه سینمای حرفه‌ای هم با ابلاغ تهیه کننده استانی که در دستور کار است و ابلاغیه آن به زودی صادر خواهد شد، شاهد سال پررونقی در استان‌ها باشید.

برنامه‌های مهمی در حوزه سینمای مستند داریم

رئیس سازمان سینمایی کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: طبق برنامه مرکز گسترش، پس از برگزاری جشنواره در استان‌ها هم ورکشاپ هایی برگزار می‌شود و هم کسانی که برگزیده شدند، در اولویتند تا طرح‌های خودشان را برای سال بعد ارائه کنند. یعنی برگزیدگان جشنواره «سینماحقیقت» در اولویت هستند که تحت حمایت سال بعد قرار بگیرند. ما برای سال ۱۴۰۳ چه از نظر اعتباری و چه برنامه ریزی های برنامه ریزی گسترده‌تری در حوزه مستند خواهیم داشت که در پایان سال توسط مرکز اعلام خواهد شد.

خزاعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: امسال در جشنواره «سینماحقیقت» چند ویژگی شاخص وجود دارد؛ یک اینکه آرای مردمی وجود دارد که سال‌های قبل وجود نداشت. البته باید زیرساخت‌های این موضوع نیز فراهم می‌شد. مساله دوم؛ اگر اسامی فیلمسازان را مشاهده کنید، علاوه بر فیلمسازان پیشکسوت، نام خیلی از جوان‌ها را می‌بینیم که برخی فیلم‌اولی اند. جشنواره با محدودیت پذیرش آثار مواجه است و مجبور است با باکس‌بندی و زمان بندی که دارد، فیلم‌های محدودی را بپذیرد و شاید کار فیلمسازان بسیار خوبی در جشنواره حضور نداشته باشد. از سال گذشته پاتوق فیلم مستند را راه اندازی کردیم و مستندها اکران و درباره آنها صحبت می‌شود. این آثار می‌توانند در پاتوق فیلم‌ها حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات اساسی پلتفرم تخصصی فیلم کوتاه و مستند است که خیلی از اقدامات آن انجام شده و فکر می‌کنم در پایان امسال یا سال بعد مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

کارهای مهم سازمان سینمایی درباره فلسطین و غزه

خزاعی درباره بخش غزه گفت: ما در جشنواره فیلم فجر بخشی خواهیم داشت درباره فلسطین و غزه و آثاری در آن بخش نمایش داده می‌شوند.

رئیس سازمان سینمایی درباره حمایت از ساخت آثار با موضوع غزه توضیح داد: ما فراخوانی اعلام کردیم که در حوزه فیلم کوتاه، مستند و سینمایی از آثاری که با موضوع غزه هستند حمایت می‌کنیم. تا پایان بهمن ماه افراد می‌توانند فیلم‌های کوتاه خودشان را به انجمن سینمای کوتاه در سراسر کشور ارسال کنند. در حوزه مستند آثارشان را به مرکز گسترش ارسال کنند و در حوزه سنمای حرفه‌ای هم آثار خودشان را به بنیاد سینمایی فارابی ارسال کنند. الان که من در خدمت شما هستم می دانم که تقریباً قرارداد ساخت ۶ اثر در بنیاد فارابی بسته شده است و ۱۵ اثر ارسال شده است. ما به صورت جدی از موضوع غزه حمایت می‌کنیم. این وظیفه ماست و انتظار جهان اسلام ایسن است که سینمای اسلامی ما که در جهان رتبه بسیار خوبی دارد و شاخص ترین فیلمسازان را در جهان اسلام داریم و درواقع برترین سینما را در جهان اسلام داریم، فیلمسازان ما به موضوع غزه بپردازند. امید آنها به فیلمسازان کشور ماست.

خزاعی در پایان درباره حمایت از مستندسازان گفت: چند اقدام در سازمان سینمایی در حال انجام است؛ یک اقدام از دولت قبل بود و بحث مستندنگاری و روایت مستندها برای وزارتخانه‌ها است. طرحی تعریف شد که همه وزارتخانه‌ها که می‌خواهند از پیشرفت‌ها، محصولات، پروژه‌هایشان مستندنگاری کنند از ظرفیت مستندسازان کشور استفاده کنند. یعنی با تأیید سازمان سینمایی این اتفاق رخ دهد. یکی از اقدامات بسیار بزرگ در زمینه اشتغال مستندسازان است و مراحل اجرایی آن تقریباً طی شده است. مساله بعدی بحث راه اندازی همان پلتفرم تخصصی است که ظرفیت جدیدی برای ارائه، عرضه و درآمدزایی اینگونه آثار خواهد بود. بحث دیگر ارائه این آثار به تلویزیون و حتی بازارهای خارجی است و ما از مرکز گسترش خواهش کردیم تا برنامه ریزی جدی در حوزه ارزآوری داشته باشند. طبق گزارشی که به من دادند ارزآوری و فروش محصولات مستند به شبکه‌های خارجی و پلتفرم‌ها وضعیت مطلوب‌تری دا