به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر، امسال میزبان تنی چند از هنرجویان مرکز آموزش هنری بود که در دوره‌ها و سطوح مختلف آکادمی رهبری ارکستر زیر نظر «نصیر حیدریان»، رهبر ارکستر و استاد دانشگاه گراتس اتریش حضور داشته‌ اند. 

شامگاه جمعه 22 بهمن و در نخستین شب از جشنواره موسیقی فجر، چوب رهبری ارکستر سمفونیک تهران که قرار بود با رهبری نصیر حیدریان به روی صحنه برود، به دلیل ابتلای وی به کرونا، به دست عرفان وکیلی 33 ساله سپرده شد و مورد استقبال علاقه‌مندان موسیقی کلاسیک قرار گرفت. 

عرفان وکیلی، آهنگساز و نوازنده ویولن تاکنون موفق به کسب جایزه‌هایی در رشته‌های آهنگسازی و نوازندگی شده و سابقه نوازندگی با ارکستر سمفونیک تهران را در کارنامه هنری خود دارد. وی برگزیده‌ی شورای عالیِ هنریِ بنیاد ملی نخبگان به عنوان آهنگساز جوان زیر ۳۰ سال است.

ارکستر پارسوا در شب دوم جشنواره با رهبری احمد مقدسی زاده روی صحنه رفت و این اجرا مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

احمد مقدسی زاده، نوازنده ویولن و پیانو، دارای کارشناسی ارشد آهنگسازی از دانشگاه هنر تهران است. 

در سومین شب سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در تالار وحدت، ارکستر نغمه باران به روی صحنه رفت. رهبری این ارکستر را محمدرضا صفوی بر عهده داشت. 

محمدرضا صفوی، نوازنده پیانو نیز کارشناسی ارشد آهنگسازی دانشگاه هنر تهران را دارد.

شامگاه دوشنبه 25 بهمن، تالار رودکی، میزبان ارکستر چکاوک به رهبری رضا شایسته بود که این اجرا نیز مورد استقبال قرار گرفت.

رضا شایسته بیشتر در زمینه موسیقی ایرانی فعالیت داشته و از شاگردان هنرمندانی چون اسدالله ملک، وارطان ساهاکیان و نصیر حیدریان است که تاکنون با ارکستر «چکاوک» اجراهای متعددی داشته است.

این هنرمندان از دو سال گذشته در آکادمی رهبری ارکستر بنیاد رودکی حضور داشته اند و کماکان در این آکادمی تحت آموزش رهبری ارکستر زیر نظر استاد حیدریان قرار دارند.

آکادمی رهبری ارکستر مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی از سال 1398 فعالیت خود را با حضور نصیر حیدریان و با هدف کشف و پرورش استعدادهای برتر هنری و آموزش نسل آینده رهبران و نوازندگان ارکسترهای کشور، آغاز کرد. در این آکادمی، متقاضیان و علاقمندان  طی ترم‌ها  و دوره‌های متوالی به فراگیری مباحث تخصصی رشته رهبری ارکستر و بر اساس استانداردهای دانشگاه‌های معتبر پرداخته و منتخبین دوره‌ها تحت حمایت بنیاد رودکی قرار گرفته‌اند.

در طول این دوره‌ها، هنرجویان در خصوص مباحثی همچون تکنیک‌ها و اصول رهبری ارکستر، آنالیز پارتیتور، پارتیتور نوازی روی پیانو و ... تعلیم دیده و سپس تمرینات رهبری ارکستر ابتدا با پیانیست‌های جوان مرکز آموزش هنری و در ادامه با همراهی ارکستر آموزشی بنیاد رودکی برگزار می‌شود و در انتهای هر سطح، هنرجویان برگزیده پس از قبولی در آزمون اولیه، کنسرت و آزمون پایان سطح را به همراه این ارکستر  تجربه می‌کنند.

در دوره اخیر آکادمی رهبری ارکستر، علاوه بر ارکستر آموزشی بنیاد رودکی، آنسامبل اپرای تهران نیز به سرپرستی هادی قضات، با اجرای آریاهایی از موتسارت با این آکادمی، همکاری داشته است.

همچنین امکان ادامه دوره‌ها در ماه ها و سال های آتی برای قبول شدگان دوره‌های آکادمی و نیز هنرجویان و علاقه.مندان جدید این رشته هنری وجود دارد.

مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی در کنار آکادمی رهبری ارکستر، تربیت آهنگسازان و نوازندگان را برای تقویت سطح کیفی موسیقی در دستور کار دارد.