گروه معماری هنرآنلاین: شیخ سلطان بن محمد القاسمی، حاکم شارجه که خاندان او از قرن ۱۸ بر این شهر حکومت می‌کنند، در روزهای اخیر از پروژه سالن نمایش شناور کلبا بازدید کرد. خود شیخ سطان ایده این سالن را داده که شبیه یک صدف در محاصره حوزه آب اجرا می‌شود و قرار است به یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های کلبا در بخش شرقی شارجه تبدیل شود.

برنامه اجرای مجموعه‌ای از پروژه‌های معماری در شهر شارجه ماه آوریل رونمایی شد. از جمله این طرح‌ها می‌توان به بازسازی و بهسازی یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین خانه‌های شارجه، ساختن یک میدان با برج ساعت در میان آن و افتتاح یک مسیر بازسازی‌شده اشاره کرد که سالن نمایش شناور در انتهای آن قرار گرفته است. انتظار می‌رود اجرای این طرح‌ها بتواند شارجه را به قطب گردشگری امارات تبدیل و شرایط زندگی ساکنان آن را بهتر کند.

استراحتگاه کتاب یکی از این پروژه‌های در دست اجراست که در کمتر از یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. این اقامتگاه بر فراز یکی از بلندی‌های کوهستان کلبا بنا شده و در فاصله ۱۰۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. رستوران، کافه، نمازخانه و عبادتگاه، سالن چندمنظوره و بازی‌گاه کودکان از جمله بخش‌های آن است و برای بنا کردن از معماری اسلامی بهره گرفته شده و یک گنبد ۴۰ متری هم دارد که می‌توان آن را از ویژگی‌های اقامتگاه کتاب دانست.

حاکم شارجه در تور هفته گذشته خود از پروژه‌های دریاچه ۳۷۰ هزار متر مکعبی به عمق دو متر و طول ۱۸۰۰ متر، موزه میراث کلبا و بازسازی قلعه خور هم بازدید کرد. این قلعه سال ۱۷۴۵ ساخته و در ۱۸۲۰ بخش‌هایی به آن افزوده شده است.