به گزارش هنرآنلاین براساس خبر رسیده، نخستین مجمع عمومی که مجمع عمومی موسس انجمن صنفی است با حضور ١٣۵ نفر از اعضا به‌طور مجازی آغاز به‌ کار کرد و با رای اکثریت شرکت‌کنندگان ضمن تصویب اساسنامه‌ انجمن صنفی، فریدون عموزاده‌خلیلی، محسن هجری، مناف یحیی‌پور، سولماز خواجه‌وند، طاهره ایبد، افسون امینی و حسین تولایی، به‌عنوان اعضای اصلی به عضویت هیات مدیره نخستین دوره‌ انجمن درآمدند.

معصومه یزدانی، حسین نوروزی و زهره مسکنی نیز به ترتیب به‌عنوان اعضای علی‌البدل هیات مدیره برگزیده شدند. همچنین اکثریت حاضران در مجمع عمومی فاطمه زمانی، شیدا رنجبر و علی بیگدلی را  به‌عنوان بازرسان اصلی و سمیه آورند و فرزانه رحمانی را به‌عنوان بازرسان علی‌البدل برای سال نخست فعالیت انجمن انتخاب کردند.

حاضران در مجمع عمومی موسس انجمن صنفی سراسری نویسندگان کودک و نوجوان، پس از رسمیت یافتن مجمع با مشارکت اکثریت مطلق اعضا و با حضور نماینده‌ وزارت رفاه، کار و تعاون، در آغاز اعضای هیات رئیسه‌ مجمع را برگزیدند و با رای آنان مهدی حجوانی در سمت رئیس، حمیدرضا شاه‌آبادی نایب‌رئیس، شهلا انتظاریان و معصومه انصاریان ناظر و شیوا حریری منشی اداره‌ مجمع را بر عهده گرفتند.

در این جلسه شاه‌آبادی، از اعضای موسس انجمن، در سخنانی کوتاه از اهمیت راه‌اندازی انجمن صنفی گفت و به نقش انجمن صنفی در شناخته‌شدن شغل نویسندگی به‌عنوان حرفه، امکان بهتر برای دفاع از حقوق صنفی نویسندگان و ایجاد فرصت‌هایی برای استفاده‌ نویسندگان از امتیازها و مزایای صنفی به‌طور رسمی و از راه‌های قانونی اشاره کرد.

بررسی اساسنامه که متن آن از پیش در دسترس اعضا قرار گرفته بود و رای‌گیری برای تصویب آن، مهم‌ترین گام در رسمیت یافتن تاسیس انجمن صنفی نویسندگان به‌شمار می‌رفت، پس از ارائه‌ توضیحی درباره‌ اساسنامه، طرح پیشنهاد یکی از اعضا و رای‌گیری انجام شد و اساسنامه‌ انجمن صنفی با رای اکثریت مطلق شرکت‌کنندگان به تصویب رسید. این مجمع عمومی مبلغ ورودی، حق‌ عضویت سالانه و تعیین روزنامه‌ کثیرالانتشار برای درج آگهی‌های انجمن را نیز به تصویب رساند و وارد بحث انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرسان شد.

١٧ نفر از اعضا برای عضویت در هیات مدیره و هفت نفر نیز برای بازرسی آمادگی خود را ابراز داشتند و هر یک در متن یا سخنان کوتاهی به معرفی خود پرداختند یا از انگیزه‌های داوطلب‌شدن برای عضویت در هیات مدیره یا فعالیت به‌عنوان بازرس انجمن گفتند. پس از نزدیک به سه ساعت فعالیت، مجمع عمومی با انتخاب هفت نفر اعضای اصلی و سه نفر اعضای علی‌البدل هیات مدیره و همچنین برگزیدن سه تن بازرسان اصلی و دو تن بازرسان علی‌البدل، به کار خود پایان داد.

طبق ماده ٢٢ اساسنامه‌ انجمن صنفی، هیات مدیره باید ظرف دو هفته اولین جلسه‌ خود را تشکیل بدهد و از میان خود یک نفر را به‌عنوان رئیس و یک نفر را به‌عنوان نایب‌رئیس هیات‌مدیره و یک نفر را هم به‌عنوان مسئول امور مالی انجمن انتخاب کند. هیات مدیره همچنین باید یک نفر را از میان خود یا خارج از اعضای خود، به‌عنوان دبیر انجمن برگزیند.