به گزارش هنرآنلاین، اتحادیه مراکز فنی و پشتیبانی تولید سینمای ایران با حضور اعضای هیات مدیره خود اعلام موجودیت کرد. نادر رضایی رییس هیات مدیره، محمد آلادپوش عضو هیات مدیره و مدیرعامل اتحادیه، فرشاد بشیرزاده عضو هیات مدیره و خزانه‌دار، معصومه فردشاهین و کامران سحرخیز عضو هیات مدیره این اتحادیه را تشکیل می‌دهند.

معصومه فردشاهین مدیر موسسه فرهنگی هنری رسانه فکر فردا در ابتدای این نشست عنوان کرد: حدود ۲ سال پیش تصمیم گرفتیم که دوستان بخش پشتیبانی تولید را که هرگز هم‌صدا نبوده‌اند در قالب یک اتحادیه کنار هم قرار دهیم و برای اولین‌بار با یک سیستم دقیق حقوقی اساس و پایه تشکیل اتحادیه را گذاشتیم. اواخر سال ۱۴۰۱ از هیات رسیدگی به مراکز فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز این اتحادیه را با عنوان «اتحادیه مراکز فنی و پشتیبانی تولید سینمای ایران» تشکیلات مرکزی موضوع مصوبه ۵۲۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی دریافت کردیم.

او ادامه داد: تمام دوستان و فعالانی که در عرصه مراکز فنی، تجهیزات و پشتیبانی تولید در سینما و تلویزیون و عرصه‌های مختلف رسانه‌ای فعال هستند و مجوز وزارت فرهنگ را دریافت کرده‌اند، می‌توانند عضو این اتحادیه شوند. ما اکنون حدود ۵۰ تا ۶۰  مرکز پشتیبانی تولید داریم که مجوز دارند و در این عرصه فعالیت می‌کنند و قطعا پذیرای تمام این مراکز خواهیم بود. ما در ابتدای فعالیت این اتحادیه مراکز دارای مجوز را به طور رسمی دعوت می‌کنیم تا به عضویت اتحادیه درآیند و بعد به منظور حل دغدغه‌های مشترک صنفی مجمع عمومی برگزار می‌کنیم.

پشتیبانی تولید و تامین تجهیزات باید زیر نظر وزارت صمت قرار بگیرد 

محمد آلادپوش در ادامه این نشست درباره گرایش‌های مختلف مراکز پشتیبانی تولید گفت: این فعالیت‌ها شامل مرکز فنی - پشتیبانی فیلمبرداری و تصویربرداری سینمایی، مرکز فنی - پشتیبانی تدوین، مرکز فنی - پشتیبانی استودیو صدا، مرکز فنی - پشتیبانی لابراتوری، مرکز فنی - پشتیبانی استودیو جلوه‌های ویژه و انیمیشن، مرکز فنی - پشتیبانی چهره‌پردازی (گریم) و تولید پروتزهای سینمایی، مرکز فنی - پشتیبانی طراحی دکور، لباس و آکسسوار سینمایی و مرکز فنی - پشتیبانی شهرک سینمایی می‌شوند. 

او خاطرنشان کرد: ما زمانی اصرار داشتیم که اجاره وسایل از زیرنظر بنیاد سینمایی فارابی خارج شود و در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد زیرا فارابی امکان به‌روزرسانی سریع تجهیزات را نداشت اما اکنون شرایط طوری شده است که سوبسیدی که بخش دولتی باید به گروه‌های تولیدی می‌داد، بخش خصوصی تقبل می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه عنوان کرد: حمایت از امنیت شغلی در این حوزه در ابتدا باید با همراهی خود اعضا صورت بگیرد و اگر این وحدت به وجود نیاید، امنیت شغلی هم وجود ندارد. وقتی از «صنعت» سینما صحبت می‌کنیم در حوزه اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار نمی‌گیرد و فکر می‌کنم تمام مراحل این صنعت باید زیرنظر وزارت صنعت، معدن، تجارت قرار داشته باشد زیرا تسهیلات و شرایط وزارت صمت برای حمایت از صنعتگران بسیار متفاوت‌تر و ویژه‌تر از وزارت فرهنگ است.

تسهیل روند مجوزگیری مراکز فنی و پشتیبانی تولید

همچنین نادر رضایی درباره مواردی که تشکیل چنین اتحادیه‌ای را الزامی کرد، توضیح داد: باید در روند صدور مجوز برای مراکز پشتیبانی تولید تسهیلاتی ایجاد شود زیرا اکنون بسیاری از افراد و مراکز استحقاق این را دارند که به طور مجاز فعالیت داشته باشند اما مراحل صدور مجوز بسیار سخت است. باید در اتحادیه این روند را تسهیل کنیم یا حتی صدور مجوز را به اتحادیه واگذار کنند زیرا اعضای اتحادیه شناخت بهتری از این مراکز دارند و با انجام مراحل بازرسی می‌توانند به خوبی این روند را طی کنند.

او ادامه داد: پشتیبانی تولید، فقط ارائه خدمات نیست بلکه در این حوزه سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام می‌شود به طور مثال ابزار گرانی خریداری می‌شود که به زودی و با پیشرفت تکنولوژی، از دور خارج می‌شود یا باید یک وسیله جدیدتر جایگزین آن شود یا ازطرفی این وسایل با خطرات زیادی مواجه است در نتیجه استهلاک سرمایه و میزان سرمایه‌گذاری در حوزه پشتیبانی و فنی بسیار بالا است اما به همان میزان برگشت سرمایه برای ما وجود ندارد.

رییس هیات مدیره اتحادیه تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل تشکیل اتحادیه این است که ما در این حوزه نیاز به امنیت شغلی داریم و تحت عنوان یک صنف واحد می‌توانیم تسهیلاتی در زمینه مالیات، بیمه، گمرک، بانک‌ها و... به دست بیاوریم و اینکه اجازه ندهیم افراد نامرتبط وارد این حوزه شوند. اکنون برخی متخصصان و دفاتر هستند که به دلیل نداشتن صلاحیت هنوز مجوز فعالیت ندارند اما همچنان کار می‌کنند و نظارتی روی آن‌ها نیست و خدمات و تجهیزات را با قیمت بسیار پایین‌تر عرضه می‌کنند. اعضای اتحادیه باید مانند برندهای مشخصی باشند که همگی ذیل قوانین واحد فعالیت می‌کنند.

رفع تحریم‌ها برای حفظ حیات سینمای ایران

بشیرزاده در ادامه این نشست اظهار کرد: وقتی ما وسیله‌ای را از خارج از کشور خریداری می‌کنیم به دلیل تحریم‌ها فاکتور رسمی دریافت نمی‌کنیم درنتیجه سرمایه‌گذاری کلان انجام می‌دهیم اما در اداره دارایی و محاسبه مالیات هیچکدام قابل ارائه نیستند. همچنین برای خرید و انتقال تجهیزاتی مانند دوربین از خارج از کشور هزینه گمرگ زیادی شامل می‌شود که هیچکدام از این‌ها هنگام مالیات محاسبه نمی‌شوند. ما درواقع برای زنده نگه داشتن حیات سینمای ایران هم باید با تحریم‌ها مقابله کنیم و هم با مراجع مربوطه داخلی مانند اداره دارایی و وزارت فرهنگ وارد چالش شویم.

باید در حوزه بین‌الملل پشتیبانی فنی قوی داشته باشیم

سحرخیز نیز درباره اینکه چقدر می‌توان در حوزه پشتیبانی تولید در عرصه‌های بین‌المللی حضور داشت، گفت: ما ابتدا باید ببینیم در عرصه پشتیبانی در حد استانداردهای سینمای بین‌الملل توان حضور داریم یا خیر؟ به طور مثال در جشنواره فیلم کن یا جشنواره‌های فرانسه یکی دو مرجع در حوزه پشتیبانی وجود دارد که کنترل کیفی تمام فیلم‌ها را در اختیار دارند که چه فیلمی ازنظر فنی تایید شود. طبیعتا اگر این پشتیبانی فنی استاندارد وجود نداشته باشد فیلم در جشنواره‌های بین‌المللی شانسی برای حضور و فروش ندارد. اکنون دروه‌ای نیست که تهیه‌کننده و کارگردان فیلم را به تنهایی به جشنواره ارائه کنند بلکه نیاز به یک تیم پشتیبانی فنی قوی دارد. ما اکنون در حوزه‌هایی مانند تولید انیمیشن از کشورهای دیگر متقاضی داریم اما باتوجه به تحریم‌ها و اقتصاد ایران باید بتوانیم قرارداد مطمئنی میان طرفین امضا کنیم تا در بحث انتقال پول و مسائل دیگر با مشکل مواجه نشویم و فکر می‌کنم اتحادیه می‌تواند در این زمینه ورود پیدا کند.

او تشریح کرد: اگر دروازه‌های ارتباطی ما با دیگر کشورها باز باشد بسیار برای ما موثر است زیرا هزینه اجاره تجهیزات در ایران ارزان است و گروه‌های خارجی از آن استقبال می‌کنند. باید در اتحادیه با کشورهای دیگر و به خصوص کشورهای منطقه توافقاتی صورت بگیرد و در حوزه ورود سرمایه و شرکت‌های دانش بنیان به مراکز پشتیبانی تولید و صادرات خدمات آن‌ها کمک کنیم.

رسیدگی به پرونده‌‌های حقوقی مراکز پشتیبانی

فردشاهین در ادامه از تشکیل شورای داوری در این اتحادیه خبر داد و گفت: گاهی در این حوزه پیش می‌آید که طرفین، قرارداد درستی برای ارائه خدمات نمی‌بندند و هنگام بروز مشکل باید به خانه سینما مراجعه کنند که خانه سینما تخصص و دغدغه لازم در حوزه پشتیبانی را ندارد. درنتیجه از این پس پرونده‌های اختلاف فعالان این حوزه در شورای داوری اتحادیه حل و فصل می شود و این شورا مناسبات اعضا با مصرف کنندگان خدمات را تنظیم می‌کند. اعضای این شورا در مجمع عمومی آینده انتخاب و معرفی می‌شوند.

معرفی خدمات مراکز پشتیبانی تولید در سایت اتحادیه 

رضایی با تاکید بر لزوم طراحی سایت برای معرفی و ارائه خدمات بیان کرد: اتحادیه باید به عنوان مرجع فنی در این حوزه سایتی طراحی کند تا هرکدام از اعضا پروفایلی داشته باشند و امکانات خود را در آن معرفی کنند. در همین راستا وقتی گروه های خارجی وارد ایران می شوند، می توانند با این امکانات آشنا شوند و از این سرویس‌ها استفاده کنند یا این تجهیزات را به خارج از ایران منتقل کنند.

در این صورت با تعیین نرخ توسط اتحادیه دست واسطه از مناسبات میان گروه پشتیبانی و مصرف کنندگان کوتاه می‌شود.

فردشاهین در پایان این نشست مطرح کرد: باید با خانه سینما و اتحادیه تولیدکنندگان و تهیه‌کنندگان و گروه‌های مختلف در حوزه تصویر، صحنه و دکور که با ما مرتبط‌اند، ارتباط برقرار کنیم. برای عضویت در اتحادیه مراکز فنی و پشتیبانی تولید سینمای ایران از تمام همکاران بخش پشتیبانی دعوت به عمل می‌آید و با حضور تک تک‌ آن‌ها در اتحادیه مشکلات صنفی خود را پیگیری می‌کنیم زیرا تحقق این موضوع بدون حضور آن‌ها میسر نخواهد شد.

تشکیل نظام صنفی هدف نهایی این اتحادیه است

مهدی کوهیان مشاور حقوقی این اتحادیه در این نشست گفت: هدف تشکیل اتحادیه، تنظیم مناسبات میان اشخاص و تامین امنیت شغلی اعضاست. تلاش داریم اتحادیه را ذیل قانون نظام صنفی کشور هم به ثبت برسانیم و اقداماتی را نیز در این زمینه شروع کرده‌ایم.