به گزارش هنرآنلاین، در این دوره از جشنواره، شرکت‌کنندگان با استقبال از بخش‌های مختلف، نزدیک به ۱۳۰۰ اثر را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند.

استقبال خانواده‌ها و کودکان از جشنواره کوکو۱۹

شهره لرستانی دبیر این جشنواره درباره برگزاری این رویداد گفت: جشنواره فرهنگی و هنری کوکو ۱۹ با رویکرد آگاهی افزایی مشارکتی در زمینه کووید ۱۹ جهت شکستن زنجیره انتقال این بیماری فعالیت خود را با سوق دادن کودکان و نوجوانان این آب و خاک به سمت هنر و ادبیات و فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن رعایت پرتکل‌های بهداشتی در خانواده‌ها آغاز کرد.

وی افزود: ما بر آن بودیم تا در این برهه تاریخی حساس که کووید ۱۹ سایه خویش را بر جهان افکنده و یاس و ترس و ناامیدی همه جا را فرا گرفته چراغ هنر را فروزان کنیم. چراکه هنر یگانه منبع گرمابخش مردمان و روشنی بخش شمع امید در تک‌تک خانواده‌های مردم سرزمین ماست.

لرستانی در ادامه بیان کرد: پس از استقبال بی‌سابقه خانواده‌ها و کودکان در محورهای موضوعی بخش‌های مختلف جشنواره، بخش نقاشی ۳۸۴ اثر، بخش داستان‌نویسی ۲۰۰ اثر، بخش شعر ۵۰۰ اثر، بخش استندآپ کمدی ۸۲ اثر و بخش خانواده‌ها ۱۳۱ اثر که به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود، تعدادی از آنها برگزیده و در صفحه اینستاگرام جشنواره به نمایش گذاشته شد. ولی باتوجه به درخواست اکثریت شرکت‌کنندگان مبنی بر عدم دخالت آرای مردمی به دلیل استفاده از لایک‌های تقلبی که در سامانه جشنواره قابل تشخیص بودند، مبنای امتیاز دهی به آثار همچنان برعهده داوران، سیاست‌گذاران و برگزارکنندگان جشنواره قرار گرفت.

دبیر جشنواره آنلاین کوکو۱۹ در ادامه گفت: این جشنواره با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط کانون آشنایی با حیات وحش و موسسه فرهنگی و هنری ودود لرستانی و با حمایت مالی و معنوی برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران ملل متحد و وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی در بهار و تابستان ۱۴۰۰ در سراسر ایران برگزار شد. ضمن تشکر از استقبال پرشور مخاطبین، این جشنواره با برگزاری اختتامیه مجازی رسما پایان کار خود را اعلام می‌دارد.   

شیوع کووید ۱۹ همه ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار داد

آسیه رضایی مسئول برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی در ایران نیز درباره برگزاری این جشنواره گفت: همانطور که می‌دانید شیوع کووید ۱۹ از اواخر سال ۹۸ تقریبا همه ابعاد زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. در کنار همه سازمان‌ها و ارگان‌ها که برای پاسخگویی به بحران همه‌گیری کرونا تلاش می‌کردند، برنامه توسعه ملل متحد با همکاری برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی در ایران توانست از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد استفاده کند تا با روش‌های مشارکتی و خلاقانه به گروه‌های مختلف کمک کند.

وی با بیان اینکه هدف ما از این کمک استفاده از راهکارهای استاندارد و کارآمد برای مقابله با کووید۱۹ از نظر سلامت جسمی و سلامت روانی بوده است، گفت: کانون آشنایی با حیات وحش یکی از ۲۷ سازمان مردم نهادی بود که در پروژه آگاهی افزایی مشارکتی درباره کووید ۱۹ با ما همکاری داشته است. در این مسیر تیم آشنایی با کانون حیات وحش از تجربه قبلی خود از کار با کودکان و هنرمندان استفاده کرد و یک راه خلاقانه برای آموزش همراه با سرگرمی برای بچه‌ها برنامه‌ریزی کرد که نتیجه آن جشنواره کوکو۱۹ شد.

رضایی در ادامه بیان کرد: این جشنواره بدون همکاری وزارت بهداشت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بدون تلاش‌های بی‌وقفه دبیر جشنواره خانوم شهره لرستانی هنرمند عزیز ممکن نمی‌شد. از طرف برنامه کمک‌های کوچک می‌خواهم از خانوم دنا ضیایی برای هماهنگی برگزاری این جشنواره ملی تشکر کنم. همینطور از تمام متخصصانی که وقت و دانش خود را در اختیار این جشنواره گذاشتند و هنرمندانی که با فرستادن پیام در کنار مردم بودند.

مسئول برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی در ایران در پایان گفت: یادمان باشد با اینکه جشنواره تمام شده، همه‌گیری کووید۱۹ هنوز تمام نشده است. لطفا آنچه که در این جشنواره یاد گرفتیم و محتوایی که در این رویداد دیدیم و از آن لذت بردیم را با دیگران هم در میان بگذاریم. چراکه با آگاهی و پیروی جدی از دستورالعمل‌های بهداشتی می‌توانیم از سلامت جسم و روان خود محافظت کنیم و زنجیره انتقال را بشکنیم. برای همه شادی و سلامتی آرزو می‌کنم.»

معرفی برگزیدگان اولین دوره جشنواره کوکو۱۹

باتوجه به آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره، تعداد شرکت‌کنندگان هر بخش در این دوره به این شرح است: در بخش نقاشی ۳۸۴ اثر، بخش داستان‌نویسی ۲۰۰ اثر، بخش شعر ۵۰۰ اثر، بخش استندآپ کمدی ۸۲ اثر و بخش خانواده‌ها ۱۳۱ اثر در جشنواره کوکو۱۹ شرکت‌کرده‌اند.

برای تشویق بیشتر شرکت‌کنندگان، برنامه توسعه ملل متحد و برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی علاوه بر ۳ برنده اصلی در هر بخش به تعدادی آثار برگزیده در هر بخش نیز تبلت اهدا می‌کند.

برندگان جشنواره به شرح زیر است:

نفرات برتر بخش شعر

حدیثه سادات‌ مهدوی خیرآبادی، ستایش میرشکار، طاها تاج‌الدین

نفرات برگزیده در بخش شعر

آزیتا صدیقی، تیدا غضنفری، محمدجواد بیات، سید احمد مولا، ترنم جلالیان

نفرات برتر بخش داستان کوتاه

امیرحسین مسلمان، ساقی جاهد مقرب، اسرا جوادی

نفرات برگزیده در بخش داستان کوتاه

بتول محمودیان نسب، نیروانا خلیلی، مهبد قزلسفلو، محیا کم، محمد صدرا، جمال پیله‌رود

نفرات برتر در بخش نقاشی در رده سنی ۷ تا ۱۱ سال

حنانه برزوئی، آرتا و آرتین یاری، یاسین‌صلاح‌پور شیرامین

نفرات برگزیده در بخش نقاشی در رده سنی ۷ تا ۱۱ سال

مهرآرا موحد مهر، زهرا تیموری مروستی، پانیذ وفابخش، آرشام عظیمی، ساینا صباغ

نفرات برتر در بخش نقاشی در رده سنی ۱۲ تا ۱۵ سال

دنیا اسکندرزاده، سیده کیمیا موسوی، محمدامین شکارلو

نفرات برگزیده در بخش نقاشی در رده سنی ۱۲ تا ۱۵ سال

دنیز گوزل‌زاده، علیرضا علی اصغری، عسل عبدی

نفرات برتر در بخش استندآپ کمدی

مهدیه غلامی، کیوان کیوانلو، امیرعلی کاظمی

نفرات برگزیده در بخش استندآپ کمدی

هستی عزیزی، تامارا یکتا

نفرات برتر در بخش خانواده

خانواده علم بیگی- خانواده قاسمی- خانواده باقرنژاد

نفرات برگزیده در بخش خانواده

خانواده طواف- خانواده کریمی- خانواده گورانی- خانواده موسوی- خانواده سراجی.

جوایز

در بخش کودک: نفر اول هر بخش، یک تبلت به همراه یک هدفون؛ نفر دوم هر بخش، یک تبلت به همراه یک عدد فلش مموری ۱۶ گیگ و نفر سوم هر بخش، یک تبلت به همراه یک عدد فلش مموری ۸ گیگ اهدا می‌شود.

در بخش خانواده: نفرات اول تا سوم یک عدد گوشی موبایل و به نفرات برگزیده نیز تبلت اهدا می‌شود.

جشنواره کوکو۱۹ با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط کانون آشنایی با حیات وحش و موسسه فرهنگی هنری ودود لرستانی و با حمایت مالی و معنوی برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه توسعه ملل متحد و وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی در بهار و تابستان ۱۴۰۰ در سراسر ایران برگزار شد.