به گزارش هنرآنلاین، این اتحادیه "اولین تشکیلات مرکزی موضوع مصوبه ۵۲۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه سینما و رسانه‌های دیداری" متشکل از کلیه مراکز فیلمسازی دارای مجوز رسمی فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به تازگی اعلام موجودیت کرده است.

در مقدمه اساسنامه این اتحادیه، هماهنگ ساختن تلاش‌ها و فعالیت‌های مرتبط با این هنر و ایجاد انگیزه در جهت سرمایه‌گذاری، تولید، صادرات و ایجاد زمینه‌های مطلوب برای همکاری ملی در تبادل نظر و تجربیات به منظور دست‌یابی به توسعه پایدار تولید فیلم و سریال، از جمله اهداف تأسیس آن ذکر شده است.

از جمله مهمترین حقوق و وظایف اتحادیه بدین شرح عنوان شده است: تعیین و اعزام نمایندگان قانونی اتحادیه به شوراها، مراجع و مجامع قانونی، ایجاد بانک اطلاعاتی برای تمرکز اطلاعات مربوط به رسانه‌های دیداری کشور در زمینه اشتغال، سرمایه‌گذاری و توسعه بازارهای فرهنگی و هنری و همچنین اطلاعات مربوط به برگزاری جشنواره‌ها و سمینارها و غیره، مشارکت در تنظیم سیاست‌ها و استراتژی‌های تولید، توزیع و انتشار آثار در رسانه‌های دیداری کشور با وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی، عمومی و خصوصی و ...

منتخبین هیئت موسس اتحادیه تولیدکنندگان فیلم و برنامه‌های تصویری ایران در اولین مجمع عمومی تشکیل شده در روز پنجشنبه، ۲۴ تیرماه با رای اعتماد ۱۰۰ درصدی اعضا به کار خود ادامه خواهند داد. 

محمد‌رضا تخت‌کشیان به نمایندگی از موسسه آفتاب‌نگاران (رئیس هیات مدیره)، بهروز مفید به نمایندگی از موسسه آوا نمای شرق (نایب‌رئیس هیات مدیره)، سیدامیر پروین‌حسینی به نمایندگی از موسسه مارلیک تصویر (مدیر عامل)، اکبر تحویلیان به نمایندگی از موسسه هفت‌خیزران‌ هنر، فرشته طائرپور به نمایندگی از موسسه خانه ادبیات و هنر کودکان، معصومه فردشاهین به نمایندگی از موسسه رسانه فکر فردا (خزانه‌دار) و مهدی کوهیان به نمایندگی از موسسه مستند موج‌نو اعضای اصلی و علی‌البدل هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان فیلم و برنامه‌های تصویری ایران هستند. همچنین علی‌رضا حسینی به نمایندگی از موسسه کارمانیا فیلم پارسه بازرس اصلی و نادر رضایی بازرس علی‌البدل اتحادیه هستند.