به گزارش هنرآنلاین، نقاشی‌هایی در نهایت سادگی، گاه به خط خطی با زغال می‌مانند و گاه مانند گبه ایرانی رنگین و دلفریب‌اند؛ اما همگی آن‌ها نسبت به دنیای اطراف خود هوشیارند و مخاطب را به‌اندیشیدن وا می‌دارند، این شاید کوتاه‌ترین توصیف از نمایشگاه نقاشی سروناز علم بیگی ست که این روز‌ها در گالری اعتماد به تماشاست.

بهزاد حاتم، چهره شناخته شده هنر‌های تجسمی، مجموعه دار و مدیر گالری ۱۰ دومین دیدار هنرمند را به سروناز علم بیگی، نقاش و فیلم ساز اختصاص داده است که گالری اعتماد میزبانی‌اش را به عهده دارد.

این سلسله نمایشگاه‌های بهزاد حاتم که ذیل عنوان کلی "دیدار هنرمند" شکل گرفته است از مهر ۹۸ آغاز شد اما به جهت پاندمی کرونا با وقفه طولانی روبرو شد و اکنون با نمایشگاه نقاشی‌های علم بیگی دومین دور خود را پی گرفته است.

یادداشت‌های روزانه عنوان این نمایشگاه و دومین برنامه دیدار هنرمند است؛ سروناز علم بیگی متولد ۱۳۵۷، کارشناسی ارشد نقاشی دارد و در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ در همین زمینه فعال بود، لیکن در دهه ۹۰ به فیلم‌سازی روی آورد و  فیلم‌های اتاق دوم، تومارو لند و " نقطه و شیر " را ساخت، او همچنین کتاب داستانی با نام آن جا میان دو جهان را منتشر کرده است.

سروناز علم بیگی که می‌گوید رویا‌ها و کابوس‌هایش را با نقاشی ثبت می‌کند پس از سال‌ها با نمایش ۶۸ نقاشی که در سال‌های اخیر خلق شده‌اند به این ضیافت پای گذاشته است.

بهزاد حاتم، منتقد صاحب نام و پدید آورنده این رویداد، در بخش‌هایی از پیش در آمد کتاب یادداشتهای روزانه، دومین کتاب مجموعه دیدار‌های هنرمند می‌نویسد: " سروناز علم بیگی یکی از آن نمونه‌های کمیاب هنرمندانی ست که توانسته است از هفت خوان آموزش هنر، که بیشتر هنرمندان را راهی گورستان استعداد‌های هنری می‌کند و از ناهنرمندان، گالری پر کن می‌سازد، بگذرد و به خود باز گردد. او اینک نیروی آن را بازیافته است که مانند روزگار کودکی‌اش با دست و دل و سری آزاد بگذارد نقاشی از درونش بیرون بریزد. ر‌هایی آن را یافته است که روز‌ها یک چیز، با یک رنگ بکشد، یا که امروز نگر دیروزش را نداشته باشد و چیزی دیگر بکشد، با رنگی دیگر. توانایی آن را یافته است که چیز‌هایی بکشد که خود نداند چیست. آزادی آن را یافته است که آنچه را کشیده با رنگ بپوشاند و باز بر آن بکشد و باز بر آن بکشد...

سروناز علم بیگی از این پیچیده‌تر است. این هست، و این نیست. آمیزه چندسویه، که خود را در کالبد‌های نقاش، فیلمساز و نویسنده به نمایش می‌گذارد، آفریننده‌ایست که از زبانش شنیده‌ام که برایش یکی از بدترین و ترسناک‌ترین کابوس‌ها این است که دیگر نتواند بیافریند. او یکی از آن نمونه‌هایی ست که یادآور می‌شوند که هنر چیزی نیست که در جایی باشد و تو برای رسیدن به آن بایسته است که هنرمند شوی. نه. هنرمند است که هست و هنر آن است که از درون او‌زاده می‌شود.   شادمانم که آموزش هنر نتوانست او را راهی گورستان هنرمندان کند. اینک کودک آزاده مداد رنگی به دستی که نامش سروناز علم بیگی بود، بازگشته و در اوج آفرینش در کنار ماست. هنرمندی که سر و دل و منش او در برابر همه چیز واکنش نشان می‌دهد و هر رویدادی در جهان و هر چه دیگر که می‌بیند یا بر او می‌گذرد، در خواب یا بیداری، یادداشتی روی بوم او می‌شود، گذر کرده از پندارپردازی‌های شاعرانه و پرشور او."

گفتنی ست سروناز علم بیگی، نقاش و مستندساز، پس از پایان دوره هنرستان در رشته گرافیک در سال ۱۳۷۵، دوره کارشناسی نقاشی دانشگاه هنر و معماری آزاد تهران را گذراند. نقاشی‌هایش پس از نخستین نمایش آن‌ها در سال ۱۳۷۸ در نمایش‌های تکی و گروهی بسیار در ایران دیده شده است.  

فیلم‌های مستند سروناز علم بیگی در موزه‌ها و جشنواره‌های سینمایی ایرانی و جهانی بسیار نمایش داده شده است. مستند "تومارولند" جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی فیلم مستقل آسیا (۱۳۹۷) و جایزه بهترین فیلم هنری جشنواره بین‌المللی اسپات لایت (۱۳۹۷) را به دست آورده و در جشنواره‌های جهانی بسیار چون کیتزبوهل اتریش، بلداکس صربستان و جشنواره‌های بالی، کرت و زنگبار نمایش داده شده است.

مستند "نقطه و شیر" (۱۳۹۶) درباره‌اندیشه و نگاه پرویز تناولی به سفارش گالری ۱۰ برای گشایش نمایش بزرگ پرویز تناولی و شیر‌های ایران در موزه هنر‌های معاصر تهران در سال ۱۳۹۶ ساخته شد و بار‌ها در آن موزه و در جشنواره حقیقت، جشن تصویر سال و موزه مردم‌شناسی اسپانیا و چند جشنواره نمایش داده شده است.

او از سال ۲۰۱۷ عضو انجمن بین‌المللی زنان فیلمساز و عضو انجمن فیلمسازان زن اروپا است. فیلم تازه علم بیگی "هزار و یک شب دوری” نام دارد. کار ساخت این فیلم که تولید ایران و آلمان است از سال ۱۳۹۵ آغاز شد و در زمستان ۱۳۹۹ به پایان رسید. پروژه ساخت این فیلم در سال ۲۰۱۸ از سوی جشنواره جهانی فیلم هات داکس در تورنتو برای راه یافتن به بخش بازاریابی و در سال ۲۰۱۹ برای بخش فوروم این جشنواره برگزیده شد. این فیلم در برنامه نمایش چندین شبکه تلویزیون جهانی ست.  

در سال ۱۳۹۹ نخستین کتاب داستان او، آنجا میان دو جهان از سوی نشر کارگاه اتفاق منتشر شد.

دومین دیدار هنرمند تا یازدهم آبان در گالری اعتماد ادامه دارد.