به گزارش هنرآنلاین، دومین دوره پروژه هنری خور شهریورماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود. این رویداد که سال گذشته هم‌زمان با بحران کرونا توسط گالری سرادی پور شکل گرفت، ابتکار عملی بود که در آن شرایط دشوار اثربخشی زیادی در جامعه هنری‌ داشت. پروژه هنری خور با استقبال خوبی از هنرمندان سراسر کشور مواجه شد و داوری آثار شرکت‌کنندگان به انتخاب و نمایش مجازی آثاری از ۵۴ نفر از هنرمندان عمدتاً نوظهور انجامید.

حال دوره دوم این رویداد در ادامه همان اهداف و چشم‌اندازهایی که از روز اول نیروی محرکه و انگیزۀ شکل‌گیری ایدۀ خور بودند، شکل گرفته است. معرفی هنر معاصر ایران در سطح منطقه‌ای و جهانی، شالودۀ پایه‌گذاری و جان‌مایۀ اصلی فعالیت گالری سرادی‌پور بوده و این گالری قصد دارد با کشف هنرمندان توانمند، خوش‌قریحه، سخت‌کوش و مستعد رشد کشور و ارائۀ آثار این هنرمندان در پلتفرم‌های عمدۀ بین‌المللی، به این مهم دست‌ یابد. پروژۀ هنری خور نیز در راستای تحقق هدف بنیادی گالری سرادی‌پور شکل‌گرفته و به دنبال کشف استعدادهای بومی و معرفی آن‌ها در سطحی فرابومی است.

پروژۀ هنری خور فراخوانی سراسری ویژۀ آثار نقاشی و طراحی است و شرکت در آن برای تمامی هنرمندان ایرانی در داخل و خارج از کشور آزاد و رایگان است. به علت تداوم شرایط متأثر از همه‌گیری ویروس کرونا، تمام مراحل پروژۀ خور ۱۴۰۰ نیز از ثبت‌نام و ارائۀ آثار تا فرآیند داوری و نمایش آثار منتخب به‌صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

این رویداد پنج نفر نامزد برگزیده نهایی خواهد داشت که آثار آنان هم‌زمان در وب‌سایت گالری سرادی پور و در وب‎سایت‎ artsy.net بزرگ‌ترین پلتفرم مجازی، برای آشنایی با هنرمندان و بازدید و خرید آثار هنری، به نمایش درخواهد آمد.

فرآیند گزینش آثار در یک مرحله و توسط هیئت‌داوران انجام می‌پذیرد. با توجه به اهمیت معرفی هنر این مرزوبوم در سطح بین‌المللی، هیئت‌داوران خور ۱۴۰۰ نیز مانند سال گذشته از نخبگان عرصۀ هنرهای تجسمی معاصر، در سطح منطقه‌ای و جهانی تشکیل‌شده است. آنا والاس تامپسون، مکس پرسنیل، لی آن بیدل، مرتضی ولی، لیلا ناظمیان و رکسانه زند داوران دومین دوره پروژه هنری خور هستند.

به نفر اول برگزیده پروژه هنری خور، جایزه‌ای نقدی به مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال تعلق خواهد گرفت. از پنج نامزد نهایی، دستکم یک اثر، حداکثر به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال خریداری خواهد شد. همچنین به سیاق سال گذشته، از میان پنج نفر نامزد نهایی، حداقل یک نفر برای پیوستن به مجموعۀ هنرمندان گالری سرادی‎پور برگزیده خواهد شد.

علاقه‌مندان تا ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند با مراجعه به سایت www.saraigallery.com در این رویداد شرکت کنند. نتایج بررسی آثار ۳۱ مرداد اعلام شده و نمایشگاه آنلاین پروژه هنری خور ۸ شهریور تا ۸ مهرماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.