۱۳۹۵ يکشنبه ۲ آبان
شناسه خبر: 39800  - ۱۳۹۲ شنبه ۷ دي ساعت 09:02
نمایش‌های بخش چشم انداز تئاتر ایران در جشنواره سی‌ودوم فجر/ 4

روایت محسن حسن‌زاده از ˝فرجام سفر طولانی طوبا˝

محسن حسن‌زاده امسال با کارگردانی نمایش ˝فرجام سفر طولانی طوبا˝ در بخش ˝چشم انداز تئاتر ایران˝ سی‌ودومین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، یکی از پر بازیگرترین آثار این دوره را روی صحنه می‌برد.

به گزارش خبرنگار هنرآنلاین؛ این کارگردان تئاتر با اشاره به وجود نشانه‌ها و شاخصه‌هایی که از آن با عناوین نمایش‌های ملی یاد می‌شود، درباره ویژگی‌های نمایشنامه "فرجام سفر طولانی طوبا" و اجرای آن در بخش چشم‌انداز تئاتر ایران جشنواره فجر، گفت: فضای متن از نظر پرداختن به جغرافیای محیطی و شکل ارتباطی آنها با یکدیگر به گونه‌ای است که شاید تا به حال هیچ نمایشنامه‌نویسی به آن نگاه نکرده باشد.

این کارگردان تئاتر ادامه داد: شناساندن یک فرهنگ، شناساندن یک نوع ارتباط و حتی شناساندن یک نوه گویش و لهجه در این نمایشنامه بسیار حائز اهمیت است و می‌توانم بگویم که این کار ما را به فضاهایی از جنس فضاهای غلامحسین ساعدی نزدیک می‌کند.

او درباه خط داستانی این نمایش افزود: نمایشنامه " فرجام سفر طولانی طوبا" درباره اهالی یكی از روستاهای شهری كویری است كه روابط آدم‌های این روستا در بستر عشق نافرجام چوپان ارباب ده به زنی با نام طوبا مورد توجه قرار می‌گیرد.

حسن‌زاده که این نمایشنامه را در پانزدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی نمایشنامه‌خوانی کرده، درباره نحوه انتخاب بازیگران این اثر و تمرینات این نمایش توضیح داد: با توجه شرایط ویژه متن و فضای حاکم آن می‌دانستم که تمرینات این اثر در تهران به نتیجه نمی‌رسد، به همین دلیل تصمیم گرفتم که تمرینات این کار را که از حدود دو ماه پیش آغاز کردیم در قم و بازیگران تئاتر این شهر انجام بدهم و به نظرم بازیگرانی که در این نمایش حضور دارند بهترین انتخابی بود که می‌توانستم انجام بدهم.

او همچنین درباره شیوه اجرایی این اثر با بیان اینکه؛ ارتباط بین شخصیت‌ها در متن کاملا ناتورالیستی است، اظهار داشت: در شیوه اجرایی این اثر سعی کردم به شیوه‌ای که متن در اجرا به من دیکته می‌کرد تکیه کنم و از سویی دیگر نیز در این راستا قدم برداشتم که بتوانم فضایی را برای قابلیت طراحی و خلاقیت برای خودم بوجود بیاورم. ضمن اینکه جریان سیال ذهن موجود در اثر به من کمک کرد تا نگاه وسیع‌تری نسبت به آن چیزی که متن به من القا می‌کند پیدا کنم.

در نمایش "فرجام سفر طولانی طوبا" که زمان اجرای آن 110 دقیقه است و به عنوان یکی از آثار بخش چشم انداز تئاتر ایران جشنواره فجر روی صحنه می‌رود، احمد سلیمانی، مجید امیر، حمید لاجوردی الهام رسولی، زکیه بهبهانی، مهدی نیک‌روش، جواد پیروزی، مجید رحمتی، محمد کربلایی، صدیقه مشایخی، فائزه حسینی، زینب آهنگ، هادی شمس، مهدی جوانمردی، مصطفی چالور، علی هاشمی‌نژاد و تعدادی از هنرجویان رشته تئاتر به عنوان بازیگر در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

انتهای پیام/32/


اخبار مرتبط با این خبر

ردیفتیترتاریخ
1 ˝ماضی استمراری˝ ندا هنگامی چشم‌اندازی شد ۱۳۹۲ سه شنبه ۳ دي
2 ˝مرگ نویسنده˝، نقد زندگی ماشینی با چاشنی طنز است ۱۳۹۲ چهارشنبه ۴ دي
3 جواد روشن با ˝کوپن˝به جشنواره فجر می‌آید ۱۳۹۲ پنج شنبه ۵ دي
4 تئاتر اولی‌های فجر 32 در یک نگاه ۱۳۹۲ دوشنبه ۲ دي
5 آثار نمایشی بخش چشم‌انداز جشنواره تئاتر فجر مشخص شدند ۱۳۹۲ دوشنبه ۲ دي
6 ثبت‌نام بخش رقابتی آثار صحنه‌ای جشنواره فجر تا 14 دی‌ماه تمدید شد ۱۳۹۲ چهارشنبه ۴ دي
7 فرزاد ادیبی داور بخش پوستر تئاتر فجر اعلام شد ۱۳۹۲ يکشنبه ۲۴ آذر
8 ارزیابی آثار بخش چشم‌انداز جشنواره تئاتر فجر آغاز شد ۱۳۹۲ شنبه ۲۳ آذر
9 توهمات ناشی از مصرف شیشه در ˝دور از دسترس اطفال نگهداری شود˝ ۱۳۹۲ چهارشنبه ۴ دي
10 ˝قصه ظهر جمعه˝ نمایشی برای تمام مخاطبان تئاتر ۱۳۹۲ شنبه ۷ دينظرات
 
نام
پست الکترونیکی
کد امنیتی: