به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی‌صندوق اعتباری هنر، مجموعه صندوق اعتبار هنر با انتشار گزارش آماری از ثبت‌نام ۴۱ هزار فعال فرهنگی هنری در حوزه بیمه درمان تکمیلی خبر داد. در گزارش ارائه شده توسط صندوق اعتباری هنر آمده است:

«صندوق اعتباری هنر توجه به مسئله سلامت اصحاب فرهنگ و هنر و تأمین آرامش آنان به هنگام بروز بیماری‌ها را وظیفه خود می‌داند. از این رو ضمن تأمین و پرداخت بیش از نیمی‌از حق بیمه اعضا تلاش می‌کند بهترین امکانات درمانی را برای اعضای خود مهیا کند.

در قرارداد سال 1401- 1402 پس از بررسی، رعایت ضوابط قانونی و ارزیابی‌های کارشناسی از شرایط و خدمات شرکت‌های بیمه‌گر فعال در سطح کشور و باتوجه به رضایت حداکثری اعضا از خدمات بیمه درمان تکمیلی سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ صندوق اعتباری هنر قرارداد بیمه درمان تکمیلی، عمر و حوادث را با شرکت بیمه طرف قرار داد برای دومین سال متوالی منعقد نمود.

این شرکت از قوی‌ترین بیمه‌های فعال در حوزه درمان کشور است که با اکثر بیمارستان‌های معتبر، مراکز آزمایشگاهی، پاراکلینکی، تصویربرداری، چشم پزشکی، در تمامی‌استان‌های کشور طرف قرارداد است.

ثبت نام ۷۴ درصد از ثبت‌نام کنندگان در طرح آرامش 

بیش از ۴۱ هزار نفر از فعالان فرهنگی و هنری کشور و افراد تحت تکفل برای برخورداری از خدمات بیمه درمان تکمیلی سال 1401- 1402 ثبت‌نام کردند که بر این اساس ۴ درصد در طرح امید، ۷۴درصد در طرح آرامش و ۲۲ درصد در طرح رفاه قرار دارند.

صندوق اعتباری هنر با هدف حمایت از هنرمندان کشور، گسترش خدمات بیمه‌ای و کاهش دغدغه‌های درمانی فعالان فرهنگی و هنری، بخشی از حق بیمه اعضا و افراد تحت تکفل را متقبل شد.

علی‌رغم افزایش بیش از ۷۵ درصدی قیمت‌ها، با تمهیدات انجام شده در صندوق اعتباری هنر، تلاش شد مبلغ کمتری از این افزایش به هنرمندان تحمیل و به طور میانگین بیش از ۶۰ درصد از  حق بیمه درمان تکمیلی اعضا در قالب یارانه توسط صندوق اعتباری هنر به بیمه دانا پرداخت شد.

در طرح امید هر عضو از مبلغ سالانه ۷۲۰ هزار تومان تنها ۲۱۰ هزار تومان معادل ۲۹ درصد از هزینه حق بیمه را پرداخت می‌کند و ۵۱۰ هزار تومان معادل ۷۱ درصد از هزینه کل توسط صندوق پراخت می‌شود. در طرح امید جبران هزینه‌های درمان بیمارستانی و اعمال جراحی عمومی، جبران هزینه اعمال جراحی تخصصی، جبران هزینه‌های شیمی‌درمانی و جبران هزینه‌های اعمال جراحی‌های پیوند اعضا بدون سقف در نظر گرفته شده است.  

در طرح آرامش هر عضو از مبلغ سالانه ۲ میلیون و ۴۶۴ هزار تومان تنها ۸۴۵ هزار تومان یعنی معادل ۳۴ درصد از مبلغ کل را پرداخت می‌کند و مابقی یعنی یک میلیون ۶۱۹ هزار تومان معادل ۶۶ درصد را صندوق متقبل شده است.

در طرح رفاه نیز از مبلغ سالیانه ۳ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان، صندوق مبلغ یک میلیون و ۳۲۵ هزار تومان معادل  ۴۲ درصد از مبلغ کل حق بیمه را به عنوان یارانه پرداخت می‌کند.

شایان ذکر است؛ هرساله حق بیمه درمان تکمیلی اعضایی که ناتوان در تأمین هزینه ثبت نام هستند، توسط صندوق تأمین و پرداخت می‌شود که این تعداد در سال 1401- 1402 به بیش از 2 هزار و 500 نفر بالغ شد.

بیشترین و کمترین آمار ثبت‌نام استانی بیمه درمان تکمیلی

بر اساس آمار ثبت‌نام بیمه درمان تکمیلی اهالی فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان قرآن و عترت، بالاترین تعداد ثبت‌نام شدگان بیمه درمان تکمیلی در سال ۱۴۰۱ مربوط به دو استان تهران و البرز است.

بر اساس آمارهای موجود از کل متقاضیان بیمه درمان تکمیلی سال ۱۴۰۱، استان «تهران» با سهم بیش از ۵۴ درصد از جمعیت کل، بالاترین سهم را از میان استان‌های کشور به خود اختصاص داده است.

استان‌های «البرز»، «اصفهان»، «گیلان» و «خراسان رضوی» پس از استان تهران قراردارند. کمترین آمار ثبت‌نام بیمه درمان تکمیلی به ترتیب مربوط به استان‌های «خراسان جنوبی»، «خراسان شمالی»، «سیستان و بلوچستان»، «کهگیلویه و بویراحمد» و «هرمزگان» است.

پرداخت بیش از ۴۱میلیارد تومان خسارت مستقیم بیمه درمان تکمیلی

در اجرای قرار داد سال 1400- 1401 بیمه درمان تکمیلی با شرکت بیمه طرف قرارداد تاکنون به بیش از  ۱۵۲,۷۸۰ پرونده رسیدگی و بیش ۴۱ میلیارد تومان خسارت پاراکلینیکی، بیمارستانی و دندانپزشکی (به جز معرفی‌نامه‌های صادر شده) به بیمه شدگان پرداخت شده است. همچنین ۶۵ هزار و ۹۳۶ مورد معرفی‌نامه صادر و از این تعداد ۴۱ هزار و ۲۷۴  معرفی‌نامه به مبلغ بیش از ۲۹میلیارد تومان تسویه شده است.