به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی،  حضورِ بخشِ غیر دولتی در تئاتر ایران، جریانی نوپا و در حال تبیین است و برای رشد و ارتقا نیازمندِ به روز شدن و نیز یافتنِ مرزهای مرتبطِ مشخص و نامشخص، آشنا و ناآشناست. بی‌تردید این حضوربرای پیشرفت، نیازمندِ هم‌گرایی دولت و فعالانِ حوزه‌ی هنرهای نمایشی در ترسیمِ نقشه‌ی راه است.

اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خود را درباره‌ی این هم‌گرایی متعهد می‌داند و نیز به دنبالِ یافتنِ مسیری شفاف و مثمرثمربرای رشد و گسترشِ تئاتر کشور.

برگزاری سمینار بین‌المللی "تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی"یکی از راه‌هایی است که می‌تواند بن‌مایه‌های فکری این حرکت را سامان بخشد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این سمینار، براساسِ محورهای ضرورت‌ها، قوانین، فرصت‌ها و موانع در بخشِ غیر دولتی تئاتر؛ نمونه‌ها و الگوهای موفق در بخشِ غیر دولتی تئاتر؛ شناختِ ظرفیت‌های بخشِ غیر دولتی تئاتر (بازاریابی، توسعه‌‌ی مکان‌های اجرا، تبلیغات، اطلاع‌رسانی و...)؛ رابطه‎‌ی تئاتر خصوصی و بخشِ دولتی [اقتصاد، قوانین و مقررات، نظارت، هدایت و...]؛ ضرورت و نقشِ صنوف در حمایت و ارتقای بخشِ غیر دولتی تئاتر (مؤسسات تخصصی تئاتر)؛ نقشِ دانشگاه در تقویتِ فعالیت‌های بخشِ غیر دولتی تئاتر به زبان انگلیسی یا فارسی علاقه‌مندی خود را تا یکم دی ماه 1395 با ارایه‌ی چکیده مقاله، فایلِ بیوگرافی پژوهشگر ، فایلِ یک قطعه عکس از چهره‌ی پژوهشگر به دبیرخانه دائمی جشنواره‌ها اعلام کنند.

مهلت دریافتِ چکیده‌ها و بیوگرافی پژوهشگر 1 دی ماه 1395 اعلام شده و زمان اعلامِ نتایج و چکیده‌های منتخب10دی ماه 1395 خواهد بود. پژوهشگران باید اصل مقالات را تا  16 بهمن ماه 1395 به دبیرخانه ارسال کنند.

فراخوان سمینار بین‌المللی تئاتــــــــــــر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی

15 تا 17اسفنــــدماه 1395

حضورِ بخشِ غیر دولتی در تئاتر ایران، جریانی نوپا و در حال تبیین است و برای رشد و ارتقا نیازمندِ به روز شدن و نیز یافتنِ مرزهای مرتبطِ مشخص و نامشخص، آشنا و ناآشناست. بی‌تردید این حضوربرای پیشرفت، نیازمندِ هم‌گرایی دولت و فعالانِ حوزه‌ی هنرهای نمایشی در ترسیمِ نقشه‌ی راه است. اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خود را درباره‌ی این هم‌گرایی متعهد می‌داند و نیز به دنبالِ یافتنِ مسیری شفاف و مثمرثمربرای رشد و گسترشِ تئاتر کشور.برگزاری سمینار بین‌المللی "تئاتر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی"یکی از راه‌هایی است که می‌تواند بن‌مایه‌های فکری این حرکت را سامان بخشد.

 1. شرایط

علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این سمینار، براساسِ محورهای تعیین شده و مطابقِ یکی از زبان‌های سمینار [فارسی/ انگلیسی] علاقه‌مندی خود را تا یکم دی ماه 1395 با ارایه‌ی مواردِ زیر به دبیرخانه‌ی سمینار اعلام نمایند:

 1. ارایه‌ی یک چکیده مابین 300 تا 400 کلمه از کلیاتِ موردِ بحث به همراه (الف) عنوان (ب) کلید واژگان، (ج) فرضیه‌ی اصلی، (د) سوالِ اصلی پژوهشی و (ه) دامنه‌ی پژوهش [فرم ثبت نام]؛
 2. فایلِ بیوگرافی پژوهشگر [حداکثر 500 کلمه]؛
 3. فایلِ یک قطعه عکس از چهره‌ی پژوهشگر با فرمت JPGو رزورشن 300 dpi.

* نکته: شایسته است موارد بالا در داخل یک سی‌دی به آدرسِ انتهای فراخوانو یا از طریق نشانیِ الکترونیکی زیر به دبیرخانه‌ی سمینار ارسال شوند. دریافت تاییدیه‌ی وصولِ تقاضانامه و مدارکِ ایمیل شده ضروری است:

d_jashnvareha@yahoo.com

 1. محورها
 1. ضرورت‌ها، قوانین، فرصت‌ها و موانع در بخشِ غیر دولتی تئاتر؛
 2. نمونه‌ها و الگوهای موفق در بخشِ غیر دولتی تئاتر؛
 3. شناختِ ظرفیت‌های بخشِ غیر دولتی تئاتر (بازاریابی، توسعه‌‌ی مکان‌های اجرا، تبلیغات، اطلاع‌رسانی و...)؛
 4. رابطه‎‌ی تئاتر خصوصی و بخشِ دولتی [اقتصاد، قوانین و مقررات، نظارت، هدایت و...]؛
 5. ضرورت و نقشِ صنوف در حمایت و ارتقای بخشِ غیر دولتی تئاتر (موسساتِ تخصصی تئاتر)؛
 6. نقشِ دانشگاه در تقویتِ فعالیت‌های بخشِ غیر دولتی تئاتر

 

 1. نکاتِ اجرایی
 1. سمینار در روزهای 15، 16 و 17 اسفند ماه[صبح و بعد ازظهر] برگزار خواهد شد؛
 2. زبانِ سمینار، فارسی و انگلیسی خواهد بود؛
 3. مطابق با6 محورِذکر شده [بالا] سمینار در 6 بخش [صبح و بعدازظهر] برگزار خواهد شد؛
 4. حداکثر6 پژوهشگر، چکیده‌ی مباحث و مطالعاتِ خود را در6 محورِ سمینار ارایه خواهند داد؛
 5. هر پژوهشگر–مطابق با جدول نهایی سمینار–به مدت 15 دقیقه فرصت خواهد داشت تا چکیده‌ی مقاله‌ی خود را ارایه دهد و 5 دقیقه نیز به سوالاتِ رییس جلسه و مخاطبان اختصاص خواهد یافت؛
 6. مقالات به شکلِ کامل و در کتابِ سمینار و به 2 زبانِ فارسی و انگلیسی به چاپ خواهند رسید. ضروری است تا پژوهشگران، اصلِ مقالات [تایپ شده] را پس از تاییدِ چکیده‌شان تا 16 بهمن ماه به دبیرخانه‌ی سمینار ارسال نمایند؛
 7. متناسب با هر محور، یک میزگرد به مدت 90 دقیقه با حضورِ 3 پژوهشگر برگزار خواهد شد [جمعن 6 میزگرد] و 15 دقیقه نیز به سوالات مخاطبان اختصاص داده خواهد شد؛
 8. کمک هزینه‌ی پژوهش تا سقفِ یک میلیون تومان به ازای پذیرش و ارایه‌ی هر مقاله‌ی کامل پرداخت خواهد شد و تمامِ مقالاتِ پذیرفته و ارایه شده در کتابِ جشنواره به چاپ خواهند رسید؛
 9. برای تمامِ پژوهشگرانی که مقاله‌شان در سمینار پذیرفته و ارایه شوند، گواهی حضور و مشارکت در سمینار صادر خواهد شد؛
 10. مقالات نباید در هیچ سمینار و رسانه‌ای منتشر شده باشند؛
 11. دبیرخانه‌ی سمینار، تعهدی برای هزینه‌های احتمالی [ایابو ذهاب، اسکان و غذا] بر عهده نخواهد داشت.

 

 1. زمان‌بندی
 • اتمامِ زمان دریافتِ چکیده‌ها و بیوگرافی پژوهشگر: 1 دی ماه 1395
 • اعلامِ نتایج و چکیده‌های منتخب: 10دی ماه 1395
 • دریافت اصل مقالات: 16 بهمن ماه 1395
 • زمان برگزاری: 15تا 17اسفنــــد ماه 1396

 

 

 • آدرس دبیرخانه‌ی سمینار

تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، جنب تالار وحدت، اداره‌کل هنرهای نمایشی، دبیرخانه‌ی دایمی جشنواره‌ها، تلفن: 02166710702 نمابر: 02166747674

 

عکس پرسنلی

 

فراخوان  سمینار بین‌المللی تئاتــــــــــــر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی

15 تا 17 اسفنــــد ماه 1395 تهران

 

اینجانب.................................... با ارایه‌ی چکیده‌ی مقاله‌ی خود به همراه بیوگرافی (حداکثر 500 کلمه) و یک قطعه عکسِ پرسنلی با فرمت JPG و رزورشن 300 dpi (پیوست) تقاضا و علاقه‌مندی خود را برای حضور در سمینار بین‌المللی "تئاتـر و ظرفیت‌های بخش غیر دولتی" اعلام می‌دارم.

 • آدرس پژوهشگر:
 • تلفن ثابت:                             تلفن همراه:                               آدرس ایمیل:

 

                                                   نام و نام خانوادگی:

            تاریخ و امضا:

نام و نام خانوادگی پژوهشکر:

عنوان مقاله/ پژوهش:

فرضیه‌ی اصلی:

سوال اصلی:

چکیده‌ی پژوهش (مابین 300 تا 400 کلمه):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلید واژگان:

 دامنه‌ی پژوهش: