به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری انقلاب اسلامی به منظور ایجاد زمینه‌ رشد و اعتلای هنری گروه‌های نمایشی در مساجد و همچنین توسعه‌ فراگیر فعالیت‌های تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد»، دومین سلسله رویدادها و همایش‌های استانی این رویداد را در شش‌ماهه‌ دوم سال جاری برگزار می‌کند.

 الف) اهداف اصلی رویداد

ـ فعال‌سازی و سازماندهی گروه‌های تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» در سراسر کشور

ـ ارائه‌ راهنمایی، آموزش و هدایت گروه‌ها برای ارتقای کیفی فعالیت‌های نمایشی

ـ تولید نمایش توسط گروه‌ها متناسب با فضا و ظرفیت‌های اجرای مسجدی

ـ برنامه‌ریزی، حمایت و تشویق گروه‌ها برای اجرای نمایش‌های تولید شده در مساجد محله، شهر، استان و کشور

ـ جذب حداکثری مخاطبان مردمی در تمامی گروه‌های سنی

ب) شرایط و مراحل برگزاری رویداد

ـ تمامی گروه‌های تئاتر مسجدی با ارائه‌ معرفی‌نامه از سوی هیات امنای مسجد یا امام جماعت مساجد می‌توانند در این رویداد حضور داشته باشند.

ـ تمامی گروه‌های متقاضی حضور در رویداد باید علاوه‌ بر ارایه‌ معرفی‌نامه و پر کردن فرم مشخصات گروه، متن یا طرح نمایشی خود را برای حضور در رویداد به دبیرخانه‌ مربوطه در استان خود ارایه کنند.

(گفتنی‌ست چنانچه گروه از متون تهیه شده توسط حوزه هنری تحت عنوان «نمایشنامه بچه‌های مسجد» استفاده می‌کند تنها ارایه نام اثر و نویسنده کافی‌ست.)

ـ سایر متون و یا طرح‌های نمایشی برای حضور در رویداد و همایش نیاز به تأیید کارشناسان معرفی شده از سوی دبیرخانه استان دارند.

ـ رویداد و همایش در دو مرحله «اجراهای محله‌ای (در محلات شهر و روستا)» و «همایش استانی» برگزار خواهد شد.

ـ حضور در همایش استانی منوط به گذر از مرحله‌ اجراهای محله‌ای است.

ـ اجراهای محله‌ای شامل نمایش‌هایی است که هر گروه در مسجد یا مساجد محله‌ خود (در شهر یا روستا) دست‌کم ۱۰ مرتبه و در بازه‌ زمانی ۲۷آذر  لغایت ۷ بهمن ماه سال جاری برای مخاطب عمومی به اجرا درمی‌آورند.

ـ هیأت انتخاب پس از تماشای یکی از اجراهای عمومی هر نمایش در مجموع بین ۵ تا ۸ اثر را برای حضور در مرحله‌ «همایش استانی» انتخاب و به دبیرخانه‌ استان معرفی می کنند.

(در این مرحله، هر اثر منتخبی که نیاز به راهنمایی و مشاوره (حضوری و غیرحضوری) داشته باشد می­تواند از کمک و مشاوره‌ اساتید باتجربه‌ استان و یا مرکز هنرهای نمایشی برخوردار شود.)

ـ تمامی نمایش‌های راه‌یافته به مرحله «همایش استانی» می‌بایست در بازه‌ زمانی ۲۴ بهمن لغایت ۷ اسفند ماه، دست‌کم ۱۰ اجرا در ۵ مسجد مشخص شده در هریک از شهرها یا روستاهای استان داشته باشند.

ـ به تمامی گروه‌های راه‌یافته به مرحله‌ استانی برای هر اجرا در همایش استانی، مبلغی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان کمک هزینه پرداخت خواهد شد.

ـ هیأت انتخاب نمایش‌های برتر استانی از بین تمامی نمایش‌ها در مجموع بین ۲ تا ۳ اثر را به عنوان اثر برگزیده‌ استان به دبیرخانه‌ استان و ستاد مرکزی رویدادها معرفی می‌کند.

ـ ستاد مرکزی رویدادها و همایش‌های تئاتر مردمی «بچه‌های مسجد» از بین آثار برتر ارسالی از سوی استان‌ها اقدام به انتخاب و معرفی آثار برگزیده خواهد کرد.

ـ این ستاد به منظور تشویق گروه‌های برگزیده هدایای معنوی همچون سفرهای زیارتی، کتب و محصولات آموزشی و غیره و همچنین ایجاد امکان برای حضور در همایش سراسری، اجراهای چرخشی در کل کشور تحت عنوان «کاروان نمایش بچه‌های مسجد» و یا اجرای نمایش در یکی از سالن‌های حرفه‌ای تهران را در نظر خواهد گرفت.

ج) مقررات حضور در رویداد و همایش

ـ هر نمایش باید قبل از حضور در هر مرحله از همایش طبق برنامه‌ اعلام شده در مسجد یا مساجد محله و شهر مربوطه اجرای عمومی داشته باشد.

ـ نمایش‌ها باید تک‌جنسیتی بوده و قابل اجرا در مسجد و یا محوطه‌ وابسته به مسجد باشند.

ـ مدت زمان نمایش­ ها باید حداقل ۱۵ دقیقه و حداکثر ۲۵ دقیقه باشد.

ـ اعضای گروه­ های اجرایی بایستی از بین نوجوانان و جوانانی باشند که در مسجد محل یا کانون فرهنگی و هنری مرتبط با مسجد محل خود فعالیت دارند.

ـ مواردی چون کیفیت اجرا و تعداد مخاطب، نحوه‌ تبلیغ و اطلاع‌رسانی، چگونگی ارتباط با مخاطب، موضوع و مضمون مرتبط با مخاطب مسجدی و مضامینی چون تاریخ شفاهی مسجد و وقایع انقلاب اسلامی در محل و همچنین زیست بوم فرهنگی منطقه، تناسب نمایش با محیط مسجد، ابتکار و خلاقیت در استفاده از فضا و امکانات موجود در مسجد و… از جمله مؤلفه‌های انتخاب و گزینش آثار در هر مرحله خواهد بود.

-در خصوص حوزه های هنری استان هایی که از نقشه تحول خود دفاع کرده اند، اولویت در حمایت با آثاری است که مبتنی بر موضوع سند دفاع شده ارائه شود.

-آثار گروه های محلات محروم و حاشیه شهر در اولویت انتخاب خواهند بود.

د) گاه‌شمار رویدادها و همایش‌ها

ـ اعلام عمومی فراخوان/ ۱ آبان ۱۴۰۱

ـ مهلت ارائه‌ معرفی‌نامه، فرم مشخصات گروه و عنوان اثر، متن یا طرح نمایشی و ثبت آنها در سایت artfest.ir تا تاریخ ۱۴ آذر‌ماه ۱۴۰۱

ـ اعلام نتایج برای حضور در اجراهای محلات شهری و روستایی/ ۲۵ آذر ماه ۱۴۰۱

ـ حضور نمایش‌ها در مرحله‌ اجراهای محلات/ از ۲۷ آذر لغایت ۷ بهمن ماه ۱۴۰۱

ـ اعلام گروه‌های برتر برای حضور در مرحله‌ همایش استانی/ ۱۴ بهمن ماه ۱۴۰۱

ـ برگزاری همایش‌های استانی در بازه‌ زمانی/ ۲۴ بهمن ماه لغایت ۷ اسفند ماه ۱۴۰۱

ـ اعلام گروه‌های برتر استانی برای حضور در مرحله‌ پایانی/ ۱۱ اسفند ۱۴۰۱

ـ اعلام نتایج داوری و معرفی گروه‌های برگزیده/ ۲۳ اسفند ۱۴۰۱