به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، لوون ختاگوری، مدیر جشنواره بین‌المللی حرکت و تئاتر فیزیکی گرجستان، درباره حضور در بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، گفت: این نخستین تجربه حضور من در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان است اما پیش از این، به عنوان هیئت داوران در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر تهران نیز حضور داشته‌ام.

او افزود: به طور کلی تاکنون چهار بار به ایران سفر کرده‌ام و علاوه بر جلسات سخنرانی و اجرای کارگاه‌های آموزشی در ایران، موفق به دعوت کمپانی‌های نمایشی ایرانی به خارج از کشور نیز شده‌ام.

مدیر جشنواره بین‌المللی حرکت و تئاتر فیزیکی گرجستان، ادامه داد: جشنواره تئاتر از جمله رویدادهایی است که برای هر کشوری بسیار مهم است زیرا در همه دنیا یک هدف و مقصود خاصی از برگزاری آن وجود دارد.

ختاگوری خاطر نشان کرد: هدف اصلی هر نمایش و اجرایی، پیشرفت مخاطبان و افرادی است که آن اثر را تماشا می‌کنند زیرا اساساً اجرای تئاتر به نسل آینده، یعنی کودکان و نوجوانان کمک می‌کند تا بتوانند دید بهتری نسبت به دنیا پیدا کنند بنابراین برگزاری چنین جشنواره‌ای در تربیت نسل‌ها مؤثر است.

او، جشنواره تئاتر را آینده‌ساز برای هر کشوری خواند و اظهار کرد: کودکان در هر اجتماعی، نسل بسیار مهمی به شمار می‌روند، زیرا آینده هر کشوری را در دست دارند بنابراین بسیار مهم است که فعالیت‌های هنری را برای آنان مد نظر قرار دهیم. در حقیقت کاری که امروز برای کودکان انجام می‌شود، در بلند مدت دیده می‌شود و باید در آینده انتظار، ثمره دهی آن را داشته باشیم.

مدیر جشنواره بین‌المللی حرکت و تئاتر فیزیکی گرجستان، درباره سطح کیفی آثار بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گفت: من تاکنون 6 نمایش را در این دوره از جشنواره دیده‌ام که دارای سطح کیفی نسبتاً خوبی بوده‌اند و از دیدن آن‌ها لذت برده‌ام. یکی از کارهایی که دیدم، مربوط به نقالی بود که توسط یک کودک اجرا شد و به داستان‌های سنتی اختصاص داشت که برایم بسیار جالب و لذت‌بخش بود، اما به طور کلی سطح کیفی کارها را خوب دیدم.

ختاگوری افزود: به نظرم همه‌چیز در این جشنواره به شکل خوبی پیش رفته و نظیر جشنواره فجر، نحوه برگزاری شکل مناسبی دارد، اما انتظار داشتم که اطلاعات بیشتری را بتوانم در مورد برنامه‌های اجراها داشته باشم تا بتوانم پیش از دیدن هر نمایشی، با اطلاعات کافی به انتخاب بپردازم. در واقع وجود اطلاعات درباره نمایش‌ها و کمپانی‌های آن می‌تواند به ما کمک کند که برای ارتباط برقرار کردن با آن‌ها راحت‌تر وارد عمل شویم.