به گزارش هنرآنلاین، محمد رضایی‌راد ، نویسنده و کارگردان شناخته شده تئاتر ایران، در ادامه پروژه مطالعاتی و نظری خود در زمینه «تراژدی»، برداشتی آزاد از دو تراژدی یونانی را روی صحنه می‌برد.

«به گزارش زنان تروا» اقتباسی آزاد از دو تراژدیِ «هِکاب» و «زنان تروا» از آثار مهم و کمتر دیده شدۀ اوریپید (تراژدی‌نویس مشهور یونانی) خواهد بود که روایتی متفاوت از جنگ تروا و وقایع پس از آن را پیش روی مخاطب امروزی می‌گذارد.‌

 نمایشنامه «به گزارش زنان تروا» حاصل همکاری دوباره محمد رضایی‌راد و نغمه ثمینی در زمینه نگارش متن است که پیش از این نیز با نگارش مشترک نمایشنامه «بر اساسِ دوشسِ ملفی» تجربه‌ای بسیار موفق در اقتباس از اثری کلاسیک برای مخاطبان معاصر را به نمایش گذاشته‌اند.

دیدگاه‌های تئوریک و پشتوانۀ مطالعاتی، از جمله ویژگی‌های همیشگی و شناخته شده آثار محمد رضایی‌راد در عرصۀ تئاتر هستند که در کنار سبک و رویکردهای اجرایی متفاوت وی، به آثار وی عمق و جایگاه ویژه‌ای می‌بخشند. نمایش «به گزارش زنان تروا» را نیز می‌توان ادامه و نتیجه پروژه مطالعاتی ۱۰ سالۀ رضایی‌راد در زمینه «تراژدی» دانست که بخشی از نظریات و دیدگاه‌های حاصل از آن، اکنون در مجموعه‌ای ۶ جلدی با عنوان «انتقام دیونوسوس؛ خوانشی دولت‌شهری از تراژدی و کمدی یونانی» آماده ارائه شده و تاکنون ۳ دفتر آن- با عناوین فرعی «یک مقدمه انتقادی»، «آیسخولوسِ مبلغ» و «سوفوکلِ پیامبر»- توسط «نشر فنجان» در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است.

تمرین‌های اولیه و مراحل آماده‌سازی بازیگران برای اجرای «به گزارش زنان تروا» از اواخر سال قبل آغاز شده و طبق توافق صورت گرفته با مدیریت مجموعه «تئاتر شهر»، این نمایش آذر و دی‌ماه ۱۴۰۱ در سالن اصلی این مرکز روی صحنه خواهد رفت.