به گزارش هنرآنلاین، جلسه رونمایی و نمایشنامه‌خوانی دو نمایش همراه «دعوت به مراسم اسیدپاشی» و «آدامسخوانی» شنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ راس ساعت ۲۰:۳۰ در پردیس تئاتر شهرزاد برپا می‌شود.

رحمانیان که در یک دهه گذشته مدتی ساکن کانادا بوده، درباره دو متن نمایشی خود توضیح می‌دهد: «دعوت به مراسم اسید پاشی» سال ۱۳۹۱ در ونکوور کانادا برای یک مونولوگ نوشته شد. اما تنها یک بار در تهران، در باغ موزه‌ی زندان قصر و در روزهای پایانی اسفند ۹۲ روخوانی شد واین دومین بار است که به مناسبت انتشار نمایشنامه، روخوانی می‌شود.

او یادآوری می‌کند: نمایشنامه‌ «آدامسخوانی» نیز در زمستان ۱۳۹۴ برای اجرا در گالری آریانا نوشته شد و البته تابستان سال بعد در تماشاخانه‌ ایرانشهر روی صحنه رفت. این بار به بهانه‌ انتشار نمایشنامه قطعاتی از آن با حضور مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، اندیشه فولادوند و فرزین محدث بازخوانی می‌شود.

رحمانیان خاطرنشان می‌کند: «آدامسخوانی» اساساً به نیت یک اجرانگاری یا «پرفورمنس» نوشته، تمرین و اجرا شد. تلفیقی ساده از نقاشی‌های فرح سلطانی، متنی اپیزودیک و ترانه‌های ایرانی و خارجی. برای همین نخستین بار در یک نگارخانه اجرا شد و بار دوم با تغییراتی در یک تماشاخانه.

او نمایشنامه «دعوت به مراسم اسیدپاشی» را بسیار مدیون دو اثر می‌داند؛ «در مضار توتون» آنتون چخوف و «گزارش به آکادمی» فرانتس کافکا و ادامه می‌دهد: اولی یک نمایشنامه است و دومی یک داستان کوتاه. آثاری که از فرط تازگی و بدعت، زمان را پشت سر گذاشته‌اند و همواره درس‌هایی برای آموختن دارند.

دو نمایشنامه‌ «دعوت به مراسم اسیدپاشی» و «آدامسخوانی» از سوی انتشارات خانه‌ کاغذی زیر نظر الناز اسماعیلی منتشر شده است. در توضیح پشت جلد این کتاب آمده است: دو نمایشنامه‌ این کتاب با همه‌ تفاوت‌هایشان در یک چیز مشترکند و آن عبور از اشکال رایج درام‌نویسی برای رسیدن به شگردهای نمایشی غیر متداول است.

ساخت و تنظیم موسیقی این نمایشنامه‌خوانی را سردار سرمست بر عهده دارد و این جلسه ساعت ۲۰ و سی دقیقه روز شنبه ۲۰ فروردین در تئاتر شهرزاد برگزار می‌شود.