به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح متن اطلاعیه به این شرح است:

«انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح از دهه هفتاد شمسی به‌عنوان مجری و یکی از سیاست‌گذاران اصلی جشنواره تئاتر دفاع مقدس، رسالت خود را در خصوص نشر و بسط فرهنگ ایثار و پایداری در عرصه هنر تئاتر ایفای نقش نموده است. این جشنواره دیرپا از سال 1372 به‌عنوان بستر و جایگاهی برای رشد و اعتلای هنرمندان متعهد انقلاب اسلامی و دفاع مقدس جای خود را در میان اهالی تئاتر باز کرد و در زمرة مهم‌ترین جشنواره تئاتری کشوری قرار گرفت.

برگزاری دوازده دوره این جشنواره با عناوین یادواره و جشنواره تئاتر سراسری دفاع مقدس، موجبات رشد کمی و کیفی آثار با مضامین دفاع مقدس و زمینه‌سازی برای ظهور  چهره‌های بی‌شماری از هنرمندان دغدغه‌مند به آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی و انقلاب را فراهم آورد.

از سال 1390 و پس از دوره دوازدهم، بنا به تصمیم صحیح شورای سیاست‌گذاری وقت این جشنواره و با توجه به تحولات منطقه‌ای و ژئوپلتیک پیرامونی کشور و ضرورت تقویت جنبه‌های تبلیغاتی و عملیاتی جنگ فرهنگی، رویکرد این جشنواره در ابعادی وسیع‌تر و گسترده‌تر ذیل عنوان «تئاتر مقاومت» و با تولیت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فعالیت خود را پس از وقفه‌ای کوتاه‌مدت آغاز کرد.

برگزاری ادوار سیزدهم تا هفدهم این جشنواره طبق سیاست‌های کلان بنیاد فرهنگی روایت فتح در عرصه هنرهای نمایشی پایه‌گذاری و اجرا گردید و بر آنیم تا با توجه به ظرفیت‌های ایجادشده در سطح کشور و اشتیاق خیل عظیم هنرمندان هنرهای نمایشی در اقصی نقاط میهن اسلامی دوره هجدهم این جشنواره را در سطح کمی و کیفی بالاتری از ادوار قبلی برگزار نماییم.

ازاین‌رو مطابق با برنامه و زمان‌بندی مقرر شده تا پایان سال 1400 دبیر و فراخوان هجدهمین دوره جشنواره سراسری تئاتر مقاومت معرفی شود. عنوان رسمی این رویداد فرهنگی هنری، جشنواره سراسری تئاتر مقاومت و با جشنواره ملی فتح خرمشهر در حوزه سیاست‌گذاری، شکل اجرا و اهداف تعیین‌شده کاملاً متفاوت است.