به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، مجموعه نشست‌های «عاشورا در قاب هنر» به همت دانشکده هنر دانشگاه سوره از سه‌شنبه ۱۶ شهریور در قالب هشت نشست به صورت مجازی در سامانه آموزشی این دانشگاه آغاز می‌شود.

این نشست‌ها در راستای نیل به مأموریت سازمانی دانشگاه سوره و تحلیل علمی ابعاد وسیع واقعه عاشورا در هنر با سخنرانی نصرت اله تابش با موضوع «واقعه عاشورا و تراژدی مدرن» ساعت ۱۸ عصر ۱۶ شهریور آغاز خواهد شد و تا چهارشنبه ۳۱ شهریور ادامه خواهد داشت.

از عناوین سخنرانی‌ها می‌توان به «بررسی تطبیقی نمادهای عاشورایی در نقاشی مکتب سقاخانه و نقاشی دهه‌ی نخست انقلاب اسلامی» (محمد علی روزبهانی)، «تحلیلِ محتوایی و ساختاریِ فیلم‌نامه‌ی «روزِ واقعه»، از منظرِ نقشِ دراماتیکِ «قهرمانِ غایب» و الگوی «سفرِ قهرمان»» (امیررضا نوری پرتو)، «بنیادِ فرهنگِ عاشورایی در نمایشِ ایرانی» (محمدرضا آزاد)، «تحلیل ریشه‌شناسانه سنت‌های بومی در نگاره عصر عاشورا» (مهدی خان که)، «پوشش و قدسیت در عاشورا» (طیبه عزت الهی)، «بازتاب مضامین عاشورایی در آثار نگارگری معاصر ایرانی» (خشایار قاضی زاده) و «مضامین نو در شبیه خوانی» (محمدحسین ناصر بخت) اشاره کرد.

این سخنرانی‌ها در حوزه‌های مختلف هنری برگزار شده و سعی شده است تا طیف‌های مختلف مطالعاتی دانشگاهی را در حوزه قیام پرشور عاشورا در برگیرد. علاقمندان می توانند برای شرکت در این برنامه به صورت آزاد به آدرس https://sibad.soore.ac.ir/v/show/tragedy مراجعه کنند.