به گزارش هنرآنلاین، کتاب «دو نمایشنامه تک نفره» نوشته مشترک داریوش نصیری و مرتضی وکیلیان با موضوع شاهنامه، شهدای گمنام و بمباران شیمیایی و با تقدیم به زنده نام امیرکاووس بالازاده از سوی نشر هنر سرخ به چاپ رسید.

این اثر شامل ۲ نمایشنامه تک نفره با نام های «رستم و سهراب» و «مرگ به فاصله یک نفس» است که داریوش نصیری «مرگ به فاصله یک نفس» را به عنوان بازیگر و کارگردان با استفاده از شیوه های اجرایی نمایش های ایرانی و آمیخته کردن آن با سایر گونه های نمایشی (شیوه برشت و تئاتربی چیز) در سال های ۸۹ - ۸۸ در قالب موسیقی- نمایش در تماشاخانه سنگلج، تالار اندیشه، فرهنگسرای نیاوران و جشنواره بین المللی موسیقی فجر روی صحنه برده است.

همچنین این اثر نمایشی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی به عنوان یک اثر مونودرام نیز با بازی و کارگردانی نصیری در کشورهای ارمنستان (ایروان)، ترکیه (استانبول)، مالزی (کوالالامپور)، امارات متحده عربی (دبی و ابوظبی)، روسیه (مسکو و سنت پطرزبورگ) اجرا شد.

نمایش «رستم و سهراب» نیز در دومین جشنواره سراسری تئاتر تک نفره در سال ۱۳۸۹ حائز جوایز رتبه دوم نمایشنامه نویسی، رتبه سوم بازیگری مرد، تقدیر در موسیقی و جزو پنج اثر برگزیده جشنواره شده است..

در بخشی از مقدمه این اثر درباره ویژگی های اجرایی یک مونودرام چنین نوشته شده است: تئاترتک نفره یا مونودرام یعنی نبرد بازیگر با خودش روی صحنه. تئاتر تک نفره یعنی حرکت روی لبه تیغ. با کوچکترین لغزش، بازیگر به قعر «دره نابازیگری» سقوط می کند. ایستایی او برای نشان دادن قدرت بدنی و تمرکزش همچون کشمکش کشتی گیری با یک حریف خیالی است. حریفی که از ذهن خود می زاید و با نفس خود به آن جان می بخشد. حریفی که خودش را یکبار دیگر در آن متولد می کند و باز همچون ماری دو سر در دل خود می پیچد.

کتاب «دو نمایشنامه تک نفره» در ۳۶ صفحه توسط نشر هنر سرخ به چاپ رسیده و توزیع شده است.