به گزارش هنرآنلاین به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی صبح امروز پنج‌شنبه ۹ بهمن‌ماه به همراه سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد و قادر آشنا مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی از دبیرخانه سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر بازدید کردند و با حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره درباره روند فعالیت‌های انجام شده در این دوره جشنواره تئاتر فجر به گفتگو نشستند.

وزیر ارشاد در این بازدید با بیان اینکه بسیاری از جشنواره‌های فجر دامنه گسترده و سابقه فراوانی داشته و دارد، اظهار داشت: برای برگزاری جشنواره‌های امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا جلسات زیادی برگزار شد، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که نبودن جشنواره تئاتر فجر هزینه زیادی به بار می‌آورد اما از آن سو برگزاری آن نیز ممکن بود با مشکلاتی همراه شود اما به هر ترتیب این ریسک پذیرفته شد.

وی ادامه داد: برگزاری این جشنواره تصمیم سختی بود اما با توجه به سرمایه هنری کشور به این نتیجه رسیدیم که در تئاتر و سینما به این سمت حرکت کنیم که جشنواره‌ها با محدودیت برگزار شود و این امکان وجود دارد که در ایام کرونا سرزندگی این حوزه‌ها باقی بماند، در حوزه سینما تصور نمی‌کردیم که به ۶۰ فیلم در این ایام سخت برسیم، اما جامعه ایرانی نشان داد که هیچگاه در حالت ایستا و تعطیلی نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در ایام جنگ هم ما درگیر شرایط سختی بودیم و در چنین شرایطی اصو‌لا فعالیت‌های ثانوی یک جامعه تعطیل می‌شود اما در همان دوران فعالیت‌های هنری و کارهای شاخصی داشتیم. شرایط ثانوی کشور ما را در حالت ایستا قرار نمی‌دهد و مردم ما سریعا خود را با شرایط جدید منطبق می‌کنند تا از حالت ایستایی بیرون بیایند. اگرچه شرایط سینمایی و تئاتری خوبی در سال جاری نداشتیم اما مردم به سمتی در حال حرکت هستند که جشنواره‌های فجر می‌تواند برگزار شود.

صالحی یادآور شد: با وجود تعطیلی مطلق یک ساله اجتماعات این ذهنیت وجود داشت که آیا می‌توان در استان‌ها گروه‌های تئاتری اجرا داشته باشند، این در حالی است که در موج سوم‌ کرونا شرایط خیلی سختی بود، در همین شرایط گر‌وه‌های تئاتری باید تمرین کنند، داوری بشوند و در نهایت به اجرا برسند، در همین جا برای ما سوال بود که آیا این امکان وجود دارد یا نه؛ اما در حال حاضر ۵۴ گروه تئاتری در شهرستان‌ها حضور دارند و این نشان می‌دهد که جامعه ایرانی نباید فقط به نیمه خالی لیوان نگاه کند زیرا در بدترین شرایط هم جای امیدواری وجود دارد و در طول جشنواره‌های فجر در این دوره این شرایط را تجربه می‌کنیم.

وی افزود: شرایط سخت فرصت‌های جدیدی هم ایجاد کرد، انسان باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کند، اینکه ما قدرت گسترش مخاطب تئاتر را داشته باشیم مایه خوشحالی است، مخاطب تئاتر از گذشته تا به امروز برخلاف سینما و‌ موسیقی مخاطب خاص بوده و برای اینکه تئاتر بتواند موفق باشد باید مخاطب خود را از خاص به سمت عام ببرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: اجرای تئاتر به علت اینکه سالنی بوده و سالن‌های ما هم محدود است و رشد منابع انسانی تئاتر با رشد فیزیکی تجهیزات و سالن مطابقت نداشته قدری در جذب مخاطب عام با مشکلاتی مواجه بوده‌ایم، با این وجود تئاترهای ما باید به سمت حرفه‌ای شدن برود و کارگردانان نباید تصور کنند کاری که می‌سازند فقط مخاطب خاص دارد بلکه باید به سمت عام‌سازی بروند، در اصل ذائقه و مصرف تئاتر را باید باتوجه به تله‌تئاترهای تلویزیونی و از این دست بالا ببریم.

صالحی بیان کرد: جامعه ایرانی کم‌ تئاتر می‌بیند و این موجب می‌شود که ذائقه مصرفی تئاتر در کشور ما کم می‌شود. خیلی از خاصیت‌ها در تئاتر هست که در سینما وجود ندارد، از سوی دیگر توجه به موضوعات روز در تئاتر همچون موضوع سپهبد شهید سلیمانی که برای کل دنیا نماد یک سردار ملی است که می‌تواند پیشانی محبوبیت از یک امنیت برای ملت باشد اتفاق بسیار خوبی است.

وی در پایان از تمام کسانی که در این دوره جشنواره تئاتر فجر با وجود این شرایط سخت کرو‌نایی نگذاشتند چرخ تئاتر ایران ساکن بماند تشکر و ‌برای همه آرزوی موفقیت کرد.

1040842_orig

جشنواره سی و نهم علاوه بر کیفیت از نظر کمیت نیز چیزی از دوره‌های گذشته کم ندارد

سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه بیان کرد: مهم‌ترین دغدغه ما در ابتدای برنامه‌ریزی در شرایط کرونا، برگزار شدن یا نشدن جشنواره‌ها بود. جشنواره‌های فجر از مهم‌ترین رویدادهای ما هستند و حیف بود که سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برگزار نشود. در ابتدا فکر می‌کردیم که این دوره از جشنواره به لحاظ کمی و کیفی محدودتر از قبل برگزار شود اما حضور مرد میدانی نظیر حسین مسافرآستانه با بهره بردن از همتی عالی نشان داد که جشنواره علاوه بر کیفیت از نظر کمیت نیز چیزی از دوره‌های گذشته کم ندارد.

وی افزود: برگزاری همزمان جشنواره تئاتر فجر با ایام دهه فجر نیز طبق روال سال‌های گذشته اتفاق مبارک و خوشی است که در این دوره شاهدش هستیم.

همچنین قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی در این مراسم ضمن خیر مقدم و تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عنوان کرد: خدا را شاکریم که امسال با توجه به شرایط پیچیده‌ای که بود، توانستیم با درایت آقای مسافرآستانه و همکاران ستادی ایشان تا این لحظه رویداد فجر را درست مدیریت کنیم.

قادر آشنا ضمن ارائه کلیاتی از جشنواره و شرایط سنی هنرمندان حاضر در جشنواره عنوان کرد: اگر همت هنرمندان خصوصاً دوستان جوان نبود، تلاش همکاران بنده هم به نتیجه نمی‌رسید و این غیرت و پشتکار در شرایط خاص امسال قابل ستایش است.

در ادامه حسین مسافرآستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دبیرخانه را موجب دلگرمی دانست و گفت: از چند ماه گذشته تاکنون جلسات متعددی تشکیل شد تا از تجربه صاحب‌نظران استفاده و فراخوان را با توجه با شرایط موجود تنظیم کنیم و به همین دلیل فراخوان را بخش به بخش ارائه دادیم.

 مسافر آستانه در ارتباط با بخش "سرباز انقلاب" در جشنواره امسال گفت: ما می‌توانستیم همزمان با سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی این بخش را برگزار کنیم اما به دلیل اهمیت این موضوع و جدیت پرداختن به این موضوع این بخش ویژه را در جشنواره فجر قرار دادیم.

وی در همین زمینه ادامه داد: امسال برای اجرای دو نمایش ویژه شهدای هسته‌ای برنامه‌ریزی شده است که محملی باشد تا برای نگاه به این موضوع هم در جشنواره فجر راهی باز شود.

دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر در ارتباط با بخش تله‌تئاتر و گزارش صحنه‌ای هم گفت: این بخش غیررقابتی بعد از ۱۰ سال به جشنواره اضافه شد و علت آن هم ضرورت ضبط آثار نمایشی و قابلیت ارائه آن در شرایط خاص امسال است.

وی ادامه داد: همه آثار جشنواره به صورت حرفه‌ای ضبط می‌شود که قابلیت ارایه حرفه‌ای در پلتفرم‌ها را داشته باشد.

مسافرآستانه در پایان صحبت‌هایش نیز به همکاری مناسب با صداوسیما با درایت معاون سیما و همچنین بخش وبینار جشنواره اشاره کرد و گزارشی نیز ارائه داد.