به گزارش هنرآنلاین، در مراسمی که 24 شهریور ماه با حضور مدیرانی چون سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، مهدی افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی و جمعی از هنرمندان کشور از جمله داریوش ارجمند، نادر مشایخی، بهروز رضوی برگزار شد، تماشاخانه ایران‌مال جهت اجرای تئاتر در ایام مختلف سال افتتاح شد.

در حاشیه این مراسم سید مجتبی حسینی در مورد ترویج سالن‌های تئاتری در مجموعه‌های تجاری در جهت کمک به هنرهای نمایشی گفت: یکی از موضوعات مهم این است که ابنیه و تجهیزات هنری ما به اندازه منابع انسانی موجود نیست، در تمام رشته‌های هنری اعم از سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و ... با کمبود فضاهای ارائه آثار مواجه هستیم.

این مدیر هنری تاکید کرد: در سال گذشته ۶۴۱۵ عنوان تئاتر مجوز اجرا گرفته و بیش از ۹۹ هزار اجرا بروی صحنه رفته است، در چنین شرایطی حدود ۱۸ هزار نفر از هنرمندان تئاتر موفق شدند در یک اثر مشارکت داشته باشند، اما تعداد فعالان، هنرآموختگان و کسانی که در آموزشگاه‌ها مسلط شده و مهارت تئاتری پیدا کردند حداقل ۵ برابر تعدادی است که موفق شدند در آثار هنری مشارکت داشته باشند، این نشان می‌دهد که ما در اجرای تئاتر با کمبود فضا روبرو هستیم بنابراین باید تعداد سالن‌ها و عرصه‌های اجرا ما متناسب با نیروی انسانی باشد که آموزش دیده است.

وی ادامه داد: این موضوع که امروزه مراکز تجاری بخشی از فضای خود را به ارائه آثار هنری اختصاص می‌دهند؛ اگرچه در سال‌های اخیر به عنوان پروژه‌ای تازه‌ به نظر می‌رسد اما این اتفاق پیشینه‌ای دارد که اگر تاریخ را مطالعه کنیم می‌بینیم که تجار و بازرگانان ایران همیشه به فرهنگ علاقه داشته و خودشان را از حامیان فرهنگ و هنر به شمار می‌رفتند، نمونه موفقی از آن را می‌توان در یادگارهای فرهنگی هنری بازمانده از آقای حاج حسین خان ملک در قالب کتابخانه، موزه و آثار نهفته در آن دید.

معاون امور هنری یادآور شد: اینکه در مجموعه‌هایی همچون اینجا و در کنار سالن‌های سینما به تئاتر نیز پرداخته می‌شود و یک عرصه‌ای برای هنرهای نمایشی فراهم می‌شود اتفاق مبارکی است که امیدواریم نمایش‌های خوبی در آن نیز به نمایش گذاشته شود.

وی گفت: سیستم به کار رفته در این تماشاخانه متناسب با استاندارهای روز دنیا است و از کیفیت لازم برای ارائه به گروه‌های نمایشی برخودار است.