به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، آیین اختتامیه و اهدای جوایز نخستین جایزه بزرگ سرو، عصر امروز، سه‌شنبه ۱۴ مردادماه، با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، امیرحسین شفیعی مدیر تماشاخانه سرو، یاشار نادری رییس بنیاد فرهنگی روایت فتح، حسین مسافرآستانه، مجید رجبی معمار و مسئولان بنیاد روایت فتح در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در ابتدای این مراسم ضمن تبریک ایام ولادت امام هادی و دهه ولایت گفت: بهمن سال 98 بود که با جمعی از دوستان در حال برنامه‌ریزی برای سال 99 بودیم، ایده این رویداد مطرح و پیگیری شد تا امروز که برپا شده و به ایستگاه پایانی رسیده است.

وی افزود: شناسایی تولیداتی که پیرامون موضوع جایزه بزرگ سرو است و ترغیب و تشویق فعالین این عرصه جزو اهداف اصلی این رویداد بود. 

نیلی ادامه داد: پس از این تصمیم، نامه‌ای به سازمان‌های تئاتری با رویکرد مورد نظر ارسال کردیم تا آثار تولیدی و یا شناسایی شده خود را برای شرکت در این رویداد به ما معرفی کنند. به این ترتیب بیش از 270 اثر به جشنواره معرفی شد که پس از ارزیابی‌های اولیه 45 اثر وارد مرحله نهایی شد که با داوری مهرداد رایانی مخصوص، قطب‌الدین صادقی و حسین پاکدل ارزیابی شدند.

وی با تاکید بر اهمیت تئاتر شهرستان‌ها گفت: استان‌ها بسیار مورد توجه ما بودند و برای ما شگفت‌آور بود که این تعداد اثر با دغدغه دفاع مقدس از سوی هنرمندان سراسر کشور تولید شده و برای شرکت در این رویداد ارائه شد. امیدواریم سال بعد هم دومین دوره جشن جایزه بزرگ سرو را برپا کنیم.

نیلی در پایان گفت: رویدادهای پیش روی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مدیون حمایت‌های دکتر یاشار نادری ریاست محترم بنیاد فرهنگی روایت فتح است، از همین جا از ایشان قدردانی می‌کنم.

سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد نیز با حضور در این مراسم گفت: ایران سرزمین سبز و زیبایی است و برای ادامه حیات به هوشمندی بسیاری نیاز دارد.

حسینی ادامه داد: سرو که نماد مقاومت و ایستادگی است نام شایسته‌ای برای این رویداد فرهنگی و هنری است.

وی افزود: اینکه 270 اثر برای این رویداد ارسال شده است برای ما تعجب‌آور نیست، چرا که در سال 97 بیش از 7000 نمایش روی صحنه رفت که از این میان سومین رتبه به لحاظ تعداد نمایش‌هایی با همین موضوع جایزه بزرگ سرو بود. همچنین در سال 98 هم که با مشکلات ناشی از کرونا روبرو بودیم بیش از 6000 نمایش روی صحنه رفت که باز هم از این میان سومین رتبه به لحاظ تعداد به آثاری با موضوع مقاومت، ایثار و دفاع مقدس اختصاص داشت. 

حسینی در پایان گفت: این تعداد نمایش با این موضوع ناشی از تشویق هنرمندان نیست، بلکه ناشی از ارادت هنرمندان، بصیرت‌شان و اهمیتی که ایثار و سرگذشتگی برای عزت و سربلندی کشورشان دارد، است.

در ادامه برگزیده این جایزه به شرح ذیل هستند:

موسیقی:

لوح تقدیر و هدیه نقدی بخش موسیقی برای نمایش اعوجاج از البرزی به آرمین واثقی 

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و هدیه نقدی برای نمایش رگ از تهران به محمد ملکی اصل

طراحی صحنه:

لوح تقدیر و هدیه نقدی برای طراحی صحنه نمایش زیپ، مونا قنبری

تندیس سرو، دیپلم افتخار و هدیه نقدی به سعید آقایی برای نمایش دایک از خراسان شمالی

بازیگری زن:

لوح تقدیر و هدیه نقدی بخش بازیگری زن برای نمایش برگشتن به شیرین بینا

تندیس سرو، دیپلم افتخار و هدیه نقدی برای نمایش رگ از تهران به الهه شه پرست

الهه شه‌پرست بازیگر برگزیده با تشکر از برگزار کنندگان جشنواره و گروه نمایش رگ و عوامل این اجرا گفت: از استاد عزیزم ایوب آقاخانی کارگردان این نمایش نیز تشکر می کنم. ایوب آقاخانی از کارگردان هایی هستند که هر بازیگری آرزو دارد و لذت می برد که با او کار کند و در کنار او لذت می برد.

بازیگری مرد:

لوح تقدیر و هدیه نقدی برای برگزیده بازیگری مرد به محمد رشنو برای بازی در تئاتر کوچه برزیلی ها از استان البرز

رشنو پشت تریبون گفت: از کارگردان و دوستان البرزی ام که الان جایشان خالی است، تشکر می کنم.

تندیس سرو، دیپلم افتخار  و هدیه نقدی برگزیده بازیگری مرد به مجید رحمتی برای نمایش برگشتن از تهران

نمایشنامه نویسی:

لوح تقدیر و هدیه نقدی بخش نمایشنامه نویسی به خیرالله تقیانی پور برای نمایش برگشتن

تندیس سرو، دیپلم افتخار و هدیه نقدی برگزیده نمایشنامه نویسی به محمد نقایی نویسنده نمایش باغ خونی از خراسان رضوی

کارگردانی:

لوح تقدیر و هدیه نقدی به کیانوش ایازی برای کارگردانی نمایش زیپ

تندس سرو، دیپلم افتخار و هدیه نقدی به حسین مسافرآستانه برگزیده کارگردانی

حسین مسافر آستانه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: دینی بر گردن دارم که درباره نمایش برگشتن عرض کنم و آن هم این است که از تک تک اعضای گروه تقدیر و قدردانی می کنم این نمایش اگر با همه اعضای کوچک و بزرگ تیم در دور اول و دوم اجرا با عشق و همدلی قرار نمی گرفتند، ما هرگز نمی توانستیم کار را به این شکل داشته باشیم. هیچ نقش این نمایش فرعی نبود چرا که همه با هم همدل بودند و کوچکترین حضورشان موثر بود بنابراین این جایزه تقدیم همه کسانی است که در این نمایش جلو و پشت صحنه همراه بودند. 

وی در ادامه افزود: برگشتن من به برگشتن و برگشتن تئاتر مدیون پیگیری های جواد نوری و خیرالله تقیانی بود که من از این دو نفر نیز سپاسگذارم.

نمایش برگزیده

لوح تقدیر و هدیه نقدی به نمایش رگ به کارگردانی ایوب آقاخانی از تهران

تندیس سرو، لوح تقدیر و هدیه نقدی به نمایش برگشتن به تهیه کنندگی جواد نوری از تهران تقدیم شد.

پس از اجرای مراسم، نمایش دست هایم کو مم حسن به اجرای عموم در تماشاخانه سرو در آمد.