به گزارش هنرآنلاین، نخستین دوره مسابقه نمایشنامه‌نویسی تئاتر مردمی ایران در دو بخش پاندمی ویروس کرونا و  آزاد برگزار می‌شود.

این مسابقه از سوی انتشارات فرهنگی هنر و ادبی مهر نوروز و بنیاد آموزشی کوشک جلالی و با مشارکت انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران، کانون نمایشنامه‌نویسان ایران و مراکز فرهنگی ایران و آلمان برگزار خواهد شد.

ژانر "تئاتر مردمی" که ستون فقرات تئاتر اروپاست، تئاتری است که می‌تواند با اقشار مختلف، از پایگاه‌های فکری و فرهنگی متفاوت، ارتباط برقرار کند.

تئاتر مردمی، نه آن‌چنان روشن‌فکرانه است که تنها عده‌ اندکی از مخاطبان آن‌را درک کنند و نه هم‌چون تئاترهای بولوار، هدفش فقط سرگرم کردن یا خنداندن صرف است.

از نمونه‌های این نوع نمایش‌نامه‌، می‌توان به آثار سوفوکل، اوریپید، شکسپیر، مولیر، چخوف، برشت، نیل سایمون، یاسمینا رضا و ... اشاره کرد.

در سینما نیز فیلم‌های چارلی چاپلین نمونه‌ بارز این ژانر هنری است.

هنگامی‌که علی‌رضا کوشک‌جلالی در سال 1999 "جایزه‌ نمایش‌نامه‌نویسی مردمی آلمان" را برای نمایش‌نامه‌ "پابرهنه، لخت، قلبی در مشت" دریافت کرد، مصمم شد، بنیاد چنین جایزه‌ای را در ایران پایه‌ریزی کند تا از طریق برگزاری این مسابقه هم، برای آشتی دادن طیف گسترده‌تری از مردم با تئاتر فرهیخته، متعهد و پیشرو، تلاش شود.

نخستین دوره این مسابقه با همکاری نشر مهرنوروز، ناشر آثار کوشک جلالی در ایران برگزار می شود.

شرایط و نحوه‌ شرکت در نخستین مسابقه نمایشنامه نویسی تئاتر مردمی ایران:

 علاقه‌مندان می‌توانند آثاری که در ژانر "تئاتر مردمی" نوشته‌اند‌، همراه با ضمایم مورد اشاره در فراخوان، تا ۳۱ خرداد ۱۳۹۹، برای این نشانی ایمیل  rartsfestival@gmail.com ارسال کنند.

از هر نویسنده، تنها یک نمایش‌نامه برای شرکت در مسابقه، پذیرفته خواهد شد.

لازم است نمایش‌نامه‌های ارسالی اُرژینال بوده و ضمن رعایت کامل قوانین حمایت از حقوق‌ مصنفان و مولفان و هنرمندان، تمامی حقوق‌ نمایش‌نامه متعلق به ارسال‌کننده باشد.

علاوه بر پیش‌بینی جوایزی برای نفرات برگزیده (حداقل سه نمایش‌نامه‌نویس)، نمایش‌نامه‌های برگزیده از سوی "نشر مهر نوروز" منتشر خواهند شد و ارسال اثر به مسابقه، به‌معنای پذیرش و موافقت با نشر احتمالی آن است.

لازم است فرم شرکت در مسابقه که از طریق کانال تلگرامی مهر هنر mehrehonar1@ در دسترس است، تکمیل و همراه با دیگر موارد ذکرشده در این فراخوان، ارسال شود.

علاوه بر تکمیل و ارسال فرم شرکت در مسابقه، لازم است این موارد نیز (در هر دو فرمت Word و PDF)، تنظیم و ارسال شوند:

- متن کامل اثر

- خلاصه‌ نمایش‌نامه در یک صفحه‌

- خلاصه‌ نمایش‌نامه در یک جمله

- خلاصه‌ نمایش‌نامه در یک کلمه

- هدف اصلی نویسنده از نگارش نمایش‌نامه حداکثر در یک صفحه

- تحلیل مختصر شخصیت‌ها، حداکثر در یک صفحه

مهلت ارسال نمایش‌نامه، تا پایان روز ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ است.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید پرسش‌های خود را از طریق تلفن 02188511806، یا کانال تلگرامی مهر‌ هنر mehrehonar1@ (دبیرخانه‌ مسابقه‌ نمایش‌نامه‌نویسی تئاتر مردمی ایران) مطرح کنید.

اعضای هیئت داوران مسابقه متعاقبا اعلام خواهند شد.