به گزارش هنرآنلاین به نقل از امور ارتباطات رسانه‌ای دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی در ابتدای این نشست بهزاد صدیقی دبیر جشنواره تئاتر رادی گزارشی را از نحوه و چگونگی شکل‌گیری کتاب "رادی نامه" به حضار ارائه کرد. در ادامه محمدباقر نباتی مقدم مدیر نشر عنوان (یکی از حامیان جشنواره و ناشر کتاب رادی نامه) در سخنان کوتاهی به دغدغه‌های خود به عنوان یک نمایشنامه‌نویس درخصوص ضرورت انتشار گسترده متون نمایشی و لزوم توجه هر چه بیشتر ناشران خصوصی و دولتی به این امر مهم اشاره کرد.

ابراهیم پشت‌کوهی، مهدی میر باقری، مژگان خالقی و مهسا طالبی رستمی چهار نویسنده کتاب "رادی نامه" در غیاب محمد چرمشیر یکی دیگر از نویسندگان این کتاب دقایقی برای حاضران سخن گفتند و چگونگی نگارش متون نمایشی خود را که بر اساس متن‌های اکبر رادی نوشته شده بود بیان کردند. در خلال این برنامه نیز محمد رحمانیان نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر و عضو هیئت مدیره بنیاد اکبر رادی به همراه کاظم شهبازی پژوهشگر و استاد دانشگاه نکاتی را درخصوص نمایشنامه‌های مذکور بیان کرده و ضمن طرح سئوالاتی از نویسندگان چهار نمایشنامه، دیدگاه‌های نقادانه خود را نیز در این زمینه مطرح کردند.

دفتر نخست رادی نامه شامل پنج تک گویی براساس آثار اکبر رادی با آثاری از محمد چرم شیر، ابراهیم پشت کوهی، مهدی میرباقری، مژگان خالقی و مهسا طالبی رستمی که به سفارش دومین جشنواره تئاتر رادی نوشته شده، در قالب یک کتاب منتشر شده است. اغلب رویدادهای این آثار مرتبط با وقایع اجتماعی انسان معاصر است که در شهر زندگی کرده و داستان آن‌ها در شهر اتفاق افتاده و دنبال می‌شود.

سید محمد طباطبایی، دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، روح الله جعفری، عباس غفاری، مصطفی  محمودی، عرفان پورمحمدی، نسیم جعفری، آریان رضایی و تعدادی از اصحاب رسانه از جمله حاضران در آیین رونمایی از کتاب رادی نامه بودند.

این آیین با امضای کتاب‌های رادی نامه توسط نویسندگان و اهدا به حاضران به پایان رسید.

 

برنامه‌های روز دوم و سوم جشنواره تئاتر اکبر رادی اعلام شد

 

دو رادیو تئاتر در بخش رادیو رادی و دو نمایش صحنه‌ای (مونولوگ) در بخش مسابقه صحنه دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی در روزهای دوم و سوم برگزاری این رخداد هنری اجرا می‌شوند.

 

تماشاخانه ماه حوزه هنری از ساعت 15:30 روز پنجشنبه اول اسفند ماه میزبان اجرای رادیو تئاتر "شب بخیر جناب کنت" به کارگردانی مرتضی صادقیان از آمل است. عوامل اجرایی این اثر عبارتند از: نویسنده: اکبر رادی، طراح و کارگردان: مرتضی صادقیان، تهیه‌کننده: گروه ایرانشهر و آموزشگاه هنرهای نمایشی ماسک، بازیگران: مجید شعاعی، سحر مشرفی، آرمان توکل، صحنه‌خوان: شایا کیانی، افکتور: آیدین حق‌پناه، طراح پوستر و اپراتور: محمدجواد ایزدی نیاکی.

خلاصه نمایش: شب به خیر جناب کنت، داستان زوج پیری‌ است که در انتظار آمدن راننده برای بردن آن‌ها به مجلس عروسی، زندگی خود را روایت می‌کنند. خاطراتی که هرکدام برگی از این سال‌ها را ورق می‌زند.

همچنین از ساعت 15:30 روز جمعه دوم اسفند ماه نیز در همین تماشاخانه رادیو تئاتر "آهسته با گل سرخ" به کارگردانی شیرین سپه راد از تهران اجرا می‌شود.

عوامل اجرایی این اثر نیز عبارتند از: نویسنده: اکبر رادی، خلاصه و تنظیم برای رادیو :شیرین سپهراد، نرگس موسی‌پور، کارگردان: شیرین سپه راد، بازیگران: احمد لشینی، معصومه عزیزمحمدی، اکبر ملایی، شهریار حمزیان، بهادر ابراهیمی، نرگس موسی‌پور، تهیه کننده: امیرهوشنگ کریم‌نیا و افکتور: نازنین حسن‌پور

خلاصه نمایش: در روزهای پایانی بهمن 1357، خانواده‌ی متمول عبدالحسین‌خان دیلمی تاجرچای، تغییراتی را تجربه می‌کند اما ورود جلال، پسرعموی خانواده که از طبقه‌ی غالب و رنج‌کشیده‌ی اجتماع و البته اندیشمند است، صدای انقلاب را به خانه‌ی دیلمی می‌رساند.

در بخش مسابقه صحنه (مونولوگ) جشنواره نیز از ساعت 17:30 روز پنجشنبه اول اسفند ماه  نمایش "گل‌های پژمرده" به کارگردانی فریدون محرابی روی صحنه نمایش عمارت نوفل لوشاتو می‌رود.

عوامل اجرایی این نمایش نیز عبارتند از: نویسنده: مهدى میرباقری، طراح و کارگردان: فریدون محرابى ، بازیگران: فریدون محرابى، رابعه سلیمانى، دستیاران کارگردان: کیمیا آژیراک، آرمین نراقى، وستا جعفرنیا، ویدئو: آرمین نراقى، طراح بروشور: کیمیا آژیراک و آهنگساز: سینا ذکایی.

خلاصه نمایش: نویسنده در چهار فصل نوشتن زندگی اش، خطاب به کسی که دوستش دارد حرف می‌زند، کسی که شاید حضورش فقظ در ذهن نویسنده است و شاید در واقعیت حضور ندارد.

همچنین از ساعت 17 روز جمعه دوم اسفند 98 نمایش "رود رادی" به کارگردانی ابراهیم پشت‌کوهی در عمارت نوفل لوشاتو اجرا می‌شود.

عوامل اجرایی "رود رادی" عبارتند از: نویسنده: ابراهیم پشت‌کوهی، طراح و کارگردان: ابراهیم پشت‌کوهی، بازیگران: رویا نونهالی، گاتا عابدی، سعیده آهویی،سام جانملکی، دستیار کارگردان: مجید مهرآبادی، مدیرصحنه: میلاد صیادمیری، آهنگساز: بهرنگ عباس‌پور، نوازنده: فرزاد برهمنف خواننده: بهرنگ عباس‌پور، فرزاد برهمن، عکاس: مهدی آشنا، طراح پوستر: حامد رسول آبادیان و مشاور رسانه: فریبرز دارایی.

خلاصه نمایش: دوازده نامه‌ رادی؛ نامه‌هایی به شدت دراماتیک که هم هوش و حواس حساس رادی را نشان می‌دهند و هم ارزش و غنای ادبی دارند.

 

تیزر دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی منتشر شد

تیزر دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی به کارگردانی علیرضا قانونی هم زمان با آغاز این رویداد فرهنگی- هنری منتشر شد.

در این تیزر محمد چرم شیر، ابراهیم پشت‌کوهی، مهدی میرباقری، عباس غفاری، فریدون محرابی و پژند سلیمانی از  نمایشنامه‌نویسان، کارگردانان و بازیگران سه مونولوگ این دوره از جشنواره، جملهای از استاد اکبر رادی را با این مضمون بازگو می‌کنند:

"عزیز من، دل من!

برویم روی صحنه برای نیمرخ شبرنگ، آهنگی بزنیم با زخمه‌های روزگارمان، در این هوای مه آلود."

این جمله در مدال اکبر رادی نیز حک شده است.

دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی تا سوم  اسفند ماه ۱۳۹۸ به مدت چهار روز با دبیری بهزاد صدیقی با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی و مشارکت شورای اسلامی شهر تهران و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و با حمایت فرهنگسرای سرو، مجموعه تئاتر شهر، اداره کل هنرهای نمایشی رادیو (رادیو نمایش)، عمارت نوفل لوشاتو و شرکت تبلیغاتی جارچی در تهران برگزار می‌شود.