به گزارش هنرآنلاین، مراسم اختتامیه دومین جشنواره تئاتر کوتاه کیش شامگاه گذشته در تالار شهر جزیره کیش با حضور هنرمندان و مدیران فرهنگی سازمان مناطقه آزاد کیش با بزرگداشت رضا فیاضی بازیگر تئاتر و تلویزیون و "ماخوشا" هنرمند روس که 12 سال است ساکن جزیره کیش است و با پرچم ایران در جشنواره‌های بین‌المللی سیرک و حرکات نمایشی شرکت می‌کند، برگزار شد.

در ابتدای این مراسم جایزه بخش طرح و ایده مکتوب که توسط بازخوان‌ها انتخاب شد توسط رضا فیاضی به پروین موسی‌نژاد برای نگارش رازها و دروغ‌ها اهدا شد.

برای گسترش و تقویت جایگاه تئاتر کوتاه در جزیره کیش تلاش می‌کنیم

عباس نجاری دبیر جشنواره در ابتدای مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر کوتاه کیش، گفت: در مدت‌ زمان کمی‌ که در اختیار داشتیم،‌ با تلاش شبانه‌‌روزی هیئت انتخاب، 15 اثر  برگزیده شدند و برای اجرا در کیش از این نمایش‌ها دعوت کردیم. مفتخرم  به حضور استادان عزیزی که دعوت ما را برای داوری پذیرفتند؛ حمید پورآذری، علی اصغر دشتی ،الهام کردا و محمودرضا رحیمی‌ که سال گذشته ریاست هیئت مدیره این جشنواره را برعهده داشت.

نجاری در این مراسم با قدردانی از مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش و مسئولان معاونت فرهنگی سازمان به سبب رویکرد هنری و فرهنگی موجود و حمایت از برگزاری این گونه جشنواره‌ها از ارسال 178 اثر از سراسر کشور به جشنواره خبر داد و گفت: می‌دانیم که در این دوره بی‌خطا نبوده‌ایم و تمام تلاشمان را می‌کنیم که به چشم‌انداز جشنواره گام به گام نزدیکتر شویم و لازم می‌دانم که از زحمات دکتر پورعلی معاونت فرهنگی اجتماعی منطقه و همچنین دکتر خسرو نشان و همکارانشان  تشکر کنم که طی این دو دوره به طور جد از این رویداد هنری حمایت کرده‌اند. و در پایان امیدواریم که تلاش‌هایمان برای گسترش،حمایت و تقویت جایگاه تئاتر کوتاه در جزیره کیش به مسیری روشن برسد.

جزیره کیش می‌تواند پایگاه نوعی خاص از تئاتر باشد

اصغر دشتی در مراسم اختتامیه این جشنواره ضمن انتقاد از برگزاری مراسم در سالن رسمی‌گفت: ای کاش به سبک و سیاق جشنواره این مراسم هم در ساحل برگزار می‌شد و می‌توانیم نقدی که به اجراهای جشنواره داشتیم را به برگزاری این مراسم هم داشته باشیم که چرا به فضا و مکان بی‌توجه بوده‌اند.

این کارگردان تئاتر در ادامه افزود: جشنواره یک بستر، پلتفرم و فرصت است که ما در آن قرار می‌گیریم که اثری ارائه کنیم و اگر شرکت‌کنندگان در تولید اثر هنری سهل‌انگاری کنند به معنی این نیست که جشنواره مسیر غلطی را پیموده است ولی اگر مسیر نزولی و تکراری در جشنواره باشد آن‌گاه این نقد به برگزارکنندگان وارد است.

اصغر دشتی در همین زمینه گفت: ما برای نقاط مختلف کشور می‌توانیم جشنواره‌هایی با تعریف‌های مختلف  برگزار کنیم و به نظرم جزیره کیش می‌تواند پایگاه مدلی از تئاتر باشد و ایده برگزاری تئاتر کوتاه کیش جالب است. کاری که این فستیوال با زمان می‌کند و مکان‌هایی که برای اجرا انتخاب می‌کند می‌تواند در ابعاد دقیق علمی‌تر و ایجاد رابطه ملموس‌تر با تماشاگر منحصربه‌فرد باشد.

داوری جشنواره تئاتر کوتاه کیش غیرمتعارف بود

الهام کردا ضمن اشاره به صحبت‌های یکی از شرکت‌کنندگان این جشنواره گفت: من هم تا حدودی موافقم که اگر جشنواره غیررقابتی باشد می‌توانیم بدون فکر کردن به جایزه و مسابقه، آزادنه‌تر و خلاق‌تر بدون کلیشه و چارچوب کارهای یکدیگر را نقد کنیم و درباره کارهای هم بدون توجه به رقابت حرف بزنیم. ما در این دوره از جشنواره به یک شکلی از قضاوت رسیدیم که بی‌رحمی‌ در آن بود و اگر اجرایی ما را جذب نکرده بود و ایراد داشت ما به آن نمایش رای ندادیم و کارهایی که رای دادیم به یک شکل غیرمتعارف داوری کردیم.

در ادامه با حضور حمید پور آذری، اصغر دشتی و الهام کردا برگزیدگان این دوره از جشنواره معرفی شدند.

برگزیدگان نمایش‌های ساحلی

جایزه ویژه هیئت داوران و تندیس جشنواره و مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال به خاطر  ارتباط وتنیدگی ایده، اجرا و مکان و همچنین توجه ویژه به فضاسازی و تصویرسازی و تلاش برای تاثیرگذاری اهدا شد به نمایش "تن‌هایی که مانع دیده شدن دریا می‌شوند" به طراحی و کارگردانی سعید ارغوانی و اجراگری نادیا پشم‌چی، سعید ارغوانی و محمد خراسانی و درعین حال به دلیل عدم رعایت ایجاز در متن و کلام و همچنین کم‌دقتی در تطبیق آنی اجرا با شرایط و طبیعت ساحل مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال از  ارزش مالی این جایزه کسر شد.

لوح تقدیر  و تندیس جشنواره و مبلغ ۳۵۰۰۰۰۰۰ ریال به خاطر دراماتورژی و فضاسازی، تمرکز و توانمندی در حفظ و استمرار فضای طراحی شده برای اجرا اهدا شد به گروه نمایش مکبث با باز نویسی و هدایت علی حسینی و اجرا گری آنا زارع و علی حسینی و در عین حال به دلیل جنگ  بیهوده با طبیعت برای حفظ روال از پیش تعیین شده اجرا مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال از ارزش مالی این جایزه کسر شد.

لوح تقدیر و مبلغ ۲۵۰۰۰۰۰۰ ریال به خاطر  ایده موجود در متن و اجرا و تلاش جهت به حرکت در آوردن تخیل تماشاگر به گروه  اجرایی نمایش "بیا جلوتر" به کارگردانی و بازیگری سجاد باقری و نویسندگی حسین برفی نژاد اهدا شد و در عین حال به دلیل کم توجهی در به وجود آوردن تناسب کافی بین اجرا و ساحل مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال از ارزش مالی هدیه کسر شد.

برگزیدگان نمایش‌های کافه‌ای

لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال.به دلیل شیوه اجرایی متناسب با کافه اهدا شد به نمایش "سرنوشت از سرنوشت" به کارگردانی یسنا پورسینا و در عین حال به خاطر عدم توجه کافی به ضرورت تطبیق و گسترش اجرا و موضوع در محیط، مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال از ارزش مالی این هدیه کم شد.

لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال به دلیل طراحی اجرایی سیار و قابل تنظیم با مکان‌های مختلف اجرا اهدا شد به  نمایش "تولد نقال" به بازنویسی کارگردانی و بازیگری رادمهر کشانی هم‌زمان به دلیل عدم جسارت و نوآوری در بازی و اجراگری مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال از این مبلغ کسر شد.

مبلغ۱۵۰۰۰۰۰۰ ریال به خاطر طرح داستانی و پتانسیل وجود لحظه‌ای غافلگیرکننده در اجرا به نمایش "وقتی لیلا مرد" به  نویسندگی و کارگردانی مریم چوری اهدا شد و در عین حال به دلیل مواجهه ناقص اجرا با پتانسیل‌های موجود در متن، مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال از ارزش مالی جایزه کم شد.

دومین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه کیش با هدف تلاش برای گسترش، حمایت و تقویت جایگاه تئاتر کوتاه 26 لغایت 28 بهمن ماه در سه بخش مسابقه نمایش‌های کافه ای، ساحلی، طرح و ایده‌های نمایشی مکتوب به دبیری عباس نجاری در جزیره کیش برگزار شد.