به گزارش هنرآنلاین، رضا کیانیان در تازه‌ترین حضور خود در تئاتر با بازی و طراحی صحنه نمایش "دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد" به تالار وحدت می‌رود.

این بازیگر آخرین بار در سال 93 با بازی در نمایش "مردی برای تمام فصول" کار بهمن فرمان آرا در تالار وحدت روی صحنه رفت و حالا با نمایش "دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد" به کارگردانی هادی مرزبان حضوری دوباره بر صحنه این تالار خواهد داشت. البته این حضور تنها به ایفای نقش خلاصه نمی‌شود و او با این نمایش، به عرصه طراحی صحنه هم باز می‌گردد.

کیانیان که همواره در کنار بازیگری در هنرهای تجسمی هم فعال بوده و تاکنون چند نمایشگاه عکاسی و دست‌ساخته‌های چوبی برگزار کرده، در حوزه طراحی صحنه و لباس نیز صاحب چندین تجربه است.

او که دانش‌آموخته رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیباست، از دوره دانشجویی‌اش در زمینه طراحی صحنه و لباس نیز فعالیت داشته است. طراحی صحنه و لباس فیلم‌هایی مانند "ایلیا نقاش جوان" کار ابوالحسن داودی، "ارثیه بی بی" به کارگردانی اصغر هاشمی، "درد مشترک" ساخته یاسمین ملک‌نصر و ... از جمله فعالیت‌های او در این زمینه ست.    

کیانیان در تئاتر نیز طراحی صحنه و لباس نمایش‌های "نیلوفرآبی" و "کمدی شب سیزدهم" را انجام داده است که هر دو با کارگردانی حمید امجد اجرا شدند. "نیلوفر آبی" سال 77 به عنوان اولین نمایش تالار سایه مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت و اجرای آن در جشنواره تئاتر فجر، جایزه بهترین طراحی صحنه و لباس را برای کیانیان به همراه داشت. او دو سال بعد یعنی در سال 79 هم طراحی صحنه "کمدی شب سیزدهم" دیگر نمایش امجد را انجام داد که این نمایش در تالار اصلی تئاترشهر روی صحنه رفت.

رضا کیانیان سال 95 نیز طراحی صحنه نمایش "حرفه‌ای" را انجام داد که با بازی و کارگردانی خودش روی صحنه رفت و حالا با طراحی صحنه نمایش "دکتر نون زنش را بیشتر از مصدق دوست دارد" حضوری دوباره در عرصه طراحی صحنه دارد.

این بازیگر پیش‌تر با بازی در نمایش‌های "یک روز خاطره‌انگیز از زندگی دانشمند بزرگ وو"، "یادگار سال‌های شن" هر دو به کارگردانی علی رفیعی، "ازدواج آقای می‌سی‌سی‌پی" کار زنده‌یاد حمید سمندریان، "مردی برای تمام فصول" به کارگردانی بهمن فرمان آرا در تالار "وحدت" روی صحنه رفته است.

نمایش "دکتر نون ..." که بر اساس داستانی از همین نام از شهرام رحیمیان اجرا می‌شود، بستری عاشقانه و سیاسی دارد که در خلاصه داستان آن آمده: "اسفندیار و ملک‌تاج از کودکی چنان به هم علاقه‌مند بودند که دقیقه‌ای از یکدیگر جدا نمی‌شدند و عشق آتشین آن دو به ازدواج انجامید. حال در کودتای ۱۳۳۲از اسفندیار (دکتر نون) که از یاران نزدیک و وفادار دکتر مصدق است، خواسته می‌شود مصاحبه‌ای ضد نخست وزیر انجام دهد که با مخالفت او مواجه می‌شود. اسفندیار به زندان می‌افتد و ساواک برای انجام مصاحبه به انواع شکنجه متوسل و هر بار با مقاومت دکتر نون رو برو می‌شود تا اینکه پای ملک‌تاج به میان می‌آید و جدال میان عشق و وفاداری به نخست وزیر آغاز می‌شود..."

هادی مرزبان از 16 سال پیش علاقه‌مند بود نمایشی را بر اساس این داستان روی صحنه بیاورد و سرانجام توانست طلسم اجرای آن را بشکند و حال با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، این نمایش هفته اول اسفند ماه امسال در تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت.

 

نشست آسیب‌شناسی کارگردانی تئاتر برگزار می‌شود

کانون کارگردانان خانه تئاتر نخستین نشست از سلسله‌ نشست‌های تخصصی آسیب شناسی کارگردانی تئاتر در ایران را برگزار می‌کند.

نشست نخست، میزبان سه کارگردان از دو نسل گوناگون کارگردانی تئاتر ایران است، استاد اکبر زنجانپور روز چهارشنبه دوم بهمن ماه در کنار لیلی عاج و کهبد تاراج خواهد نشست و با اجرا و کارشناسی آرش دادگر پیرامون موانع کارگردانی تئاتر در ایران به بحث و تبادل‌نظر خواهند پرداخت.

این جلسه در ساعت‌ شانزده روز چهارشنبه دوم بهمن در سالن اسکویی خانه‌ تئاتر، به نشانی خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر، پاساژ آفتاب، طبقه‌ی دوم برگزار و ورود علاقمندان آزاد است.

 

"3/14" با نور موبایل تماشاگران به صحنه رفت

نمایش "3/14" دوشنبه شب در حالی روی صحنه رفت که در میانه اجرا، برق محدوده خیابان فلسطین قطع شد و تماشاگران با روشن کردن چراغ قوه موبایل‌هایشان، بازیگران را همراهی کردند.

نمایش "14/3"به کارگردانی امیر موسی کاظمی تا روزجمعه 11 بهمن‌ماه در تئاتر هامون روی صحنه خواهد بود.

 امیرموسی کاظمی، کارگردان این نمایش در پایان اجرا، ضمن عذرخواهی از تماشاگران حاضر در سالن، از همراهی آنها برای ادامه اجرا قدردانی کرد

 ‎نمایش "14/3" به نویسندگی و کارگردانی امیرموسی‌ کاظمی تا ۱۱ بهمن ساعت ۱۹:۳۰ در تئاتر هامون روی صحنه می‌رود.

 ‎حسین کشفی اصل، مینا شجاعیان، سوده ازقندی و پانته‌‌آ مهدی‌نیا در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.

‎در خلاصه داستان "3/14" آمده است: دختر که باشی، مشتری‌های بیشتری داری. می‌دونی، مردم کنجکاون.

بلیت روزهای پایانی این نمایش در سایت تیوال به فروش می‌رسد.

 

برگزاری تمرین آزاده؛ در پردیس تئاتر سپند

کمپانی گاراژ تئاتر که تجربه‌های پژوهشی و اجرایی متنوع داخلی و بین‌المللی دارد قصد دارد تمرین آزاده را در این تماشاخانه برگزار کند.

در این برنامه مخاطبان می‌توانند با ثبت نام و رزرو به عنوان تماشاچی و یا یکی از اعضای تمرین حضور داشته باشند.

این تمرین با هدایت علی مسعودی کارگردان کمپانی تئاتر گاراژ برگزار خواهد شد و دیگر اعضا او را در این تمرین همراهی می‌کنند.

این رویداد شنبه، پنجم بهمن ماه از ساعت 20:30 در سالن شماره یک پردیس تئاتر سپند آغاز خواهد شد و تا بی‌نهایت، ادامه خواهد داشت.

گفتنی است گاراژ یک کمپانی تئاتر در قم/ ایران است که از سال ۱۳۸۵ در حوزه مطالعات انسان‌شناسی فرهنگ، بررسی رفتار و توسعه توانایی بدن و بیان بازیگر به تحقیق و پژوهش مشغول است.

این کمپانی در سال ۱۳۹۵ از سوی انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر به عنوان برترین گروه تئاتری ایران شناخته‌شد. همچنین در سال ۲۰۱۸ نامزد دریافت جایزه الن استوارت شد.

علاقه‌مندان شرکت در این برنامه برای ثبت‌نام و یا کسب اطلاعات بیشتر در ساعات فعالیت تماشاخانه (ساعت 16 الی 23) با شماره 8603507-021 داخلی شماره 2 در تماس باشند.